Dobré odpoledne, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Rok 2018 je pro bývalé Československo a v tradicích státnosti na něj navazující Českou republiku velice významným. Před sto lety začala historie samostatného Československa, která od roku 1918 napsala poslední kapitolu 31. prosince 1992, kdy se Československo bez jakéhokoliv násilí rozdělilo na dva samostatné státy Čechů a Slováků. Uvedená historie už ale bez násilí nebyla, právě naopak. V pověstných „osmičkových“ letech si Češi a Slováci užili svoje. Známé jsou události let 1938, 1948 a 1968. A právě posledně uvedeným letopočtem se zabývá i ojedinělá příloha dnešního PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku.

Svým čtenářům v této příloze chceme přiblížit veškeré okolnosti, které se týkají vpádu vojsk pěti států Varšavské smlouvy na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Při tvorbě přílohy vycházel Večerník nejen z dobových pramenů, archivů či oficiálních a dnes už veřejně dostupných dokumentů, ale přinášíme i zpovědi očitých účastníků okupace, převážně pamětníků z Prostějova a okolí. Detailněji se zabýváme „Krvavou nedělí“ 25. srpna 1968, kdy tanky okupantů vtrhly i do Prostějova a kdy sovětští vojáci zastřelili trojici Prostějovanů. Cílem dnešní speciální přílohy Večerníku k 50. výročí okupace Československa je i to, aby se na půl století staré události nikdy nezapomnělo a zůstaly v našich myslích jako memento doby, kterou by si drtivá většina z nás už nikdy nepřála vrátit zpátky.

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments