Dobré ráno, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Dvoudenní setkání řemeslníků v Čechách pod Kosířem je již řadu let nejnavštěvovanější akcí na Prostějovsku. Letos se v tamním zámeckém parku konalo již po jedenácté a podobně jako loni na něj dorazilo necelých šest tisíc návštěvníků. O jeho budoucnost se tedy rozhodně bát nemusíme.

Díky Hasičskému muzeu, Muzeu kočárů a znovuotevřenému zámku se z Čech pod Kosířem stává skutečně poutní místo, které nabízí tisícům lidí neobyčejné množství pozoruhodných kulturních a společenských akcí. Tou nejnavštěvovanější zůstává setkání mistrů řemesla kolářského, kočárnického, mistrů opratí a milovníků historických kočárů Josefkol, které se konalo předposlední červencový víkend. Reakce na něj bývají obvykle nadšené.
„Letos jsme dostali obrovskou spoustu pochvalných e-mailů i SMS. Za všechny mockrát děkujeme,“ zdůraznil na úvod ohlédnutí za nedávno proběhlou akcí majitel pořádajícího Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr.
Zatím nejvyšší návštěvnost Josefkol zaznamenal v roce 2016, kdy do Čech pod Kosířem zamířilo zhruba sedm tisíc lidí. Letos to bylo o více jak tisíc návštěvníků méně. „Je to srovnatelné s loňským rokem. Situaci návštěvníkům poněkud komplikovaly objížďky a v neděli i počasí. Drobně mžilo, pořádný déšť se však spustil až bezprostředně po skončení akce,“ konstatoval Obr, kterého těšil zejména velký počet dětí v publiku. „Myslím, že jich letos bylo nejvíc ze všech ročníků. Však jsme také pro ně měli po celý den připraveny různé soutěže a tvořivé dílny. Hodně je zaujal také dramatický a nádherný boj dobra a zla v podání historické skupiny Štvanci,“ zmínil se organizátor.
Během hlavní ukázky „Mistři 19 řemesel“ řemeslnicí pracovali hned na třech rozebraných kočárech, přičemž na ně dohlížel poslední rakouský císař a český král Karel I. Působivou novinkou rovněž byl vstup zpěváka Karla Kekešiho.
V posledních dvou letech se organizační tým musel kromě přípravy Josefkolu vypořádat zároveň i s náročnou a velkoryse pojatou dostavbou Muzea kočárů, která probíhá za jeho plného provozu. V příštím roce by už však měla finišovat.
„Chtěli bychom otevření dokončeného muzea spojit právě s nadcházejícím ročníkem Josefkolu. Akce by tak měla dostat zcela nový charakter, aby měli lidé důvod se k nám stále vracet. Kromě zámeckého parku by mohla probíhat i v prostorách muzea. Přemýšlíme, že by se zde mimo jiné mohla konat přehlídka koní. Na příští rok už máme celou řadu dalších nápadů, uvidíme, které z nich se nám nakonec podaří realizovat,“ navnadil fanoušky Václav Obr.


IR

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • Prostějovské HODY
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments