Dobrý večer, dnes je středa 17.10.2018
svátek slaví Hedvika,
zítra Lukáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

To, že je něco kulturní památkou, ještě rozhodně neznamená, že to bude také v perfektním stavu. Napovídá tomu i stav mnohých chráněných objektů v Prostějově. Pokud totiž nepatří osvícenému a dostatečně movitému majiteli, mohou se z nich stát skutečné STÍNY MINULOSTI.

Zřejmě v nejhorším stavu je takzvaný Dům řádových sester. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice v Prostějově se na seznam památek dostal před necelými dvěma roky. Obytný dům byl realizován Eduardem Žáčkem v roce 1933. Určen byl jako bydlení pro řádové sestry ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici. Později se tam přesunula i některá oddělení, v současnosti je celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj jej v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům rekonstruovat a dále jej využít pro poskytování sociálních služeb. V objektu by měl vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně pětadvaceti bytových jednotek po dvou lidech. S rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí se však zatím stále nezačalo. „V tuto chvíli dokončujeme projektovou dokumentaci, nejpozději v létě bychom chtěli získat stavební povolení. Stavební práce by se měly rozběhnout na podzim,“ popsal Večerníku aktuální stav věcí brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila.

Kováříkova vila změnila majitele
Dům řádových sester rozhodně není jedinou zchátralou kulturní památkou v Prostějově. Mezi další patří například rodinný nemovitost Josefa Kováříka stojící na Vojáčkově náměstí. Výrazné dílo české architektonické moderny z roku 1912 je ovšem rovněž dlouhodobě ve velmi špatném stavu. To by se snad konečně mohlo změnit. Objekt od léta loňského roku patří družstvu Kováříkova vila. „Plánujeme jej zrekonstruovat tak, aby se opět stal ozdobou náměstí. V první fázi je třeba opravit střechu a obnovit vzhled fasády. Po konzultaci s památkáři jsme si na tento projekt podali žádost o dotaci na ministerstvu kultury České republiky. Budeme-li úspěšní, mohlo by se s opravami začít už letos, v opačném případě se vše protáhne. V další fázi bychom se rádi pustili do oprav interiéru, které budou souviset s budoucím využitím stavby. O tom však zatím nebylo rozhodnuto. Je to běh na hodně dlouhou trať,“ vyjádřil se pro Večerník známý prostějovský podnikatel a předseda družstva Kováříkova vila Martin Radič.
Dodejme ještě, že nezi nejznámější prostějovské kulturní památky patří například prostějovský Národní dům, dále pak místní zámek, radnice či hřbitov. Všechny tyto objekty vlastní statutární město Prostějov, které se stará o jejich postupnou a nikdy nekončící obnovu.

Total Comments

  • adp_sanco
  • Interforst
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments