Dobrý večer, dnes je pátek 21.9.2018
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Uplynulý víkend bylo na plumlovském zámku opět pořádně živo. Na nádvoří místní dominanty se sjeli šermíři, kejklíři, tanečníci a sokolníci. Vypadalo to, jako kdyby se historická památka vrátila o pár století nazpět. Pro návštěvníky byl připravený pestrý program a každý jeho bod stál za zhlédnutí.


„To je skutečně návrat zpátky do minulosti. Dobové kostýmy a souboje se mi moc libí. Dokonce tady mají stan s pravými středověkými zbraněmi a můžu si vystřelit z luku,“ neskrýval nadšení dvanáctiletý mladík Lukáš. U takové akce samozřejmě Večerník nemohl chybět. 

Bohatý program započala v sobotu 11. srpna po desáté hodině taneční skupina Roseta. Brněnští tanečníci, kteří tyto tance provozují už od roku 2000, se věnují především dvorským a venkovským tancům z období gotiky a renesance. „Naší inspirací jsou dochované historické materiály,“ vysvětlila jedna ze členek souboru. „Usilujeme o historickou autenticitu, ale hlavně tančíme s radostí a se zaujetím, o což se chceme podělit se svými diváky,“ dodala. Poté následovala akční podívaná v podání těch nejmenších, ale zato nejdravějších účastníků. Na řadu totiž přišly sokolnické ukázky s komentářem o výcviku. Diváci si tak z těsné blízkosti mohli prohlédnout na bidýlkách sedící sokoly, káňata nebo malé sovičky. „Jsou krásní, ale z takové blízkosti z nich jde i trošku strach. Hlavně když se na vás dívají, připadáte si jako kořist,“ sdělila Večerníku se smíchem návštěvnice šermířského dne slečna Vendula.
Ani kejklíři se nenechali zahanbit a žonglováním nebo děláním skopičin všude okolo pobavili hlavně ty nejmenší návštěvníky. Ti si také mohli zkusit body doprovodného programu, jako jízdu na koni, nebo zmíněnou střelbu z luku na terč. Došlo také na pohádku Vyprávění starého vlka od divadelního souboru Koňmo. Děti se tak mohly dozvědět, jak to bylo s Karkulkou, ale z pohledu vlka. Pak už všichni natěšeně očekávali hlavní bod programu, tudíž šermířské představení, o které se postarala skupina z Brna Taranis. Tento spolek se zabývá historickými zbraněmi a souboji hlavně z období vrcholné a pozdní gotiky. Tomu také odpovídají jejich kostýmy a zbraně. „Co se týče používaných zbraní, je rozmanitost opravdu velká. Ve své podstatě jsou zastoupeny téměř všechny druhy, nejčastěji však samozřejmě meče, ale i sekery, bijáky, palcáty, tesáky či kopí,“ prozradil Večerníku jeden z členů souboru. „Vypadá to lehce, ale ta zbroj musí být strašně těžká. I ten meč nebude nejlehčí, takže bojovat v tom bych asi nechtěl,“ okomentoval šermířské souboje Radim. Jako největší rarita byl k vidění dobový stroj na knihtisk. Ten si přivezl s sebou ze Slovinska Vladimir Janus s manželkou, kteří měli na nádvoří stánek. A každý, kdo měl zájem, mohl si odnést dobově vytisknutý obrázek plumlovského zámku. Obdobný program byl k vidění i v neděli.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments