Dobrý podvečer, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Uplynulý víkend bylo na plumlovském zámku opět pořádně živo. Na nádvoří místní dominanty se sjeli šermíři, kejklíři, tanečníci a sokolníci. Vypadalo to, jako kdyby se historická památka vrátila o pár století nazpět. Pro návštěvníky byl připravený pestrý program a každý jeho bod stál za zhlédnutí.


„To je skutečně návrat zpátky do minulosti. Dobové kostýmy a souboje se mi moc libí. Dokonce tady mají stan s pravými středověkými zbraněmi a můžu si vystřelit z luku,“ neskrýval nadšení dvanáctiletý mladík Lukáš. U takové akce samozřejmě Večerník nemohl chybět. 

Bohatý program započala v sobotu 11. srpna po desáté hodině taneční skupina Roseta. Brněnští tanečníci, kteří tyto tance provozují už od roku 2000, se věnují především dvorským a venkovským tancům z období gotiky a renesance. „Naší inspirací jsou dochované historické materiály,“ vysvětlila jedna ze členek souboru. „Usilujeme o historickou autenticitu, ale hlavně tančíme s radostí a se zaujetím, o což se chceme podělit se svými diváky,“ dodala. Poté následovala akční podívaná v podání těch nejmenších, ale zato nejdravějších účastníků. Na řadu totiž přišly sokolnické ukázky s komentářem o výcviku. Diváci si tak z těsné blízkosti mohli prohlédnout na bidýlkách sedící sokoly, káňata nebo malé sovičky. „Jsou krásní, ale z takové blízkosti z nich jde i trošku strach. Hlavně když se na vás dívají, připadáte si jako kořist,“ sdělila Večerníku se smíchem návštěvnice šermířského dne slečna Vendula.
Ani kejklíři se nenechali zahanbit a žonglováním nebo děláním skopičin všude okolo pobavili hlavně ty nejmenší návštěvníky. Ti si také mohli zkusit body doprovodného programu, jako jízdu na koni, nebo zmíněnou střelbu z luku na terč. Došlo také na pohádku Vyprávění starého vlka od divadelního souboru Koňmo. Děti se tak mohly dozvědět, jak to bylo s Karkulkou, ale z pohledu vlka. Pak už všichni natěšeně očekávali hlavní bod programu, tudíž šermířské představení, o které se postarala skupina z Brna Taranis. Tento spolek se zabývá historickými zbraněmi a souboji hlavně z období vrcholné a pozdní gotiky. Tomu také odpovídají jejich kostýmy a zbraně. „Co se týče používaných zbraní, je rozmanitost opravdu velká. Ve své podstatě jsou zastoupeny téměř všechny druhy, nejčastěji však samozřejmě meče, ale i sekery, bijáky, palcáty, tesáky či kopí,“ prozradil Večerníku jeden z členů souboru. „Vypadá to lehce, ale ta zbroj musí být strašně těžká. I ten meč nebude nejlehčí, takže bojovat v tom bych asi nechtěl,“ okomentoval šermířské souboje Radim. Jako největší rarita byl k vidění dobový stroj na knihtisk. Ten si přivezl s sebou ze Slovinska Vladimir Janus s manželkou, kteří měli na nádvoří stánek. A každý, kdo měl zájem, mohl si odnést dobově vytisknutý obrázek plumlovského zámku. Obdobný program byl k vidění i v neděli.

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments