Dobré ráno, dnes je čtvrtek 19.7.2018
svátek slaví Čeněk,
zítra Ilja
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Lidí, co měli zájem o prohlídky prostějovského zámku, bylo nakonec hodně. A to už na první termín od jedné hodiny po poledni. Všichni si mohli prohlédnout i dosud nepřístupné prostory jako například místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v loňském roce restaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb. To vše za pečlivého slova půvabných studentek SOŠPO Prostějov. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

„Jde o studentky teprve prvního ročníku střední školy. Takže to chce z jejich strany jistou dávku odvahy a chtěla bych proto poděkovat jejich učitelům, že získali děvčata pro tuto věc. Není jednoduché předstoupit bez problému před velkou skupinu cizích lidí, ale už na jaře jsem slyšela chválu na adresu průvodců, takže jsem se přišla přesvědčit na vlastní oči, a lidé měli pravdu,“ ocenila slovy uznání dvě mladé průvodkyně Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějov.
Přítomný byl také ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu Marek Moudrý, jenž přišel podpořit své studentky. „Moc děkujeme za to, že vás přišlo tolik. Budeme se muset rozdělit do více skupin, protože takto se tam nevejdeme,“ usmál se úvodem.
Pak už vše mohlo začít. Mezi nejzajímavější místnosti prostějovského zámku určitě patří kancelář ředitele záložny a zastavárny, kde se dochovalo původní secesní vybavení z počátku 20. století, a taneční sál se zachovalou renesanční výzdobou. Zámek vybudoval v letech 1522 - 1526 Jan z Pernštejna, přičemž původně byl součástí městských hradeb a za Vratislava z Pernštejna, který byl tehdejším kancléřem království. V letech 1568 až 1572 došlo k rozsáhlé renesanční přestavbě zámku, vybudovány byly arkády, které však zničila třicetiletá válka, ale přítomný portál se dochoval až dodnes. Zámek sloužil na začátku 17. století i jako vězení. V polovině téhož století švédské vojsko vypálilo jak město, tak i zámek. Ten byl později pouze provizorně opraven, avšak od té doby už ho nikdo nevyužíval jako panské sídlo. V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve druhé polovině 19. století koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Jeho koncem zámek odkoupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy byly provedeny počátkem 20. století a fasáda získala sgrafitovou výzdobou. Dnes je v majetku statutárního města Prostějov a spravován je odborem výstavby MěÚ. Nedávno se zde otevřela kavárna a na Pernštýnském náměstí probíhají v průběhu roku nejrůznější kulturní akce.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Fokus Optik
  • Mirai
  • eurooptik
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí zrekonstruované náměstí Spojenců?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Myší díra“ se opraví.

Sice to bude znamenat další dopravní komplikace ve městě, ale na druhé straně tam už konečně bude bezpečno! Už příští týden dojde k uzavírce Říční ulice v Prostějově a rekonstrukci komunikace v okolí dálničního nadjezdu. Ta slibuje rozšíření silnice a také nové oplocení u zahrádek.


Podezření bez pachatele.

Proto to tak dlouho trvalo! Vyšetřování ničivého požáru budovy reklamní agentury Cheops v Olomoucké ulici z 28. ledna je ukončeno. Ovšem s prapodivným závěrem. Kriminalisté mají podezření ze žhářství, ovšem chybí jim důkazy k obvinění konkrétní osoby! Případ je tedy odložen.

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
Hlavní organizátor tradičního Rock Memory Of na plumlovské přehradě si zaslouží uznání. Jednak bubeník skupiny Plus exceloval přímo na pódiu a jednak připravil fanouškům starého dobrého rocku bezvadné zázemí.

zlama

Číslo týdne

 1762
A zase je jich méně! Lidí bez práce v Prostějově neustále ubývá, k poslednímu červnovému dni jich bylo už jen 1 762! Zajímavou skutečností bezesporu je, že z tohoto počtu je 1 608 žen, čili drtivá většina. Podíl nezaměstnaných se v Prostějově snížil na 2,3 procenta.

Výrok týdne

Jdu ze hřbitova a tam je rozhodně mnohem víc lidí!


Důchodkyně si takto postěžovala na prostějovském náměstí na doslova vylidněný rynk. Holt, prázdniny...