Dobré odpoledne, dnes je úterý 16.7.2019
svátek slaví Luboš,
zítra Martina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Čtvrtek a pátek minulého týdne se nesly v duchu dětského smíchu, zvědavých pohledů, uznalých ovací a hlavně skvělé pohody. Sportcentrum DDM v Prostějově ve své hale a širokém okolí uspořádalo již pátý ročník Burzy volného času. Akce byla pojata skutečně velkolepě, představilo se přes padesát zájmových kroužků, sportovních oddílů a dalších organizací, které se starají o volnočasové aktivity pro děti a mládež. Během dvou dní navštívilo halu Sportcentra a rozsáhlou plochu okolo přes čtyři tisícovky dětí, rodičů i pedagogů. Výsledek? Přihlášky do kroužků a sportovních klubů se jen hrnou!

PROSTĚJOVSKÝ Večerník sledoval akci po celé dva dny.  

Start pro první stupeň základních škol
Cílem této monstrózní akce bylo ukázat dětem, jak mohou trávit svůj mimoškolní čas. V pořadí pátou Burzu volného času zahájili ve čtvrtek ráno ředitel Sportcentra DDM v Prostějově Jan Zatloukal, hlavní organizátor Jiří Novák a děti přišli také pozdravit náměstkyně prostějovské primátorky Ivana Hemerková se zastupitelem a ředitelem ZŠ Jana Železného Janem Krchňavým.
Hala byla rozdělena na dvě části. V té první se předvedly zcela zaplněným tribunám i davům dětí na palubovce taneční kroužky, ale především sportovci. Samotní malí návštěvníci si mohli vyzkoušet korfbal, basketbal, házenou, tenis, volejbal či florbal. A pochopitelně kopanou, kterou se bavili nejenom malí chlapci, ale kupodivu i spousta děvčat! U každého stanoviště čekali na návštěvníky akce instruktoři, kteří zájemcům z řad školních dětí, ale i jejich rodičů trpělivě vysvětlovali, co který sport obnáší. „Já už hraji za žáky fotbal tady v Prostějově, ale zajímá mě daleko více míčových sportů. Kromě kopané bych třeba chodil i do basketbalu nebo korfbalu. To by mi ale naši asi už nedovolili,“ svěřil se Večerníku desetiletý Jiřík. Jeho spolužák ze základní školy se zase bavil vystoupením gymnastek. „Moje sestra dřív gymnastiku dělala. Sice se mi tento sport líbí, ale sám bych ho asi nezvládl. Basket nebo fotbal, to je jiná,“ zubil se malý Vláďa.
Proudy dětí pak mířily i ven z haly, a to na obě strany. Na té západní si děti mohly vyzkoušet střelbu, a to doslova ze všeho možného. K dispozici jim byly luky, kuše, vzduchovky, paintballové pistole i pušky, chlapci pak nezaváhali ani při střelbě z praků! „Tyto atraktivní ukázky se samozřejmě neobejdou bez odborného dozoru, ale instruktoři na těchto stanovištích jsou velmi zkušení a bezpečnost dětí je zajištěna,“ komentoval tento úsek Burzy volného času Jan Zatloukal, ředitel Sportcentra DDM v Prostějově.

Zápolilo se také venku
Na východní straně haly, od vchodu až po velké parkoviště v Olympijské ulici, měly stanoviště další desítky kroužků, sportovních klubů, své umění zde předváděli hasiči, záchranáři, vojáci a policisté. Obrovskou atrakcí pro ty nejodvážnější děti byla lanovka natažená mezi střechou haly a zhruba dvě stě metrů vzdálenou borovicí u parkoviště. Děti přikotvené k lanu sjížděly tuto trasu s bujarým křikem. „Já jsem dlouho hledala odvahu, ale nakonec mě ukecala kamarádka. Ta to sjela dolů dokonce dvakrát,“ usmívala se osmiletá Zdenička.
Na trávnících, chodnících i silniční komunikaci vedle haly Sportcentra pak byly po celé dva dny připraveny další ukázky volnočasových aktivit, soutěže, zábavné přehlídky a také představení uměleckých dovedností členů kroužků Sportcentra DDM v Prostějově. „Máme tady celý úsek uměleckého tvoření. Děti si zde mohou vyzkoušet dovednosti v keramické dílně, máme zde různá tvořítka, tiskátka a jako bonus jsme dětem umožnili vytvořit si něco na hrnčířském kruhu. Na dalším stanovišti máme výtvarný ateliér, kde necháváme dětem popustit uzdu jejich fantazie. Některé z nich kreslí opravdu nádherně. Dají se zde vyrábět také obrázky z rozpuštěného vosku. Máme zde ukázky rukodělného kroužku, předvádíme dětem obrazovou koláž z knoflíků, kresbu fixem nebo naši specialitu, kterou je kreslení do mouky. To zde baví děti asi nejvíc,“ vyjmenovala jen polovinu atraktivních ukázek Martina Koudelková, která má ve Sportcentru DDM na starosti výtvarné kroužky. Večerník ale upozornila ještě na jednu hojně navštěvovanou atrakci. Pořadatelům se totiž podařilo zajistit přehlídku výcviku vodícího psa pro slepce. „Děti si mohou zkusit se zavázanýma očima, jak těžký život mají nevidomí lidé a jak důležitým pomocníkem jim je skvěle vycvičený vodící pes,“ uvedla Martina Koudelková.
Venku před halou se pak dále tančilo, běhalo, jezdilo na kolech, především zdatní chlapci si vyzkoušeli poměřit své síly s judisty či karatisty, strážníci městské policie měli k dispozici speciální brýle, které navozují opilost. „Když jsme je dětem nasadili, divily se, jak někdo může v takovém stavu chodit, nebo dokonce jezdit na kole či autem. A to jsme jim na brýlích nastavili pocitově jen něco přes jednu promili alkoholu,“ řekl Večerníku s úsměvem jeden ze strážníků.

Odpoledne se vybíraly kroužky
Odpolední program burzy pokračoval ve čtvrtek 6. září zájmovými a sportovními kroužky. Jedním z takových, kam se děti mohou od nového školního roku přihlásit, je korfbalový tým. Korfbal je jediná kolektivní hra na světě, kde v jednom týmu hrají muži i ženy. „Jde o dynamický sport s důrazem na týmovou strategii. Přijít si zahrát může kdokoliv každé úterý od půl čtvrté do pěti odpoledne. Máme v klubu všechny věkové kategorie a také hrajeme nejvyšší soutěž u nás, což je korfbalová extraliga,“ lákali náboráři z SK RG Prostějov. O hru, která šla na místě přímo vyzkoušet, měli zájem děti, ale i dospělí. „Je docela těžké myslet při hře na všechna ta pravidla, co hra obsahuje. Ale dobré je, že to mohou hrát všichni, kluci i holky,“ myslí si o korfbalu třináctiletý Marek.
Mezi dalšími zajímavými kroužky byly zumba pro děti s instruktorkou Darinou Vaverkovou nebo například gymnastický aerobik. „Ten mě zaujal ze všeho nejvíce. Chtěla bych, aby mé dítě bylo sportovně aktivní, a zároveň se chci vyhnout těm klasickým drahým sportům, jako jsou tenis, fotbal a podobně. Myslím, že by to naši malou mohlo bavit, takže zkusíme přijít na první trénink a uvidíme,“ svěřila se Večerníku Milada Horáková. Vedle aerobiku šlo také vyzkoušet orientální břišní tance pro dívky od šesti do deseti let se studiem Aysun. Pro malé nadšence do motorových a šlapacích vozidel, kteří by se chtěli naučit značky nebo dopravní pravidla, se zde nacházel kurz Malí řidiči. Tam si děti mohou vyzkoušet jízdu zručnosti nebo pravidla silničního provozu na dopravním hřišti. „To mě hodně bavilo, dopravní značky znám, je to moje záliba,“ prozradil s úsměvem dvanáctiletý Matyáš. Pro malé vynálezce a fanoušky elektrotechniky se pak nabízel kurz závodů s drony. Jak jsme se dozvěděli, časem se děti mohou účastnit i oficiálních závodů.

Pátek patřil druhému stupni základních škol
Páteční dopoledne uzavíralo dvoudenní burzu, k vidění byla opět spousta zajímavých aktivit. Před halou si mohli všichni přítomní vyzkoušet bojové umění judo nebo se přihlásit do kroužku žonglování. Uvnitř se představilo několik tanečních družstev, která se prezentovala ukázkou break dance a tance svých žáků. „Na tancování bych chtěla chodit, baví mě to a je to zábava v kolektivu. Navíc se pak jezdí na soutěže, když v tom je někdo opravdu dobrý,“ zamyslela se čtrnáctiletá Markéta. Na vyzkoušení byl pro již větší školáky také badminton, karate nebo atletika na připravené dráze s překážkami. „Je opravdu moc dobré, že děti toho mají tolik na výběr. Takové množství různých a zajímavých aktivit za mých mladých let nebylo a je pro mě důležité, aby moje děti jen neseděly doma u počítače, ale aby byly aktivní fyzicky, ale i sociálně v týmu nebo skupině. Pro rozvoj je to vedle školy to nejdůležitější,“ nadhodila myšlenku Veronika Komárková. „Chtěla bych dceru přihlásit na nějaký sport, tak se musíme pořádně podívat, co vše tady je,“ dodala.

Hlavní je pohyb
Po celé dva dny šlo o famózní podívanou, při které děti zcela zřetelně poznaly, že nejenom domácím vysedáváním u počítače je člověk živ. „A o to šlo především. Dlouhodobě se snažíme i na naší škole dětem vysvětlit, že hra a hlavně pohyb jsou důležité při jejich rozvoji osobnosti. Ne všechny děti a také jejich rodiče to chápou, bohužel. Ale právě takové akce, jako je Burza volného času, jsou tím, čím bychom chtěli v dětech rozvíjet všechny možné a lehce dostupné aktivity,“ uvedl pro Večerník prostějovský zastupitel a ředitel ZŠ Jana Železného Jan Krchňavý. „Jsem pyšná na všechny organizátory, kteří dokázali tak velkolepou akci uspořádat. Obrovská návštěvnost svědčí o tom, že svoji práci dělají perfektně,“ vysekla poklonu pořadatelům Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějov.

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments