Dobré dopoledne, dnes je neděle 23.9.2018
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Lidí, co měli zájem o prohlídky prostějovského zámku, bylo nakonec hodně. A to už na první termín od jedné hodiny po poledni. Všichni si mohli prohlédnout i dosud nepřístupné prostory jako například místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v loňském roce restaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb. To vše za pečlivého slova půvabných studentek SOŠPO Prostějov. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

„Jde o studentky teprve prvního ročníku střední školy. Takže to chce z jejich strany jistou dávku odvahy a chtěla bych proto poděkovat jejich učitelům, že získali děvčata pro tuto věc. Není jednoduché předstoupit bez problému před velkou skupinu cizích lidí, ale už na jaře jsem slyšela chválu na adresu průvodců, takže jsem se přišla přesvědčit na vlastní oči, a lidé měli pravdu,“ ocenila slovy uznání dvě mladé průvodkyně Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějov.
Přítomný byl také ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu Marek Moudrý, jenž přišel podpořit své studentky. „Moc děkujeme za to, že vás přišlo tolik. Budeme se muset rozdělit do více skupin, protože takto se tam nevejdeme,“ usmál se úvodem.
Pak už vše mohlo začít. Mezi nejzajímavější místnosti prostějovského zámku určitě patří kancelář ředitele záložny a zastavárny, kde se dochovalo původní secesní vybavení z počátku 20. století, a taneční sál se zachovalou renesanční výzdobou. Zámek vybudoval v letech 1522 - 1526 Jan z Pernštejna, přičemž původně byl součástí městských hradeb a za Vratislava z Pernštejna, který byl tehdejším kancléřem království. V letech 1568 až 1572 došlo k rozsáhlé renesanční přestavbě zámku, vybudovány byly arkády, které však zničila třicetiletá válka, ale přítomný portál se dochoval až dodnes. Zámek sloužil na začátku 17. století i jako vězení. V polovině téhož století švédské vojsko vypálilo jak město, tak i zámek. Ten byl později pouze provizorně opraven, avšak od té doby už ho nikdo nevyužíval jako panské sídlo. V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve druhé polovině 19. století koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Jeho koncem zámek odkoupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy byly provedeny počátkem 20. století a fasáda získala sgrafitovou výzdobou. Dnes je v majetku statutárního města Prostějov a spravován je odborem výstavby MěÚ. Nedávno se zde otevřela kavárna a na Pernštýnském náměstí probíhají v průběhu roku nejrůznější kulturní akce.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments