Dobré ráno, dnes je úterý 13.11.2018
svátek slaví Tibor,
zítra Sáva
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE: Lidí, co měli zájem o prohlídky prostějovského zámku, bylo nakonec hodně. A to už na první termín od jedné hodiny po poledni. Všichni si mohli prohlédnout i dosud nepřístupné prostory jako například místnosti nad průjezdem do zámku, které byly v loňském roce restaurovány s cílem zachovat autentickou podobu původní renesanční výzdoby. V místnostech byly odkryty fragmenty dochovaných renesančních maleb. To vše za pečlivého slova půvabných studentek SOŠPO Prostějov. U toho prostě Večerník nemohl chybět.

„Jde o studentky teprve prvního ročníku střední školy. Takže to chce z jejich strany jistou dávku odvahy a chtěla bych proto poděkovat jejich učitelům, že získali děvčata pro tuto věc. Není jednoduché předstoupit bez problému před velkou skupinu cizích lidí, ale už na jaře jsem slyšela chválu na adresu průvodců, takže jsem se přišla přesvědčit na vlastní oči, a lidé měli pravdu,“ ocenila slovy uznání dvě mladé průvodkyně Alena Rašková, primátorka statutárního města Prostějov.
Přítomný byl také ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu Marek Moudrý, jenž přišel podpořit své studentky. „Moc děkujeme za to, že vás přišlo tolik. Budeme se muset rozdělit do více skupin, protože takto se tam nevejdeme,“ usmál se úvodem.
Pak už vše mohlo začít. Mezi nejzajímavější místnosti prostějovského zámku určitě patří kancelář ředitele záložny a zastavárny, kde se dochovalo původní secesní vybavení z počátku 20. století, a taneční sál se zachovalou renesanční výzdobou. Zámek vybudoval v letech 1522 - 1526 Jan z Pernštejna, přičemž původně byl součástí městských hradeb a za Vratislava z Pernštejna, který byl tehdejším kancléřem království. V letech 1568 až 1572 došlo k rozsáhlé renesanční přestavbě zámku, vybudovány byly arkády, které však zničila třicetiletá válka, ale přítomný portál se dochoval až dodnes. Zámek sloužil na začátku 17. století i jako vězení. V polovině téhož století švédské vojsko vypálilo jak město, tak i zámek. Ten byl později pouze provizorně opraven, avšak od té doby už ho nikdo nevyužíval jako panské sídlo. V 18. stol. sloužil jako sýpka a židovské vězení. Ve druhé polovině 19. století koupila zámek rodina Chmelařových a vytvořila z něj kulturní centrum. Jeho koncem zámek odkoupila prostějovská záložna a zastavárna, úpravy byly provedeny počátkem 20. století a fasáda získala sgrafitovou výzdobou. Dnes je v majetku statutárního města Prostějov a spravován je odborem výstavby MěÚ. Nedávno se zde otevřela kavárna a na Pernštýnském náměstí probíhají v průběhu roku nejrůznější kulturní akce.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments