Dobrý podvečer, dnes je sobota 18.8.2018
svátek slaví Helena,
zítra Ludvík
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE „Za trochu lásky šel bych světa kraj,“ svěřil se svého času Jaroslav Vrchlický. Pokud by básník žil u nás na Hané, určitě by zas tak daleko chodit nemusel. Stačilo by, pokud by se vydal do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem. V České republice snad neexistuje romantičtější místo jako stvořené pro zamilované procházky. Dozvědět se o něm trochu více od člověka z nejpovolanějších mohli lidé během uplynulého Víkendu otevřených zahrad. U toho Večerník nemohl chybět.

Zámecký park v Čechách pod Kosířem se nachází na rozloze 21,5 hektaru a na jeho současnou podobu měl největší vliv hraběcí rod Silva-Tarouca. Vášniví milovníci přírody stáli mimo jiné i za vybudováním známého parku v pražských Průhonicích. „Náš park se má tvářit jako divoká příroda. Lze v něm objevit celou řadu překvapivých výhledů, vůbec nejlepší pohled na něj je ovšem z letadla,“ vyjádřil se pro Večerník správce zámeckého parku Jan Bábek, který se během uplynulého víkendu celkem čtyřikrát na dvě hodiny ujal role průvodce po nádherném prostoru jako stvořeném pro dlouhé procházky, při nichž je pořád na co koukat, co poslouchat a k čemu vonět.
Lidé se díky jeho nadšenému výkladu mohli dozvědět mnoho o historii i současnosti parku, kde se dají mimo jiné najít všechny druhy lip rostoucí na našem území. Řeč přišla i na aktuální problémy. „Klima se jednoznačně mění, je to patrné všude kolem nás. V současnosti zde třeba objevujeme brouky roháče, kteří dříve bývali pouze na jižní Moravě. Horší je, že se potýkáme s nebývalými problémy se suchem. Zatímco mladé stromy by si na něj snad zvykly, pro ty staré představuje obrovskou hrozbu. Kromě toho je decimuje také cizopasné jmelí, které u nás šíří zpěvní ptáci. Bojujeme s ním, jak se dá, ale je to zřejmě boj, ve kterém zvítězit nemůžeme,“ upozornil Bábek, který lidem přiblížil život řady zelených monumentů. „Tohle je náš největší dub,“ zastavil se u velikána nacházejícího se kousek u zdi za velkým rybníkem. „Říká se tomu tady Na Posranci. Během prusko-rakouských válek si zde rakouská armáda zřídila lazaret. Tehdy je totiž trápila úplavice projevující se urputnými průjmy,“ vysvětlil Bábek, který posléze návštěvníky zavedl i do dlouhé dubové aleje, na jejímž okraji se nachází Mánesův altán. „Na konci aleje najdete nejstarší stromy v parku, jejichž stáří se počítá na stovky let,“ upozornil všechny.
Lidem se komentovaná procházka parkem musela líbit. „Náš průvodce mluvil s velkým zaujetím. Bylo jasné, že to tady díky své práci nejen perfektně zná, ale navíc to tu má i hodně rád,“ poznamenal jeden z návštěvníků.
Na komentovanou prohlídku parku můžete vyrazit i po skončení Víkendu otevřených zahrad, kdy byl vstup zdarma. Kromě toho se aktuálně můžete těšit na koncert Lenky Filipové a jejích hostů, který se tam bude konat už ve čtvrtek 28. června.


Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments