Dobré odpoledne, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Už jen týdny nás dělí od dalších komunálních voleb. A jak známo, na konci každého volebního období se vždy bilancuje. A tak i prostějovští radní podtrhávají a sečítají výsledky své čtyřleté práce. Hodnoceny jsou městské rozpočty, investice, výdaje na provoz magistrátu i další složky ročního hospodaření. Večerník se nyní zajímal o záležitost, která se zcela jistě dotýká každého Prostějovana. Tedy alespoň určitě toho, kdo se nevozí jen v autě, ale občas udělá pár kroků pěšky. Opravy či budování chodníků v Prostějově jsou každoročšně velice sledovanou záležitostí. Kolik peněz se na tomto úseku od roku 2014 proinvestovalo? Výsledná částka mnohé zřejmě překvapí...

Opravy chodníků jsou nedílnou součástí městského rozpočtu. „Již druhé volební období jsme v rámci rekonstrukce těchto komunikací investovali nemalé finanční prostředky. Od roku 2014 to bylo zhruba osmadvacet miliónů korun. Opravili jsme celkem 24 450 metrů čtverečních chodníků, což je pro představu téměř pět fotbalových hřišť o rozměrech stokrát padesát metrů. Osobně jsem spokojen s tím, jak v radě města i následně v zastupitelstvu při schvalování potřebných částek postupujeme. Samozřejmě bych si dokázal představit i vyšší sumy a více opravených chodníků, ale vše je vždycky otázkou finančních priorit,“ uvedl pro Večerník Jiří Pospíšil (PéVéčko), náměstek primátorky statutárního města Prostějova.
Zjišťovali jsme, podle jakých kritérií se vůbec rozhoduje o tom, které chodníky se daný rok budou opravovat. „Máme přehled, které úseky potřebují opravit. (úsměv) Vybíráme nejen podle stavu chodníků, ale i podle vytíženosti jejich užívání. Přednost pochopitelně dostávají hlavní tahy. Ale samozřejmě dbáme také na požadavky občanů, kteří nás často upozorňují na špatný stav konkrétní ulice,“ objasnil Pospíšil.
Kromě generálních oprav chodníků existují v Prostějově ještě ty lokální, které se řídí aktuálními potřebami a jsou na něj vyčleněny finanční prostředky města zvlášť. „A to v kapitole - opravy komunikací. Probíhají od jara do podzimu podle potřeby a většinou je pro město zajišťuje společnost FCC Prostějov,“ potvrdil náměstek primátorky.
Hodně se v posledních letech mluví o tom, že někdy i zbrusu nové chodníky vybudované magistrátem jiná firma takřka vzápětí ihned znovu rozkope. Jedná se především o plynaře, pracovníky energetických společností, vodaře či provozovatele internetu a podobně. Veřejnost se pak logicky ptá, zda opravdu nejde sladit dohromady, aby se vše udělalo zaráz?
„Je to mým velkým přáním, aby to tak bylo. Musím říci, že s firmami jako je E-ON nebo s plynárnami nacházíme v posledních letech shodu a daří se nám plánovat zásahy tak, aby nedocházelo k následnému rozkopání opravených chodníků. Problém je s firmami, které pokládají optické kabely. Mrzí nás, že zrekonstrujeme chodník a za čas přijde někdo, kdo jej znovu rozkope, položí optické kabely, chodník zapraví a následně za nějaký týden či měsíc přijde zase druhá firma a opět celý úsek rozkope... Nedá se ale nic dělat, ze zákona jim to ovšem musíme umožnit. Chtěli bychom však, abychom se domluvili všichni zúčastnění, protože v konečném důsledku by společná oprava a položení optických kabelů byly výhodné pro všechny strany. Mám na mysli třeba finanční náklady, které by byly logicky nižší,“ uvědomuje si tuto problematiku Jiří Pospíšil.
Je třeba ještě dodat, že magistrát po rozkopání chodníků následně provádí kontroly, zda firmy uvedou vše zpět do původního stavu a odvedou svoji práci kvalitně. „Existuje pětiletá záruka na opravy a kvalitu práce. Ten, kdo chodník poslední rozkope, ji musí převzít,“ uvedl náměstek, kterého jsme se závěrem zeptali na kvalitu chodníku okolo Národního domu. Právě na ten míří častá kritika nejen prostějovských občanů. „Ideální by bylo, kdybychom tam udělali kvalitní chodník z větších dlaždic, ale vzhledem k tomu, že se úsek nachází v městské památkové zóně, musí zůstat v té podobě, jak jej známe. Památkáři na tom totiž trvají. Potom nezbývá než jej neustále opravovat,“ vysvětlil Jiří Pospíšil.

graf1211

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments