Dobré ráno, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Už jen týdny nás dělí od dalších komunálních voleb. A jak známo, na konci každého volebního období se vždy bilancuje. A tak i prostějovští radní podtrhávají a sečítají výsledky své čtyřleté práce. Hodnoceny jsou městské rozpočty, investice, výdaje na provoz magistrátu i další složky ročního hospodaření. Večerník se nyní zajímal o záležitost, která se zcela jistě dotýká každého Prostějovana. Tedy alespoň určitě toho, kdo se nevozí jen v autě, ale občas udělá pár kroků pěšky. Opravy či budování chodníků v Prostějově jsou každoročšně velice sledovanou záležitostí. Kolik peněz se na tomto úseku od roku 2014 proinvestovalo? Výsledná částka mnohé zřejmě překvapí...

Opravy chodníků jsou nedílnou součástí městského rozpočtu. „Již druhé volební období jsme v rámci rekonstrukce těchto komunikací investovali nemalé finanční prostředky. Od roku 2014 to bylo zhruba osmadvacet miliónů korun. Opravili jsme celkem 24 450 metrů čtverečních chodníků, což je pro představu téměř pět fotbalových hřišť o rozměrech stokrát padesát metrů. Osobně jsem spokojen s tím, jak v radě města i následně v zastupitelstvu při schvalování potřebných částek postupujeme. Samozřejmě bych si dokázal představit i vyšší sumy a více opravených chodníků, ale vše je vždycky otázkou finančních priorit,“ uvedl pro Večerník Jiří Pospíšil (PéVéčko), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.
Zjišťovali jsme, podle jakých kritérií se vůbec rozhoduje o tom, které chodníky se daný rok budou opravovat. „Máme přehled, které úseky potřebují opravit. (úsměv) Vybíráme nejen podle stavu chodníků, ale i podle vytíženosti jejich užívání. Přednost pochopitelně dostávají hlavní tahy. Ale samozřejmě dbáme také na požadavky občanů, kteří nás často upozorňují na špatný stav konkrétní ulice,“ objasnil Pospíšil.
Kromě generálních oprav chodníků existují v Prostějově ještě ty lokální, které se řídí aktuálními potřebami a jsou na něj vyčleněny finanční prostředky města zvlášť. „A to v kapitole - opravy komunikací. Probíhají od jara do podzimu podle potřeby a většinou je pro město zajišťuje společnost FCC Prostějov,“ potvrdil náměstek primátorky.
Hodně se v posledních letech mluví o tom, že někdy i zbrusu nové chodníky vybudované magistrátem jiná firma takřka vzápětí ihned znovu rozkope. Jedná se především o plynaře, pracovníky energetických společností, vodaře či provozovatele internetu a podobně. Veřejnost se pak logicky ptá, zda opravdu nejde sladit dohromady, aby se vše udělalo zaráz?
„Je to mým velkým přáním, aby to tak bylo. Musím říci, že s firmami jako je E-ON nebo s plynárnami nacházíme v posledních letech shodu a daří se nám plánovat zásahy tak, aby nedocházelo k následnému rozkopání opravených chodníků. Problém je s firmami, které pokládají optické kabely. Mrzí nás, že zrekonstrujeme chodník a za čas přijde někdo, kdo jej znovu rozkope, položí optické kabely, chodník zapraví a následně za nějaký týden či měsíc přijde zase druhá firma a opět celý úsek rozkope... Nedá se ale nic dělat, ze zákona jim to ovšem musíme umožnit. Chtěli bychom však, abychom se domluvili všichni zúčastnění, protože v konečném důsledku by společná oprava a položení optických kabelů byly výhodné pro všechny strany. Mám na mysli třeba finanční náklady, které by byly logicky nižší,“ uvědomuje si tuto problematiku Jiří Pospíšil.
Je třeba ještě dodat, že magistrát po rozkopání chodníků následně provádí kontroly, zda firmy uvedou vše zpět do původního stavu a odvedou svoji práci kvalitně. „Existuje pětiletá záruka na opravy a kvalitu práce. Ten, kdo chodník poslední rozkope, ji musí převzít,“ uvedl náměstek, kterého jsme se závěrem zeptali na kvalitu chodníku okolo Národního domu. Právě na ten míří častá kritika nejen prostějovských občanů. „Ideální by bylo, kdybychom tam udělali kvalitní chodník z větších dlaždic, ale vzhledem k tomu, že se úsek nachází v městské památkové zóně, musí zůstat v té podobě, jak jej známe. Památkáři na tom totiž trvají. Potom nezbývá než jej neustále opravovat,“ vysvětlil Jiří Pospíšil.

graf1211

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments