Dobré ráno, dnes je sobota 16.2.2019
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Uplynulý víkend bylo na plumlovském zámku opět pořádně živo. Na nádvoří místní dominanty se sjeli šermíři, kejklíři, tanečníci a sokolníci. Vypadalo to, jako kdyby se historická památka vrátila o pár století nazpět. Pro návštěvníky byl připravený pestrý program a každý jeho bod stál za zhlédnutí.


„To je skutečně návrat zpátky do minulosti. Dobové kostýmy a souboje se mi moc libí. Dokonce tady mají stan s pravými středověkými zbraněmi a můžu si vystřelit z luku,“ neskrýval nadšení dvanáctiletý mladík Lukáš. U takové akce samozřejmě Večerník nemohl chybět. 

Bohatý program započala v sobotu 11. srpna po desáté hodině taneční skupina Roseta. Brněnští tanečníci, kteří tyto tance provozují už od roku 2000, se věnují především dvorským a venkovským tancům z období gotiky a renesance. „Naší inspirací jsou dochované historické materiály,“ vysvětlila jedna ze členek souboru. „Usilujeme o historickou autenticitu, ale hlavně tančíme s radostí a se zaujetím, o což se chceme podělit se svými diváky,“ dodala. Poté následovala akční podívaná v podání těch nejmenších, ale zato nejdravějších účastníků. Na řadu totiž přišly sokolnické ukázky s komentářem o výcviku. Diváci si tak z těsné blízkosti mohli prohlédnout na bidýlkách sedící sokoly, káňata nebo malé sovičky. „Jsou krásní, ale z takové blízkosti z nich jde i trošku strach. Hlavně když se na vás dívají, připadáte si jako kořist,“ sdělila Večerníku se smíchem návštěvnice šermířského dne slečna Vendula.
Ani kejklíři se nenechali zahanbit a žonglováním nebo děláním skopičin všude okolo pobavili hlavně ty nejmenší návštěvníky. Ti si také mohli zkusit body doprovodného programu, jako jízdu na koni, nebo zmíněnou střelbu z luku na terč. Došlo také na pohádku Vyprávění starého vlka od divadelního souboru Koňmo. Děti se tak mohly dozvědět, jak to bylo s Karkulkou, ale z pohledu vlka. Pak už všichni natěšeně očekávali hlavní bod programu, tudíž šermířské představení, o které se postarala skupina z Brna Taranis. Tento spolek se zabývá historickými zbraněmi a souboji hlavně z období vrcholné a pozdní gotiky. Tomu také odpovídají jejich kostýmy a zbraně. „Co se týče používaných zbraní, je rozmanitost opravdu velká. Ve své podstatě jsou zastoupeny téměř všechny druhy, nejčastěji však samozřejmě meče, ale i sekery, bijáky, palcáty, tesáky či kopí,“ prozradil Večerníku jeden z členů souboru. „Vypadá to lehce, ale ta zbroj musí být strašně těžká. I ten meč nebude nejlehčí, takže bojovat v tom bych asi nechtěl,“ okomentoval šermířské souboje Radim. Jako největší rarita byl k vidění dobový stroj na knihtisk. Ten si přivezl s sebou ze Slovinska Vladimir Janus s manželkou, kteří měli na nádvoří stánek. A každý, kdo měl zájem, mohl si odnést dobově vytisknutý obrázek plumlovského zámku. Obdobný program byl k vidění i v neděli.

Total Comments

  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII LA PUTICA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Parádní odplata.

Tak to se povedlo dokonale. Tým nejvyšší basketbalové soutěže BK Olomoucko, který sídlí v Prostějově, naložil při vstupu do nadstavbové části A1 svitavským Turům stovku a dal tak zapomenout na prohru z předešlé středy. O uplynulém víkendu pak basketbalisté statečně bojovali o úspěch v rámci Final Four Českého poháru.


Pětadvacet evakuovaných.

Trestuhodná chyba seniorky zapříčinila požár bytu ve druhém patře sedmiposchoďového paneláku v Moravské ulici v Prostějově. Jeho majitelka totiž v panice hodila hořící adventní věnec do vany a posléze vzplálo celé bytové jádro. Hasiči s policisty pak evakuovaly pětadvacet osob ze sousedství.

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

PAVEL LIŠKA
06 liskaJeviště Společenského domu v Prostějově patřilo uplynulý pátek Vandrákům. Přesněji řečeno triu motorkářů, kteří procestovali několik měsíců po střední Americe. Herci Pavel Liška, Jen Révai a kameraman Hynek Bernard o tom přišli vyprávět Prostějovanům.

Total Comments

Číslo týdne

 99
Do Prostějova se po dvou týdnech „čistoty“ opět vrátil smog! Měřící stanice ve Studentské ulici naměřila 99 mikrogramů prachových částic na metr krychlový vzduchu. Je to o devětačtyřicet mikgrogramů více než je denní limit.

Total Comments

Výrok týdne

„VŠUDE BYLO PLNO KRVE A JÁ JSEM PIŠTĚLA!“

Druhá nejlepší hráčka světa
Petra Kvitová takto u Krajského
soudu v Brně popsala otřesné
okamžiky svého přepadení
z 20. prosince roku 2016

Total Comments