Dobrý večer, dnes je úterý 13.11.2018
svátek slaví Tibor,
zítra Sáva
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Rok 2018 je pro bývalé Československo a v tradicích státnosti na něj navazující Českou republiku velice významným. Před sto lety začala historie samostatného Československa, která od roku 1918 napsala poslední kapitolu 31. prosince 1992, kdy se Československo bez jakéhokoliv násilí rozdělilo na dva samostatné státy Čechů a Slováků. Uvedená historie už ale bez násilí nebyla, právě naopak. V pověstných „osmičkových“ letech si Češi a Slováci užili svoje. Známé jsou události let 1938, 1948 a 1968. A právě posledně uvedeným letopočtem se zabývá i ojedinělá příloha dnešního PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku.

Svým čtenářům v této příloze chceme přiblížit veškeré okolnosti, které se týkají vpádu vojsk pěti států Varšavské smlouvy na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Při tvorbě přílohy vycházel Večerník nejen z dobových pramenů, archivů či oficiálních a dnes už veřejně dostupných dokumentů, ale přinášíme i zpovědi očitých účastníků okupace, převážně pamětníků z Prostějova a okolí. Detailněji se zabýváme „Krvavou nedělí“ 25. srpna 1968, kdy tanky okupantů vtrhly i do Prostějova a kdy sovětští vojáci zastřelili trojici Prostějovanů. Cílem dnešní speciální přílohy Večerníku k 50. výročí okupace Československa je i to, aby se na půl století staré události nikdy nezapomnělo a zůstaly v našich myslích jako memento doby, kterou by si drtivá většina z nás už nikdy nepřála vrátit zpátky.

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments