Dobré ráno, dnes je středa 16.1.2019
svátek slaví Ctirad,
zítra Drahoslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Příroda umírá, déšť v nedohlednu a lidé se stávají stále alergičtější na rozhlasové moderátory, kteří ze svých klimatizovaných kanceláří hlásí cosi o dalším nádherně teplém dni. Tak by se dal také shrnout uplynulý týden, kdy nejen Prostějov zažil velmi teplé a zejména extrémně suché počasí. To se svým charakterem stále více přibližuje situaci před pěti lety, kdy jsme zakusili nejžhavější prázdniny za posledních více jak sto let. Tehdy bylo až 37,5 stupňů Celsia! Aktuálně se maximální teploty ve městě pohybovaly od 33 do 35 °C.

Městem v těchto dnech koluje tento vtip: dle vodáků jsou všechny řeky sjízdné. Doporučují se Range Rover, Jeep či jiné SUV. Na Romži ovšem postačí i Felicie... Prostějovsko stejně jako celou republiku zasáhla vlna veder, která lidem, zvířatům a zejména přírodě dávala po celý uplynulý týden pořádně zabrat. „Je to hrůza. V noci bylo pořád vedro, ani se nedalo trošku vyvětrat a ochladit byt. Dosud jsme měli doma bez klimatizace přes den pětadvacet stupňů, nyní to máme už od rána a odpoledne se tam nedá ani dýchat. I večery jsou těžké,“ postěžovala si ve čtvrtek jedna z Prostějovanek. Podobné pocity sdíleli vesměs všichni, mukou se stávaly hodiny v zaměstnání, ať už v kancelářích bez klimatizace či třeba ve výrobních halách, kde se navíc pracuje s ohněm. Velké vedro pochopitelně trápilo i řidiče na silnicích.
Naopak radost z teplot měli provozovatelé koupališť. „V úterý u nás bylo třináct set lidí,“ hlásila plovárna na Stražisku. Denní návštěvnost prostějovského aquaparku se v průběhu celého týdne pohybovala kolem 2 500, spousta občanů zamířila také na pláže u plumlovské přehrady.
Z meteorologických měření prostějovské hvězdárny vyplynulo, že nejteplejším pracovním dnem uplynulého týdne byl pátek, kdy dokonce i průměrná denní teplota atakovala magických 30°C. Zatím vůbec nejvyšší teplotu letošního roku zde naměřili shodně ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. srpna, kdy teploměr vyskočil až na 34,3°C. Podobně vysoko se vyšplhaly teploty i v neděli a dle předpovědi meteorologů tomu tak bude takřka po celý srpen. „Od třiadvacátého července až do soboty čtvrtého srpna jsme zaznamenali celkem třináct tropických dní v kuse. Takto se označují dny, kdy maximální denní teplota přesáhne právě třicet stupňů Celsia,“ upozornil na konci uplynulého týdne Martin Tylšar z prostějovské hvězdárny.
Zažíváme tedy v současnosti rekordní vedra? Nikoliv! Alespoň pokud aktuální situaci srovnáme s rokem 2013. Před pěti lety se totiž rtuť teploměru na stanici na prostějovské hvězdárně vyšplhala až k hodnotě 37,5°C. Hranici neuvěřitelných 37°C přitom překonala hned dvakrát a to 3. a 8. srpna 2013. „Teplotu nad sedmatřicet jsme na hvězdárně naměřili naposledy desátého srpna 1992,“ sdělila nám tehdy Božena Černohousová s tím, že Prostějov před šestaadvaceti lety zažil rekordních patnáct tropických dnů. Jednoznačně se tak jednalo o nejžhavější prázdniny za posledních sto let!
Ty letošní se k nim však začínají čím dál více přibližovat. Svědčí o tom i aktuální předpověď počasí, která na celý příští týden počítá s teplotami přes 30°C. Ochladit by se mělo nejdříve o nadcházejícím víkendu.

34 graf134 graf2

Total Comments

 • TK Plus
 • Pojd hrat hokej
 • Čechy pod Kosířem
 • Vernisáž
 • Moda Pv
 • sida
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments