Dobré dopoledne, dnes je úterý 19.3.2019
svátek slaví Josef,
zítra Světlana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Lidí, co měli zájem o prohlídky prostějovského zámku, bylo nakonec hodně. A to už na první termín od jedné hodiny po poledni. Všichni si mohli prohlédnout i dosud nepřístupné prostory jako například místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v loňském roce restaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb. To vše za pečlivého slova půvabných studentek SOŠPO Prostějov. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

„Jde o studentky teprve prvního ročníku střední školy. Takže to chce z jejich strany jistou dávku odvahy a chtěla bych proto poděkovat jejich učitelům, že získali děvčata pro tuto věc. Není jednoduché předstoupit bez problému před velkou skupinu cizích lidí, ale už na jaře jsem slyšela chválu na adresu průvodců, takže jsem se přišla přesvědčit na vlastní oči, a lidé měli pravdu,“ ocenila slovy uznání dvě mladé průvodkyně Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějov.
Přítomný byl také ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu Marek Moudrý, jenž přišel podpořit své studentky. „Moc děkujeme za to, že vás přišlo tolik. Budeme se muset rozdělit do více skupin, protože takto se tam nevejdeme,“ usmál se úvodem.
Pak už vše mohlo začít. Mezi nejzajímavější místnosti prostějovského zámku určitě patří kancelář ředitele záložny a zastavárny, kde se dochovalo původní secesní vybavení z počátku 20. století, a taneční sál se zachovalou renesanční výzdobou. Zámek vybudoval v letech 1522 - 1526 Jan z Pernštejna, přičemž původně byl součástí městských hradeb a za Vratislava z Pernštejna, který byl tehdejším kancléřem království. V letech 1568 až 1572 došlo k rozsáhlé renesanční přestavbě zámku, vybudovány byly arkády, které však zničila třicetiletá válka, ale přítomný portál se dochoval až dodnes. Zámek sloužil na začátku 17. století i jako vězení. V polovině téhož století švédské vojsko vypálilo jak město, tak i zámek. Ten byl později pouze provizorně opraven, avšak od té doby už ho nikdo nevyužíval jako panské sídlo. V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve druhé polovině 19. století koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Jeho koncem zámek odkoupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy byly provedeny počátkem 20. století a fasáda získala sgrafitovou výzdobou. Dnes je v majetku statutárního města Prostějov a spravován je odborem výstavby MěÚ. Nedávno se zde otevřela kavárna a na Pernštýnském náměstí probíhají v průběhu roku nejrůznější kulturní akce.

Total Comments

  • Unicef
  • Lesy města Prostějova
  • Město Prostějov
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments