Dobré ráno, dnes je pondělí 22.4.2019
svátek slaví Evľénie,
zítra Vojtěch
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

„Čím více poznávám lidi, tím více miluji psy,“ poznamenal francouzský spisovatel Romain Rolland. To, že se psem nezískáváme pouze zvíře, ale hlavně věrného přítele, může potvrdit snad každý pejskař. To samé může platit i pro ostatní zvířata, obzvláště pokud se o ně staráme, jak si zaslouží. Abyste se v nabídce potřeb i služeb důležitých pro spokojený život jakéhokoliv vašeho domácího mazlíčka lépe zorientovali, přináší vám PROSTĚJOVSKÝ Večerníku tuto tematickou dvoustranu.

S létem stoupají zdravotní rizika

Léto je v plném proudu a s ním i nebezpečí pro naše zvířecí kamarády. Zaměřili jsme se na ty nejčastější komplikace. Co všechno a kdy nejvíce jim hrozí?
Nejen lidé, ale i domácí mazlíčci můžou trpět na úpal. Ve větším ohrožení jsou především psi, kteří mají kratší nos, což jim neumožňuje efektivně se chladit. Pokud jsou vaši psi na procházkách velmi aktivní, může snadno dojít k přehřátí jejich organismu. Běžně je jejich vnitřní teplota 37 až 39 °C, pokud však stoupne na 42 °C, může dojít u psů se zhoršeným zdravotním stavem k úmrtí. Jestliže máte podezření, že se váš pejsek přehřál, musíte jej přivést na chladné, stinné místo a nabídněte mu vodu, avšak nenuťte jej pít. Dále můžete jako obklady přiložit mokré ručníky, především na krk, záda, podpaží a třísla. Nikdy však nepoužívejte led nebo ledovou vodu.

Pozor na hmyz!

Dalším nebezpečím může být bodnutí hmyzem nebo uštknutí jedovatým hadem. Pokud vašeho miláčka bodne včela, snažte se odstranit žihadlo. Postižené místo můžete začít chladit, směs jedlé sody s vodou vám pomůže neutralizovat jed, stejně tak funguje obklad z cibule nebo octa. Jestliže si všimnete jakýchkoliv komplikací (zhoršené dýchání a podobně), vyhledejte okamžitě veterináře. Stejně tak v létě přibývá množství blech a klíšťat, proti kterým dnes existuje řada přípravků.

Průjem je tady raz dva

Rád se váš mazlíček napije na procházce z kaluží či stojatých vod? V teplém období se množí v tomto prostředí bakterie a paraziti, které mohou způsobit střevní onemocnění. Proto při průjmech, dehydrataci a žaludečních nevolnostech zvyšte svou opatrnost. Nejvážnějším onemocněním je pak leptospiróza, která může i vážně poškodit orgány, navíc podle Centra pro kontrolu nemocí, roste každoročně počet nakažených.

Sennou rýmu mohou mít i psi

V neposlední řadě vzpomeňme alergie, které mohou naše zvířátka trápit již od jara. Alergie se projevuje ušní infekcí, svěděním kůže atd. Senná rýma může postihnout kočky i psy. U každého veterináře se dozvíte, jak proti alergiím bojovat.


Tematickou stranu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 30. července

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments