Dobré ráno, dnes je sobota 19.1.2019
svátek slaví Doubravka,
zítra Ilona
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

To, že je něco kulturní památkou, ještě rozhodně neznamená, že to bude také v perfektním stavu. Napovídá tomu i stav mnohých chráněných objektů v Prostějově. Pokud totiž nepatří osvícenému a dostatečně movitému majiteli, mohou se z nich stát skutečné STÍNY MINULOSTI.

Zřejmě v nejhorším stavu je takzvaný Dům řádových sester. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice v Prostějově se na seznam památek dostal před necelými dvěma roky. Obytný dům byl realizován Eduardem Žáčkem v roce 1933. Určen byl jako bydlení pro řádové sestry ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici. Později se tam přesunula i některá oddělení, v současnosti je celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj jej v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům rekonstruovat a dále jej využít pro poskytování sociálních služeb. V objektu by měl vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně pětadvaceti bytových jednotek po dvou lidech. S rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí se však zatím stále nezačalo. „V tuto chvíli dokončujeme projektovou dokumentaci, nejpozději v létě bychom chtěli získat stavební povolení. Stavební práce by se měly rozběhnout na podzim,“ popsal Večerníku aktuální stav věcí brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila.

Kováříkova vila změnila majitele
Dům řádových sester rozhodně není jedinou zchátralou kulturní památkou v Prostějově. Mezi další patří například rodinný nemovitost Josefa Kováříka stojící na Vojáčkově náměstí. Výrazné dílo české architektonické moderny z roku 1912 je ovšem rovněž dlouhodobě ve velmi špatném stavu. To by se snad konečně mohlo změnit. Objekt od léta loňského roku patří družstvu Kováříkova vila. „Plánujeme jej zrekonstruovat tak, aby se opět stal ozdobou náměstí. V první fázi je třeba opravit střechu a obnovit vzhled fasády. Po konzultaci s památkáři jsme si na tento projekt podali žádost o dotaci na ministerstvu kultury České republiky. Budeme-li úspěšní, mohlo by se s opravami začít už letos, v opačném případě se vše protáhne. V další fázi bychom se rádi pustili do oprav interiéru, které budou souviset s budoucím využitím stavby. O tom však zatím nebylo rozhodnuto. Je to běh na hodně dlouhou trať,“ vyjádřil se pro Večerník známý prostějovský podnikatel a předseda družstva Kováříkova vila Martin Radič.
Dodejme ještě, že nezi nejznámější prostějovské kulturní památky patří například prostějovský Národní dům, dále pak místní zámek, radnice či hřbitov. Všechny tyto objekty vlastní statutární město Prostějov, které se stará o jejich postupnou a nikdy nekončící obnovu.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments