Dobrý večer, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Příroda umírá, déšť v nedohlednu a lidé se stávají stále alergičtější na rozhlasové moderátory, kteří ze svých klimatizovaných kanceláří hlásí cosi o dalším nádherně teplém dni. Tak by se dal také shrnout uplynulý týden, kdy nejen Prostějov zažil velmi teplé a zejména extrémně suché počasí. To se svým charakterem stále více přibližuje situaci před pěti lety, kdy jsme zakusili nejžhavější prázdniny za posledních více jak sto let. Tehdy bylo až 37,5 stupňů Celsia! Aktuálně se maximální teploty ve městě pohybovaly od 33 do 35 °C.

Městem v těchto dnech koluje tento vtip: dle vodáků jsou všechny řeky sjízdné. Doporučují se Range Rover, Jeep či jiné SUV. Na Romži ovšem postačí i Felicie... Prostějovsko stejně jako celou republiku zasáhla vlna veder, která lidem, zvířatům a zejména přírodě dávala po celý uplynulý týden pořádně zabrat. „Je to hrůza. V noci bylo pořád vedro, ani se nedalo trošku vyvětrat a ochladit byt. Dosud jsme měli doma bez klimatizace přes den pětadvacet stupňů, nyní to máme už od rána a odpoledne se tam nedá ani dýchat. I večery jsou těžké,“ postěžovala si ve čtvrtek jedna z Prostějovanek. Podobné pocity sdíleli vesměs všichni, mukou se stávaly hodiny v zaměstnání, ať už v kancelářích bez klimatizace či třeba ve výrobních halách, kde se navíc pracuje s ohněm. Velké vedro pochopitelně trápilo i řidiče na silnicích.
Naopak radost z teplot měli provozovatelé koupališť. „V úterý u nás bylo třináct set lidí,“ hlásila plovárna na Stražisku. Denní návštěvnost prostějovského aquaparku se v průběhu celého týdne pohybovala kolem 2 500, spousta občanů zamířila také na pláže u plumlovské přehrady.
Z meteorologických měření prostějovské hvězdárny vyplynulo, že nejteplejším pracovním dnem uplynulého týdne byl pátek, kdy dokonce i průměrná denní teplota atakovala magických 30°C. Zatím vůbec nejvyšší teplotu letošního roku zde naměřili shodně ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. srpna, kdy teploměr vyskočil až na 34,3°C. Podobně vysoko se vyšplhaly teploty i v neděli a dle předpovědi meteorologů tomu tak bude takřka po celý srpen. „Od třiadvacátého července až do soboty čtvrtého srpna jsme zaznamenali celkem třináct tropických dní v kuse. Takto se označují dny, kdy maximální denní teplota přesáhne právě třicet stupňů Celsia,“ upozornil na konci uplynulého týdne Martin Tylšar z prostějovské hvězdárny.
Zažíváme tedy v současnosti rekordní vedra? Nikoliv! Alespoň pokud aktuální situaci srovnáme s rokem 2013. Před pěti lety se totiž rtuť teploměru na stanici na prostějovské hvězdárně vyšplhala až k hodnotě 37,5°C. Hranici neuvěřitelných 37°C přitom překonala hned dvakrát a to 3. a 8. srpna 2013. „Teplotu nad sedmatřicet jsme na hvězdárně naměřili naposledy desátého srpna 1992,“ sdělila nám tehdy Božena Černohousová s tím, že Prostějov před šestaadvaceti lety zažil rekordních patnáct tropických dnů. Jednoznačně se tak jednalo o nejžhavější prázdniny za posledních sto let!
Ty letošní se k nim však začínají čím dál více přibližovat. Svědčí o tom i aktuální předpověď počasí, která na celý příští týden počítá s teplotami přes 30°C. Ochladit by se mělo nejdříve o nadcházejícím víkendu.

34 graf134 graf2

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments