Dobré poledne, dnes je čtvrtek 17.1.2019
svátek slaví Drahoslav,
zítra Vladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Lidí, co měli zájem o prohlídky prostějovského zámku, bylo nakonec hodně. A to už na první termín od jedné hodiny po poledni. Všichni si mohli prohlédnout i dosud nepřístupné prostory jako například místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v loňském roce restaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb. To vše za pečlivého slova půvabných studentek SOŠPO Prostějov. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

„Jde o studentky teprve prvního ročníku střední školy. Takže to chce z jejich strany jistou dávku odvahy a chtěla bych proto poděkovat jejich učitelům, že získali děvčata pro tuto věc. Není jednoduché předstoupit bez problému před velkou skupinu cizích lidí, ale už na jaře jsem slyšela chválu na adresu průvodců, takže jsem se přišla přesvědčit na vlastní oči, a lidé měli pravdu,“ ocenila slovy uznání dvě mladé průvodkyně Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějov.
Přítomný byl také ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu Marek Moudrý, jenž přišel podpořit své studentky. „Moc děkujeme za to, že vás přišlo tolik. Budeme se muset rozdělit do více skupin, protože takto se tam nevejdeme,“ usmál se úvodem.
Pak už vše mohlo začít. Mezi nejzajímavější místnosti prostějovského zámku určitě patří kancelář ředitele záložny a zastavárny, kde se dochovalo původní secesní vybavení z počátku 20. století, a taneční sál se zachovalou renesanční výzdobou. Zámek vybudoval v letech 1522 - 1526 Jan z Pernštejna, přičemž původně byl součástí městských hradeb a za Vratislava z Pernštejna, který byl tehdejším kancléřem království. V letech 1568 až 1572 došlo k rozsáhlé renesanční přestavbě zámku, vybudovány byly arkády, které však zničila třicetiletá válka, ale přítomný portál se dochoval až dodnes. Zámek sloužil na začátku 17. století i jako vězení. V polovině téhož století švédské vojsko vypálilo jak město, tak i zámek. Ten byl později pouze provizorně opraven, avšak od té doby už ho nikdo nevyužíval jako panské sídlo. V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve druhé polovině 19. století koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Jeho koncem zámek odkoupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy byly provedeny počátkem 20. století a fasáda získala sgrafitovou výzdobou. Dnes je v majetku statutárního města Prostějov a spravován je odborem výstavby MěÚ. Nedávno se zde otevřela kavárna a na Pernštýnském náměstí probíhají v průběhu roku nejrůznější kulturní akce.

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments