Dobré ráno, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Příroda umírá, déšť v nedohlednu a lidé se stávají stále alergičtější na rozhlasové moderátory, kteří ze svých klimatizovaných kanceláří hlásí cosi o dalším nádherně teplém dni. Tak by se dal také shrnout uplynulý týden, kdy nejen Prostějov zažil velmi teplé a zejména extrémně suché počasí. To se svým charakterem stále více přibližuje situaci před pěti lety, kdy jsme zakusili nejžhavější prázdniny za posledních více jak sto let. Tehdy bylo až 37,5 stupňů Celsia! Aktuálně se maximální teploty ve městě pohybovaly od 33 do 35 °C.

Městem v těchto dnech koluje tento vtip: dle vodáků jsou všechny řeky sjízdné. Doporučují se Range Rover, Jeep či jiné SUV. Na Romži ovšem postačí i Felicie... Prostějovsko stejně jako celou republiku zasáhla vlna veder, která lidem, zvířatům a zejména přírodě dávala po celý uplynulý týden pořádně zabrat. „Je to hrůza. V noci bylo pořád vedro, ani se nedalo trošku vyvětrat a ochladit byt. Dosud jsme měli doma bez klimatizace přes den pětadvacet stupňů, nyní to máme už od rána a odpoledne se tam nedá ani dýchat. I večery jsou těžké,“ postěžovala si ve čtvrtek jedna z Prostějovanek. Podobné pocity sdíleli vesměs všichni, mukou se stávaly hodiny v zaměstnání, ať už v kancelářích bez klimatizace či třeba ve výrobních halách, kde se navíc pracuje s ohněm. Velké vedro pochopitelně trápilo i řidiče na silnicích.
Naopak radost z teplot měli provozovatelé koupališť. „V úterý u nás bylo třináct set lidí,“ hlásila plovárna na Stražisku. Denní návštěvnost prostějovského aquaparku se v průběhu celého týdne pohybovala kolem 2 500, spousta občanů zamířila také na pláže u plumlovské přehrady.
Z meteorologických měření prostějovské hvězdárny vyplynulo, že nejteplejším pracovním dnem uplynulého týdne byl pátek, kdy dokonce i průměrná denní teplota atakovala magických 30°C. Zatím vůbec nejvyšší teplotu letošního roku zde naměřili shodně ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. srpna, kdy teploměr vyskočil až na 34,3°C. Podobně vysoko se vyšplhaly teploty i v neděli a dle předpovědi meteorologů tomu tak bude takřka po celý srpen. „Od třiadvacátého července až do soboty čtvrtého srpna jsme zaznamenali celkem třináct tropických dní v kuse. Takto se označují dny, kdy maximální denní teplota přesáhne právě třicet stupňů Celsia,“ upozornil na konci uplynulého týdne Martin Tylšar z prostějovské hvězdárny.
Zažíváme tedy v současnosti rekordní vedra? Nikoliv! Alespoň pokud aktuální situaci srovnáme s rokem 2013. Před pěti lety se totiž rtuť teploměru na stanici na prostějovské hvězdárně vyšplhala až k hodnotě 37,5°C. Hranici neuvěřitelných 37°C přitom překonala hned dvakrát a to 3. a 8. srpna 2013. „Teplotu nad sedmatřicet jsme na hvězdárně naměřili naposledy desátého srpna 1992,“ sdělila nám tehdy Božena Černohousová s tím, že Prostějov před šestaadvaceti lety zažil rekordních patnáct tropických dnů. Jednoznačně se tak jednalo o nejžhavější prázdniny za posledních sto let!
Ty letošní se k nim však začínají čím dál více přibližovat. Svědčí o tom i aktuální předpověď počasí, která na celý příští týden počítá s teplotami přes 30°C. Ochladit by se mělo nejdříve o nadcházejícím víkendu.

34 graf134 graf2

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments