Dobré ráno, dnes je sobota 19.1.2019
svátek slaví Doubravka,
zítra Ilona
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE „Za trochu lásky šel bych světa kraj,“ svěřil se svého času Jaroslav Vrchlický. Pokud by básník žil u nás na Hané, určitě by zas tak daleko chodit nemusel. Stačilo by, pokud by se vydal do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. V České republice snad neexistuje romantičtější místo jako stvořené pro zamilované procházky. Dozvědět se o něm trochu více od člověka z nejpovolanějších mohli lidé během uplynulého Víkendu otevřených zahrad. U toho Večerník nemohl chybět.

Zámecký park v Čechách pod Kosířem se nachází na rozloze 21,5 hektaru a na jeho současnou podobu měl největší vliv hraběcí rod Silva-Tarouca. Vášniví milovníci přírody stáli mimo jiné i za vybudováním známého parku v pražských Průhonicích. „Náš park se má tvářit jako divoká příroda. Lze v něm objevit celou řadu překvapivých výhledů, vůbec nejlepší pohled na něj je ovšem z letadla,“ vyjádřil se pro Večerník správce zámeckého parku Jan Bábek, který se během uplynulého víkendu celkem čtyřikrát na dvě hodiny ujal role průvodce po nádherném prostoru jako stvořeném pro dlouhé procházky, při nichž je pořád na co koukat, co poslouchat a k čemu vonět.
Lidé se díky jeho nadšenému výkladu mohli dozvědět mnoho o historii i současnosti parku, kde se dají mimo jiné najít všechny druhy lip rostoucí na našem území. Řeč přišla i na aktuální problémy. „Klima se jednoznačně mění, je to patrné všude kolem nás. V současnosti zde třeba objevujeme brouky roháče, kteří dříve bývali pouze na jižní Moravě. Horší je, že se potýkáme s nebývalými problémy se suchem. Zatímco mladé stromy by si na něj snad zvykly, pro ty staré představuje obrovskou hrozbu. Kromě toho je decimuje také cizopasné jmelí, které u nás šíří zpěvní ptáci. Bojujeme s ním, jak se dá, ale je to zřejmě boj, ve kterém zvítězit nemůžeme,“ upozornil Bábek, který lidem přiblížil život řady zelených monumentů. „Tohle je náš největší dub,“ zastavil se u velikána nacházejícího se kousek u zdi za velkým rybníkem. „Říká se tomu tady Na Posranci. Během prusko-rakouských válek si zde rakouská armáda zřídila lazaret. Tehdy je totiž trápila úplavice projevující se urputnými průjmy,“ vysvětlil Bábek, který posléze návštěvníky zavedl i do dlouhé dubové aleje, na jejímž okraji se nachází Mánesův altán. „Na konci aleje najdete nejstarší stromy v parku, jejichž stáří se počítá na stovky let,“ upozornil všechny.
Lidem se komentovaná procházka parkem musela líbit. „Náš průvodce mluvil s velkým zaujetím. Bylo jasné, že to tady díky své práci nejen perfektně zná, ale navíc to tu má i hodně rád,“ poznamenal jeden z návštěvníků.
Na komentovanou prohlídku parku můžete vyrazit i po skončení Víkendu otevřených zahrad, kdy byl vstup zdarma. Kromě toho se aktuálně můžete těšit na koncert Lenky Filipové a jejích hostů, který se tam bude konat už ve čtvrtek 28. června.


Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments