Dobré odpoledne, dnes je středa 21.11.2018
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Uplynulý víkend bylo na plumlovském zámku opět pořádně živo. Na nádvoří místní dominanty se sjeli šermíři, kejklíři, tanečníci a sokolníci. Vypadalo to, jako kdyby se historická památka vrátila o pár století nazpět. Pro návštěvníky byl připravený pestrý program a každý jeho bod stál za zhlédnutí.


„To je skutečně návrat zpátky do minulosti. Dobové kostýmy a souboje se mi moc libí. Dokonce tady mají stan s pravými středověkými zbraněmi a můžu si vystřelit z luku,“ neskrýval nadšení dvanáctiletý mladík Lukáš. U takové akce samozřejmě Večerník nemohl chybět. 

Bohatý program započala v sobotu 11. srpna po desáté hodině taneční skupina Roseta. Brněnští tanečníci, kteří tyto tance provozují už od roku 2000, se věnují především dvorským a venkovským tancům z období gotiky a renesance. „Naší inspirací jsou dochované historické materiály,“ vysvětlila jedna ze členek souboru. „Usilujeme o historickou autenticitu, ale hlavně tančíme s radostí a se zaujetím, o což se chceme podělit se svými diváky,“ dodala. Poté následovala akční podívaná v podání těch nejmenších, ale zato nejdravějších účastníků. Na řadu totiž přišly sokolnické ukázky s komentářem o výcviku. Diváci si tak z těsné blízkosti mohli prohlédnout na bidýlkách sedící sokoly, káňata nebo malé sovičky. „Jsou krásní, ale z takové blízkosti z nich jde i trošku strach. Hlavně když se na vás dívají, připadáte si jako kořist,“ sdělila Večerníku se smíchem návštěvnice šermířského dne slečna Vendula.
Ani kejklíři se nenechali zahanbit a žonglováním nebo děláním skopičin všude okolo pobavili hlavně ty nejmenší návštěvníky. Ti si také mohli zkusit body doprovodného programu, jako jízdu na koni, nebo zmíněnou střelbu z luku na terč. Došlo také na pohádku Vyprávění starého vlka od divadelního souboru Koňmo. Děti se tak mohly dozvědět, jak to bylo s Karkulkou, ale z pohledu vlka. Pak už všichni natěšeně očekávali hlavní bod programu, tudíž šermířské představení, o které se postarala skupina z Brna Taranis. Tento spolek se zabývá historickými zbraněmi a souboji hlavně z období vrcholné a pozdní gotiky. Tomu také odpovídají jejich kostýmy a zbraně. „Co se týče používaných zbraní, je rozmanitost opravdu velká. Ve své podstatě jsou zastoupeny téměř všechny druhy, nejčastěji však samozřejmě meče, ale i sekery, bijáky, palcáty, tesáky či kopí,“ prozradil Večerníku jeden z členů souboru. „Vypadá to lehce, ale ta zbroj musí být strašně těžká. I ten meč nebude nejlehčí, takže bojovat v tom bych asi nechtěl,“ okomentoval šermířské souboje Radim. Jako největší rarita byl k vidění dobový stroj na knihtisk. Ten si přivezl s sebou ze Slovinska Vladimir Janus s manželkou, kteří měli na nádvoří stánek. A každý, kdo měl zájem, mohl si odnést dobově vytisknutý obrázek plumlovského zámku. Obdobný program byl k vidění i v neděli.

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments