Příjemnou noc, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Dokonalý pat. Tak by se dala popsat situace se zamýšleným závodem na výrobu organických léčiv v Želči. Ten chtěla vybudovat společnost Manetech a již v roce 2013 na okraji obce koupila rozlehlý šestihektarový areál se čtrnácti budovami. Následně představila svůj projekt veřejnosti, ten se však setkal s ostře nesouhlasnými reakcemi ze strany místních občanů i samosprávy. Společnost se ale svého záměru stále nechce vzdát.

V podniku, jenž by za přibližně 250 milionů korun měl vyrůst v areálu bývalého zemědělského družstva, by se mělo ročně zpracovat 50 tisíc tun kejdy a 5 tisíc tun slámy. Místní se bojí zejména zápachu, který by zasáhl celou obec, znečištění spodních vod, navýšení dopravy, rozšíření hmyzu stejně jako poklesu hodnoty nemovitostí. Naopak Manetech označoval obavy místních za neopodstatněné s tím, že podnik bude využívat moderní technologii maximálně šetrnou k životnímu prostředí.
Prostějovský stavební úřad nejprve žádost Manetechu zamítl kvůli nesouladu s platným územním plánem. Krajský úřad vše vrátil k přepracování, což obec prostřednictvím žaloby napadla. Tak se rozběhl právnický kolotoč, který letos skončil u Nejvyššího správního soudu, který však rozhodl v neprospěch Želče. Bude to mít nějaké reálné dopady? To jsme se tak úplně nedozvěděli...
„Nemám k tomu co říct, není nic nového,“ odvětila krátce starostka Želče Bronislava Augustinová a rozloučila se.
O mnoho lépe Večerník nepochodil ani u společnosti Manetech, která prošla výraznou personální obměnou. Její současní zástupci nám pouze potvrdili, že záměr na vybudování závodu na výrobu organických hnojiv v Želči přetrvává. „Celá záležitost je stále v řízení. Naše společnost se rozhodla nepodávat do médií žádná oficiální stanoviska,“ reagovala na naše dotazy ředitelka Manetechu Dita Fišerová. 

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments