Dobré ráno, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Dvoudenní setkání řemeslníků v Čechách pod Kosířem je již řadu let nejnavštěvovanější akcí na Prostějovsku. Letos se v tamním zámeckém parku konalo již po jedenácté a podobně jako loni na něj dorazilo necelých šest tisíc návštěvníků. O jeho budoucnost se tedy rozhodně bát nemusíme.

Díky Hasičskému muzeu, Muzeu kočárů a znovuotevřenému zámku se z Čech pod Kosířem stává skutečně poutní místo, které nabízí tisícům lidí neobyčejné množství pozoruhodných kulturních a společenských akcí. Tou nejnavštěvovanější zůstává setkání mistrů řemesla kolářského, kočárnického, mistrů opratí a milovníků historických kočárů Josefkol, které se konalo předposlední červencový víkend. Reakce na něj bývají obvykle nadšené.
„Letos jsme dostali obrovskou spoustu pochvalných e-mailů i SMS. Za všechny mockrát děkujeme,“ zdůraznil na úvod ohlédnutí za nedávno proběhlou akcí majitel pořádajícího Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr.
Zatím nejvyšší návštěvnost Josefkol zaznamenal v roce 2016, kdy do Čech pod Kosířem zamířilo zhruba sedm tisíc lidí. Letos to bylo o více jak tisíc návštěvníků méně. „Je to srovnatelné s loňským rokem. Situaci návštěvníkům poněkud komplikovaly objížďky a v neděli i počasí. Drobně mžilo, pořádný déšť se však spustil až bezprostředně po skončení akce,“ konstatoval Obr, kterého těšil zejména velký počet dětí v publiku. „Myslím, že jich letos bylo nejvíc ze všech ročníků. Však jsme také pro ně měli po celý den připraveny různé soutěže a tvořivé dílny. Hodně je zaujal také dramatický a nádherný boj dobra a zla v podání historické skupiny Štvanci,“ zmínil se organizátor.
Během hlavní ukázky „Mistři 19 řemesel“ řemeslnicí pracovali hned na třech rozebraných kočárech, přičemž na ně dohlížel poslední rakouský císař a český král Karel I. Působivou novinkou rovněž byl vstup zpěváka Karla Kekešiho.
V posledních dvou letech se organizační tým musel kromě přípravy Josefkolu vypořádat zároveň i s náročnou a velkoryse pojatou dostavbou Muzea kočárů, která probíhá za jeho plného provozu. V příštím roce by už však měla finišovat.
„Chtěli bychom otevření dokončeného muzea spojit právě s nadcházejícím ročníkem Josefkolu. Akce by tak měla dostat zcela nový charakter, aby měli lidé důvod se k nám stále vracet. Kromě zámeckého parku by mohla probíhat i v prostorách muzea. Přemýšlíme, že by se zde mimo jiné mohla konat přehlídka koní. Na příští rok už máme celou řadu dalších nápadů, uvidíme, které z nich se nám nakonec podaří realizovat,“ navnadil fanoušky Václav Obr.


IR

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments