Dobré dopoledne, dnes je pátek 17.8.2018
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

To, že je něco kulturní památkou, ještě rozhodně neznamená, že to bude také v perfektním stavu. Napovídá tomu i stav mnohých chráněných objektů v Prostějově. Pokud totiž nepatří osvícenému a dostatečně movitému majiteli, mohou se z nich stát skutečné STÍNY MINULOSTI.

Zřejmě v nejhorším stavu je takzvaný Dům řádových sester. Krásný funkcionalistický objekt nacházející se v areálu staré nemocnice v Prostějově se na seznam památek dostal před necelými dvěma roky. Obytný dům byl realizován Eduardem Žáčkem v roce 1933. Určen byl jako bydlení pro řádové sestry ošetřovatelky, které pracovaly v blízké nemocnici. Později se tam přesunula i některá oddělení, v současnosti je celá stavba v naprosto dezolátním stavu. Olomoucký kraj jej v roce 2016 prodal za zhruba sedm milionů korun společnosti HOME FIT, která se zároveň zavázala dům rekonstruovat a dále jej využít pro poskytování sociálních služeb. V objektu by měl vzniknout domov pro seniory s kapacitou maximálně pětadvaceti bytových jednotek po dvou lidech. S rozsáhlou a nepochybně i nákladnou rekonstrukcí se však zatím stále nezačalo. „V tuto chvíli dokončujeme projektovou dokumentaci, nejpozději v létě bychom chtěli získat stavební povolení. Stavební práce by se měly rozběhnout na podzim,“ popsal Večerníku aktuální stav věcí brněnský architekt Josef Holý zastupující společnost, která objekt koupila.

Kováříkova vila změnila majitele
Dům řádových sester rozhodně není jedinou zchátralou kulturní památkou v Prostějově. Mezi další patří například rodinný nemovitost Josefa Kováříka stojící na Vojáčkově náměstí. Výrazné dílo české architektonické moderny z roku 1912 je ovšem rovněž dlouhodobě ve velmi špatném stavu. To by se snad konečně mohlo změnit. Objekt od léta loňského roku patří družstvu Kováříkova vila. „Plánujeme jej zrekonstruovat tak, aby se opět stal ozdobou náměstí. V první fázi je třeba opravit střechu a obnovit vzhled fasády. Po konzultaci s památkáři jsme si na tento projekt podali žádost o dotaci na ministerstvu kultury České republiky. Budeme-li úspěšní, mohlo by se s opravami začít už letos, v opačném případě se vše protáhne. V další fázi bychom se rádi pustili do oprav interiéru, které budou souviset s budoucím využitím stavby. O tom však zatím nebylo rozhodnuto. Je to běh na hodně dlouhou trať,“ vyjádřil se pro Večerník známý prostějovský podnikatel a předseda družstva Kováříkova vila Martin Radič.
Dodejme ještě, že nezi nejznámější prostějovské kulturní památky patří například prostějovský Národní dům, dále pak místní zámek, radnice či hřbitov. Všechny tyto objekty vlastní statutární město Prostějov, které se stará o jejich postupnou a nikdy nekončící obnovu.

Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments