Dobrý večer, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Události spojené s 21. srpnem 1968 se nesmazatelně zapsaly do historie České republiky. Speciální příloha Večerníku vám na úvod přináší chronologický přehled tehdejších událostí tak, jak se odehrály v prostějovských ulicích. Čtení to rozhodně není veselé, ovšem poučné zcela určitě...

21. srpna 1968
Brzy ráno začaly okres a město Prostějov obsazovat jednotky okupačních armád SSSR, NDR a Polska. Stalo se tak bez vědomí prezidenta republiky a vrcholných orgánů KSČ. Proti okupantům bylo spontánně vystoupeno ze strany vedoucích orgánů, sdělovacích prostředků, ale i řadových občanů. Již od noci zasedalo předsednictvo OV KSČ na Hlaváčkově náměstí a na jeho budovu mířily hlavně sovětských tanků. Cestou do práce se začali Prostějované postupně dovídat, co se děje. Ti pak záhy skupovali potraviny a dělali si zásoby na další dny. Na zdech se objevovaly první protiokupační hesla a nápisy. Začalo odstraňování názvů ulic a náměstí a i směrníky na křižovatkách. Byl poslouchán rozhlas a místní tiskovina Stráž lidu začala vydávat mimořádná čísla. Veškeré telefonické a telegrafické spojení, které obstarávala pošta, bylo přerušeno ozbrojenou hlídkou, jež kontrolovala i pracoviště prostějovského rozhlasu po drátě. Během dne začaly přijíždět do města první tanky, některé pokračovaly ve směru na Brno.

22. srpna 1968
Okresní národní výbor vydal výzvu občanům, aby dodržovali kázeň při nákupech. Část okupačního vojska obsadila letiště u Prostějova, dva tanky zůstaly před bankou a před radnicí. Svoláno bylo mimořádné plénum městského národního výboru, které odeslalo protestní dopisy velvyslanectvím pěti okupačních zemí, aby stáhly vojska z našeho území. Stráž lidu požadovala návrat internovaných politiků ze SSSR a zároveň kritizovala činnost některých členů KSČ, kteří připravovali vznik prookupační tzv. dělnicko-rolnické vlády. Byl svolán předčasný XIV. sjezd KSČ (tzv. vysočanský), kterého se zúčastnili i prostějovští komunisté. I na něm byl požadován odchod vojsk okupantů.

22. srpna 1968
Nedodržení slibu sovětského velícího důstojníka v Prostějově, že okupační jednotky přestanou hlídkovat ve městě a stáhnou se do prostoru letiště, mělo odezvu. Mezi dvanáctou a třináctou hodinou se uskutečnila generální stávka pracujících ve všech podnicích na Prostějovsku. Naopak okupanti zabrali dům na náměstí Svatopluka Čecha a zřídili tam posádkové velitelství. V podvečer varoval Československý rozhlas před možností zatýkání v noci a vyzval k odstranění názvů ulic a domovních čísel a jmenovek u bytů.

24. srpna 1968
OV KSČ a MěstNV se rozhodli společně vyhlásit Prostějov za „Mrtvé město“, a to na dny 24. a 25. srpen. Akce měla spočívat v tom, že občané budou okupanty zcela ignorovat, budou se jim vyhýbat a nebudou s nimi absolutně komunikovat.

25. srpna 1968
Opak byl ale pravdou... Lidé procházeli náměstími a ulicemi města a sdělovali si dojmy z uplynulých dnů a tak se z toho stala neděle, která dostala název „KRVAVÁ“. K večeru došlo k dalším přesunům vojenských jednotek z Olomouce do Brna. Protože byly ukazatele směru zatřeny bílou barvou a obráceny opačným směrem, nastal mezi projíždějícími jednotkami chaos. První oddíl, který projížděl městem, se střetl u kostela Milosrdných bratří s další kolonou, která teprve přijížděla od Olomouce. Vojáci tak byli v Prostějově zcela dezorientováni. Při průjezdu kolony okupačních vojsk ve směru od Olomoucké ulice došlo dvě minuty po dvacáté hodině k rozsáhlé střelbě z kulometů a samopalů. Střelba pokračovala i při průjezdu vojáků náměstím a Brněnskou ulicí. Na různých místech byli zastřeleni tři občané a dalších devět bylo zraněno. Vznikly škody na budově Národní banky i dalších objektech. Pochopitelně že tato událost vzbudila velký odpor občanů a olej do ohně přililo i rozšiřování okupační tiskoviny „Zprávy“, kterou v češtině mezi občany dodávala okupační armáda.
Po šoku z „Krvavé neděle“ zasedala 28. srpna rada ONV a v usnesení zcela jednoznačně podpořila Dubčekovo vedení státu a zároveň odsouhlasila požadavek směrem k okupantům na náhradu škody a potrestání viníků. Jenže dodneška nebyl celý incident uspokojivě vyřešen...

29. srpna 1968
V deset hodin se konal pohřeb třech zastřelených Prostějovanů. Jednalo se o státní pohřeb, tudíž rakve byly na katafalcích zakryty vlajkou před radnicí. U každé rakve stála čestná stráž. Se smutečním projevem vystoupil předseda ONV Brančík a posléze se rakve za doprovodu tisíců občanů vydaly na poslední cestu ke hřbitovu. Samozřejmě v průvodu se objevily protiokupační transparenty a i transparenty proti zrádcům národa, jako byl třeba Alois Indra, Drahomír Kolder a další. Přes příslib vojenského vedení, že nebudou smuteční obřad rušit, přelétávaly nad městem vrtulníky a shazovaly propagační letáky. Průvod doslova provokovala sovětská helikoptéra, která rozhazovala prookupační letáky. Když později požadovalo sovětské vedení trvalé umístění vojenské posádky v Prostějově, jedním z důvodů, proč se tak nestalo, byly i události z pětadvacátého a devětadvacátého srpna...
Předsednictvo OV KSČ se následně plně postavilo za usnesení XIV. (vysočanského) sjezdu KSČ a za tam zvolené vedení a odmítlo zcela spolupracovat s prosovětskými kolaboranty. Srpnové události postihly různé oblasti. Na školách se uvažovalo o zrušení výuky ruského jazyka, mnoho spoluobčanů využilo tehdejší možnosti cestovat i do států mimo socialistický blok a zůstalo v emigraci, v podnicích byla zavedena tzv. Dubčekova směna, aby se nahradily ztráty ze srpnových událostí.
Tolik k srpnovým událostem hovoří archivní materiál. Co tedy říci závěrem? Poučme se z historie a nedopusťme, aby se nám tady proháněli okupanti. A je jedno, jestli jsou na tancích, nebo na něčem jiném.

34 srpen titulTotal Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments