Dobré poledne, dnes je pátek 26.4.2019
svátek slaví Oto,
zítra Jaroslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Příroda umírá, déšť v nedohlednu a lidé se stávají stále alergičtější na rozhlasové moderátory, kteří ze svých klimatizovaných kanceláří hlásí cosi o dalším nádherně teplém dni. Tak by se dal také shrnout uplynulý týden, kdy nejen Prostějov zažil velmi teplé a zejména extrémně suché počasí. To se svým charakterem stále více přibližuje situaci před pěti lety, kdy jsme zakusili nejžhavější prázdniny za posledních více jak sto let. Tehdy bylo až 37,5 stupňů Celsia! Aktuálně se maximální teploty ve městě pohybovaly od 33 do 35 °C.

Městem v těchto dnech koluje tento vtip: dle vodáků jsou všechny řeky sjízdné. Doporučují se Range Rover, Jeep či jiné SUV. Na Romži ovšem postačí i Felicie... Prostějovsko stejně jako celou republiku zasáhla vlna veder, která lidem, zvířatům a zejména přírodě dávala po celý uplynulý týden pořádně zabrat. „Je to hrůza. V noci bylo pořád vedro, ani se nedalo trošku vyvětrat a ochladit byt. Dosud jsme měli doma bez klimatizace přes den pětadvacet stupňů, nyní to máme už od rána a odpoledne se tam nedá ani dýchat. I večery jsou těžké,“ postěžovala si ve čtvrtek jedna z Prostějovanek. Podobné pocity sdíleli vesměs všichni, mukou se stávaly hodiny v zaměstnání, ať už v kancelářích bez klimatizace či třeba ve výrobních halách, kde se navíc pracuje s ohněm. Velké vedro pochopitelně trápilo i řidiče na silnicích.
Naopak radost z teplot měli provozovatelé koupališť. „V úterý u nás bylo třináct set lidí,“ hlásila plovárna na Stražisku. Denní návštěvnost prostějovského aquaparku se v průběhu celého týdne pohybovala kolem 2 500, spousta občanů zamířila také na pláže u plumlovské přehrady.
Z meteorologických měření prostějovské hvězdárny vyplynulo, že nejteplejším pracovním dnem uplynulého týdne byl pátek, kdy dokonce i průměrná denní teplota atakovala magických 30°C. Zatím vůbec nejvyšší teplotu letošního roku zde naměřili shodně ve čtvrtek 2. a v sobotu 4. srpna, kdy teploměr vyskočil až na 34,3°C. Podobně vysoko se vyšplhaly teploty i v neděli a dle předpovědi meteorologů tomu tak bude takřka po celý srpen. „Od třiadvacátého července až do soboty čtvrtého srpna jsme zaznamenali celkem třináct tropických dní v kuse. Takto se označují dny, kdy maximální denní teplota přesáhne právě třicet stupňů Celsia,“ upozornil na konci uplynulého týdne Martin Tylšar z prostějovské hvězdárny.
Zažíváme tedy v současnosti rekordní vedra? Nikoliv! Alespoň pokud aktuální situaci srovnáme s rokem 2013. Před pěti lety se totiž rtuť teploměru na stanici na prostějovské hvězdárně vyšplhala až k hodnotě 37,5°C. Hranici neuvěřitelných 37°C přitom překonala hned dvakrát a to 3. a 8. srpna 2013. „Teplotu nad sedmatřicet jsme na hvězdárně naměřili naposledy desátého srpna 1992,“ sdělila nám tehdy Božena Černohousová s tím, že Prostějov před šestaadvaceti lety zažil rekordních patnáct tropických dnů. Jednoznačně se tak jednalo o nejžhavější prázdniny za posledních sto let!
Ty letošní se k nim však začínají čím dál více přibližovat. Svědčí o tom i aktuální předpověď počasí, která na celý příští týden počítá s teplotami přes 30°C. Ochladit by se mělo nejdříve o nadcházejícím víkendu.

34 graf134 graf2

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments