Dobré dopoledne, dnes je pondělí 20.5.2019
svátek slaví Zbyšek,
zítra Monika
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE „Za trochu lásky šel bych světa kraj,“ svěřil se svého času Jaroslav Vrchlický. Pokud by básník žil u nás na Hané, určitě by zas tak daleko chodit nemusel. Stačilo by, pokud by se vydal do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. V České republice snad neexistuje romantičtější místo jako stvořené pro zamilované procházky. Dozvědět se o něm trochu více od člověka z nejpovolanějších mohli lidé během uplynulého Víkendu otevřených zahrad. U toho Večerník nemohl chybět.

Zámecký park v Čechách pod Kosířem se nachází na rozloze 21,5 hektaru a na jeho současnou podobu měl největší vliv hraběcí rod Silva-Tarouca. Vášniví milovníci přírody stáli mimo jiné i za vybudováním známého parku v pražských Průhonicích. „Náš park se má tvářit jako divoká příroda. Lze v něm objevit celou řadu překvapivých výhledů, vůbec nejlepší pohled na něj je ovšem z letadla,“ vyjádřil se pro Večerník správce zámeckého parku Jan Bábek, který se během uplynulého víkendu celkem čtyřikrát na dvě hodiny ujal role průvodce po nádherném prostoru jako stvořeném pro dlouhé procházky, při nichž je pořád na co koukat, co poslouchat a k čemu vonět.
Lidé se díky jeho nadšenému výkladu mohli dozvědět mnoho o historii i současnosti parku, kde se dají mimo jiné najít všechny druhy lip rostoucí na našem území. Řeč přišla i na aktuální problémy. „Klima se jednoznačně mění, je to patrné všude kolem nás. V současnosti zde třeba objevujeme brouky roháče, kteří dříve bývali pouze na jižní Moravě. Horší je, že se potýkáme s nebývalými problémy se suchem. Zatímco mladé stromy by si na něj snad zvykly, pro ty staré představuje obrovskou hrozbu. Kromě toho je decimuje také cizopasné jmelí, které u nás šíří zpěvní ptáci. Bojujeme s ním, jak se dá, ale je to zřejmě boj, ve kterém zvítězit nemůžeme,“ upozornil Bábek, který lidem přiblížil život řady zelených monumentů. „Tohle je náš největší dub,“ zastavil se u velikána nacházejícího se kousek u zdi za velkým rybníkem. „Říká se tomu tady Na Posranci. Během prusko-rakouských válek si zde rakouská armáda zřídila lazaret. Tehdy je totiž trápila úplavice projevující se urputnými průjmy,“ vysvětlil Bábek, který posléze návštěvníky zavedl i do dlouhé dubové aleje, na jejímž okraji se nachází Mánesův altán. „Na konci aleje najdete nejstarší stromy v parku, jejichž stáří se počítá na stovky let,“ upozornil všechny.
Lidem se komentovaná procházka parkem musela líbit. „Náš průvodce mluvil s velkým zaujetím. Bylo jasné, že to tady díky své práci nejen perfektně zná, ale navíc to tu má i hodně rád,“ poznamenal jeden z návštěvníků.
Na komentovanou prohlídku parku můžete vyrazit i po skončení Víkendu otevřených zahrad, kdy byl vstup zdarma. Kromě toho se aktuálně můžete těšit na koncert Lenky Filipové a jejích hostů, který se tam bude konat už ve čtvrtek 28. června.


Total Comments

  • Noc Kostelů
  • Muzejní noc
  • Lázně Skalka
  • Hořava
  • Semo Smržice
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějov nejlepší v ČR!

Po absolutním vítězství v prestižní anketě v rámci Olomouckého kraje se statutární město Prostějov ocitlo i na samém vrcholu hodnocení Měst pro byznys také v celé České republice. Prostějov se tak stal nejlepším městem v celém tuzemsku, které dokáže vytvořit ty správné podmínky pro firmy, podnikatele a živnostníky.

K výbuchu nic nového.

Minulé pondělí uspořádalo vedení Policie ČR - územního odboru Prostějov tiskovou konferenci, na které kromě jiných kauz informovalo také o pokračujícím prověřování okolností tragického výbuchu domu v Mostkovicích. Nic nového jsme se ale nedozvěděli, případ stále není uzavřen...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR ČÍŽEK
19 cizek
Řidič kamionu obdržel minulé pondělí ocenění z rukou šéfa prostějovské policie i zástupce organizace BESIP za to, že 5. března zablokoval svým nákladním vozidlem provoz na dálnici D46 u Prostějova a zabránil tak fatálním následkům, které mohl způsobit řidič jedoucí v protisměru.

Total Comments

Číslo týdne

23

Už po třiadvacáté v řadě měli Prostějované možnost na náměstí T. G. Masaryka sledovat nádherné skvosty historických vozidel. Nedělní přehlídku i následnou tradiční projížďku napříč městem sledovaly stovky spokojených návštěvníků.

Total Comments

Výrok týdne

„POSEČKEJTE MI PROSÍM, JÁ SE TOTIŽ V SOBOTU VDÁVÁM!“

Večerník požádal ředitelku Barboru Prágerovou o odpovědi na otázky k tématu fungování kina Metro 70,
obdrželi jsme však velice roztomilou omluvu.

Total Comments