Příjemnou noc, dnes je úterý 25.9.2018
svátek slaví Zlata,
zítra Andrea
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Je sice pohodový letní čas, ale i tak se pokusím opět připomenout hrdinu, který za náš bezstarostný život bojoval na frontách druhé světové války a za naši svobodu i padl. Zaslouží si, aby se na něj vzpomínalo neustále jako na hrdinu, obzvláště v době, kdy se vlastenectví a hrdinství jaksi nenosí.

Tentokrát to bude Jaroslav Dohnal, který se narodil 21. července 1917 v Prostějově. Absolvoval místní letecké učiliště a do odboje odešel na Štědrý den roku 1939 přes Maďarsko, Jugoslávii a Bejrút společně s budoucím velitelem 313. perutě RAF Otmarem Kučerou a parašutistou skupiny SPELTER Jaroslavem Kotáskem. Tyto informace je možno nalézt v knize „Otmar Kučera DFC“ z nakladatelství Kolesa. Dne 2. března 1940 doplul na lodi Providence do Marseille, do bojových operací na území země galského kohouta však nezasáhl. Ve Velké Británii nejdříve působil ve výcvikové jednotce ve městě Benson a byl pilotem Ferry Pilots Pool a Maiterance Unit. V červnu 1941 absolvoval výcvik operačního létání u 55. tréninkové letky v Ushwortu. V červenci 1941 nastoupil k československé 313. stíhací peruti, kde působil až do 1. března 1943 v hodnosti Flight sergeant a nastoupil k 2nd delivery flight. Dne 12. července 1943 se jeho osud naplnil. Přelétával letoun typu Bristol Beaufighter s označením V 5890 a u městečka Colerne (asi tři míle) tomuto letounu vysadil motor a po pádu Jaroslav Dohnal zahynul.
K letounu si řekněme asi tolik. Jednalo se o britskou dvoumístnou stíhačku (pilot a navigátor), která byla původně stavěna jako dvoumotorový noční stíhací letoun, ale použitelná byla i jako letoun bombardovací, dokonce i torpédový. Šéfkonstruktéry byli pánové Leslie Frise a Roy Fedden, kteří stíhačku poprvé zalétli 17. července 1939. Do výzbroje RAF se dostala 27. července 1940, vyráběla se až do roku 1945 a vyřazena ze služby byla až v roce 1960, a to královského letectva australského RAAF (Royal Australan air force). Létala kromě Evropy také v Barmě, Indii, Borneu. Japonští vojáci toto letadlo přezdívali „Šeptající smrt“, jelikož se umělo nenápadně přiblížit v nízkém letu a na svoji dobu mělo drtivou palebnou sílu. Letoun byl totiž u stíhacího letectva vybaven celkem šesti kulomety Browning ráže 7,7 milimetru, osmi raketami a dvěma pumami o váze půl tuny. Pokud se jednalo o letoun určený jako torpédový, pak tam byly již pouze jeden kulomet ručně ovládaný a torpédo pro útok na nepřátelskou loď. V určitých specifikacích byla možnost výzbroje v podobě čtyř kanonů o ráži 20 milimetrů.
Dohnalovým místem odpočinku byl hřbitov Hay-combe v městečku Bath v Somersetu, ovšem posléze se podařilo dostat jeho urnu s popelem do památníku na Žižkově. Do vlasti se takto „vrátilo“ již 237 letců. Z rozkazu prezidenta republiky ze dne 1. června 1991 byl in memoriam povýšen do hodnosti plukovníka. Jeho jméno je uvedeno i na památníku letců RAF na prostějovském hřbitově. Dodejme ještě, že se před válkou údajně živil jako zpěvák v kabaretu a v Británii byl často pro tento svůj talent zván na svatby a pohřby.
Další zajímavostí je to, že se stal účastníkem operačního letu ze dne 5. května 1942, při kterém byl sestřelen a prohlášen za mrtvého slavný generál a velitel pan František Fajtl. Celé to zaznamenal další známý letec Stanislav Fejfar, který popsal, že sestřelil jednu německou stíhačku Fockewulf a další dvě se spolubojovníkem Kučerou, zatímco kolegové Příhoda a Dohnal další dvě letadla poškodili. Po návratu byl Fajtl prohlášen za „missing in action“ a v podstatě byl již oplakáván. Naštěstí se toto nepotvrdilo a my známe Fajtla jako bělovlasého pána později i s bílým plnovousem v parádní uniformě RAF, ještě z doby nedávno minulé. Sám Fejfar takové štěstí neměl, zahynul 12 dní po této události.
Čest jejich památkám!

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • kostelec n h
  • Interforst
  • ČSSD - Božena Sekaninová
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějovanům šmakuje!

Více než měsíční komplikace v dopravě je v zapomnění. Minulý týden stihli stavbaři ukončit rekonstrukci vozovky pod dálničním nadjezdem v Říční ulici v Prostějově. Takzvanou „myší dírou“ se už zase jezdí, přestože stavbařům zkomplikovali život zloději, kteří ukradli kabely k veřejnému osvětlení. 

Úplně zbytečná smrt.

Necelou hodinu po poledni v pondělí 17. září vyhasl na silnicích Prostějovska další lidský život. A zcela zbytečně. Starší řidič kamionu s nákladem dřevní štěpky narazil u Ptení do vysokého břehu vedle silnice. Kamion se převrátil na bok a kabina rozdrtila řidiče. Ten totiž podle svědků nebyl připoután...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

JAROSLAV UHLÍŘ
uhlirJako třešnička na dortu vystoupil v rámci Plumlovského vinobraní na zámku v Plumlově známý skladatel, herec, zpěvák, komik, klavírista a moderátor, který během sobotního podvečera pořádně pobavil početné obecenstvo.

Total Comments

Číslo týdne

10
Určický exstarosta Vlastimil Konšel odcházel minulé úterý od prostějovského soudu s desetiměsíčním trestem, který byl na rok a půl podmíněně odložen. Jak bezprostředně prohlásil jeho advokát, bude se jeho klient odvolávat klidně až k Nejvyššímu soudu ČR...

Total Comments

Výrok týdne

„TEN HNUSNEJ ČERNOŠEK VÁMNECHTĚL SEBRAT KOUPALIŠTĚ!“

Spolumajitel marketingové společnosti TK PLUS Miroslav Černošek vyslal směrem k občanům jasné poselství, že výstavba Národního sportovního centra není důvodem neuskutečněného projektu rekonstrukce koupaliště Za Kosteleckou ulicí.  Exkluzivní rozhovor čtěte na straně 14.

Total Comments