Příjemnou noc, dnes je pátek 25.5.2018
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

To, že je něco kulturní památkou, ještě rozhodně neznamená, že to bude také v perfektním stavu. Napovídá tomu i stav mnohých chráněných objektů v Prostějově. Pokud totiž nepatří osvícenému a dostatečně movitému majiteli, mohou se z nich stát skutečné STÍNY MINULOSTI.

Zřejmě v nejhorším stavu je takzvaný Dům řádových sester. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice v Prostějově se na seznam památek dostal před necelými dvěma roky. Obytný dům byl realizován Eduardem Žáčkem v roce 1933. Určen byl jako bydlení pro řádové sestry ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici. Později se tam přesunula i některá oddělení, v současnosti je celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj jej v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům rekonstruovat a dále jej využít pro poskytování sociálních služeb. V objektu by měl vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně pětadvaceti bytových jednotek po dvou lidech. S rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí se však zatím stále nezačalo. „V tuto chvíli dokončujeme projektovou dokumentaci, nejpozději v létě bychom chtěli získat stavební povolení. Stavební práce by se měly rozběhnout na podzim,“ popsal Večerníku aktuální stav věcí brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila.

Kováříkova vila změnila majitele
Dům řádových sester rozhodně není jedinou zchátralou kulturní památkou v Prostějově. Mezi další patří například rodinný nemovitost Josefa Kováříka stojící na Vojáčkově náměstí. Výrazné dílo české architektonické moderny z roku 1912 je ovšem rovněž dlouhodobě ve velmi špatném stavu. To by se snad konečně mohlo změnit. Objekt od léta loňského roku patří družstvu Kováříkova vila. „Plánujeme jej zrekonstruovat tak, aby se opět stal ozdobou náměstí. V první fázi je třeba opravit střechu a obnovit vzhled fasády. Po konzultaci s památkáři jsme si na tento projekt podali žádost o dotaci na ministerstvu kultury České republiky. Budeme-li úspěšní, mohlo by se s opravami začít už letos, v opačném případě se vše protáhne. V další fázi bychom se rádi pustili do oprav interiéru, které budou souviset s budoucím využitím stavby. O tom však zatím nebylo rozhodnuto. Je to běh na hodně dlouhou trať,“ vyjádřil se pro Večerník známý prostějovský podnikatel a předseda družstva Kováříkova vila Martin Radič.
Dodejme ještě, že nezi nejznámější prostějovské kulturní památky patří například prostějovský Národní dům, dále pak místní zámek, radnice či hřbitov. Všechny tyto objekty vlastní statutární město Prostějov, které se stará o jejich postupnou a nikdy nekončící obnovu.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • agel
  • supersektor
  • stare mesto
  • fokus
  • residence kostlecka
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na to, že se mohou změnit ambice VK Prostějov?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Z Bašty bude kavárna.

Konečně se po dlouhých měsících dalšího uzavření bývalé galerie v Baště ve Školní ulici podařilo magistrátu uzavřít nájemní smlouvu s firmou, která v historických prostorách hodlá otevřít kavárnu a koktejlbar s poslechem společenské muziky! Ona společnost byla jediným zájemcem. 

Žádná pěší zóna.

V Kravařově ulici v Prostějově má už mnoho let fungovat režim pěší zóny. Radní nedávno prohlásili, že otevírat tuto ulici pro běžnou dopravu a dokonce obnovit výjezd na křižovatku na Jiráskovo náměstí v žádném případě nemíní, jenomže i tak to zde mnohdy vypadá jako na „Václaváku“!

Osobnost týdne

MARTA ISSOVÁ
Herečka Dejvického divadla byla jednou z několika hvězd inscenace Vzkříšení, se kterou minulou středu pražští divadelníci přijeli do Prostějova. Hra, v níž byli diváci svědky mnohých obratů v ději, zaujala. Zaplněný sál Městského divadla byl jasným důkazem.

issova copy

Číslo týdne

 128 490 000
Prostějovská radnice je takzvaně „ve vatě“! Radní zveřejnili sice jen několik málo strohých údajů z účetní závěrky roku 2017, ale to nejdůležitější je, že městská pokladna přetéká za loňský rok o více než 128 milionů korun. Hlavní zásluhu na obrovském přebytku má údajně perfektní výběr daní.

Výrok týdne

„BLBCI JSME PAK ZASE JENOM MYNA RADNICI!“

Náměstek primátorky statutárního městaProstějova Jiří Pospíšil se takto obořil nad přístupem firem, které často rozkopávají nové chodníky za účelem pokládky kabelů.