Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 15.11.2018
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Dvoudenní setkání řemeslníků v Čechách pod Kosířem je již řadu let nejnavštěvovanější akcí na Prostějovsku. Letos se v tamním zámeckém parku konalo již po jedenácté a podobně jako loni na něj dorazilo necelých šest tisíc návštěvníků. O jeho budoucnost se tedy rozhodně bát nemusíme.

Díky Hasičskému muzeu, Muzeu kočárů a znovuotevřenému zámku se z Čech pod Kosířem stává skutečně poutní místo, které nabízí tisícům lidí neobyčejné množství pozoruhodných kulturních a společenských akcí. Tou nejnavštěvovanější zůstává setkání mistrů řemesla kolářského, kočárnického, mistrů opratí a milovníků historických kočárů Josefkol, které se konalo předposlední červencový víkend. Reakce na něj bývají obvykle nadšené.
„Letos jsme dostali obrovskou spoustu pochvalných e-mailů i SMS. Za všechny mockrát děkujeme,“ zdůraznil na úvod ohlédnutí za nedávno proběhlou akcí majitel pořádajícího Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr.
Zatím nejvyšší návštěvnost Josefkol zaznamenal v roce 2016, kdy do Čech pod Kosířem zamířilo zhruba sedm tisíc lidí. Letos to bylo o více jak tisíc návštěvníků méně. „Je to srovnatelné s loňským rokem. Situaci návštěvníkům poněkud komplikovaly objížďky a v neděli i počasí. Drobně mžilo, pořádný déšť se však spustil až bezprostředně po skončení akce,“ konstatoval Obr, kterého těšil zejména velký počet dětí v publiku. „Myslím, že jich letos bylo nejvíc ze všech ročníků. Však jsme také pro ně měli po celý den připraveny různé soutěže a tvořivé dílny. Hodně je zaujal také dramatický a nádherný boj dobra a zla v podání historické skupiny Štvanci,“ zmínil se organizátor.
Během hlavní ukázky „Mistři 19 řemesel“ řemeslnicí pracovali hned na třech rozebraných kočárech, přičemž na ně dohlížel poslední rakouský císař a český král Karel I. Působivou novinkou rovněž byl vstup zpěváka Karla Kekešiho.
V posledních dvou letech se organizační tým musel kromě přípravy Josefkolu vypořádat zároveň i s náročnou a velkoryse pojatou dostavbou Muzea kočárů, která probíhá za jeho plného provozu. V příštím roce by už však měla finišovat.
„Chtěli bychom otevření dokončeného muzea spojit právě s nadcházejícím ročníkem Josefkolu. Akce by tak měla dostat zcela nový charakter, aby měli lidé důvod se k nám stále vracet. Kromě zámeckého parku by mohla probíhat i v prostorách muzea. Přemýšlíme, že by se zde mimo jiné mohla konat přehlídka koní. Na příští rok už máme celou řadu dalších nápadů, uvidíme, které z nich se nám nakonec podaří realizovat,“ navnadil fanoušky Václav Obr.


IR

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments