Příjemnou noc, dnes je úterý 19.6.2018
svátek slaví Leoš,
zítra Květa
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE „Za trochu lásky šel bych světa kraj,“ svěřil se svého času Jaroslav Vrchlický. Pokud by básník žil u nás na Hané, určitě by zas tak daleko chodit nemusel. Stačilo by, pokud by se vydal do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. V České republice snad neexistuje romantičtější místo jako stvořené pro zamilované procházky. Dozvědět se o něm trochu více od člověka z nejpovolanějších mohli lidé během uplynulého Víkendu otevřených zahrad. U toho Večerník nemohl chybět.

Zámecký park v Čechách pod Kosířem se nachází na rozloze 21,5 hektaru a na jeho současnou podobu měl největší vliv hraběcí rod Silva-Tarouca. Vášniví milovníci přírody stáli mimo jiné i za vybudováním známého parku v pražských Průhonicích. „Náš park se má tvářit jako divoká příroda. Lze v něm objevit celou řadu překvapivých výhledů, vůbec nejlepší pohled na něj je ovšem z letadla,“ vyjádřil se pro Večerník správce zámeckého parku Jan Bábek, který se během uplynulého víkendu celkem čtyřikrát na dvě hodiny ujal role průvodce po nádherném prostoru jako stvořeném pro dlouhé procházky, při nichž je pořád na co koukat, co poslouchat a k čemu vonět.
Lidé se díky jeho nadšenému výkladu mohli dozvědět mnoho o historii i současnosti parku, kde se dají mimo jiné najít všechny druhy lip rostoucí na našem území. Řeč přišla i na aktuální problémy. „Klima se jednoznačně mění, je to patrné všude kolem nás. V současnosti zde třeba objevujeme brouky roháče, kteří dříve bývali pouze na jižní Moravě. Horší je, že se potýkáme s nebývalými problémy se suchem. Zatímco mladé stromy by si na něj snad zvykly, pro ty staré představuje obrovskou hrozbu. Kromě toho je decimuje také cizopasné jmelí, které u nás šíří zpěvní ptáci. Bojujeme s ním, jak se dá, ale je to zřejmě boj, ve kterém zvítězit nemůžeme,“ upozornil Bábek, který lidem přiblížil život řady zelených monumentů. „Tohle je náš největší dub,“ zastavil se u velikána nacházejícího se kousek u zdi za velkým rybníkem. „Říká se tomu tady Na Posranci. Během prusko-rakouských válek si zde rakouská armáda zřídila lazaret. Tehdy je totiž trápila úplavice projevující se urputnými průjmy,“ vysvětlil Bábek, který posléze návštěvníky zavedl i do dlouhé dubové aleje, na jejímž okraji se nachází Mánesův altán. „Na konci aleje najdete nejstarší stromy v parku, jejichž stáří se počítá na stovky let,“ upozornil všechny.
Lidem se komentovaná procházka parkem musela líbit. „Náš průvodce mluvil s velkým zaujetím. Bylo jasné, že to tady díky své práci nejen perfektně zná, ale navíc to tu má i hodně rád,“ poznamenal jeden z návštěvníků.
Na komentovanou prohlídku parku můžete vyrazit i po skončení Víkendu otevřených zahrad, kdy byl vstup zdarma. Kromě toho se aktuálně můžete těšit na koncert Lenky Filipové a jejích hostů, který se tam bude konat už ve čtvrtek 28. června.


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne