Dobré ráno, dnes je středa 17.10.2018
svátek slaví Hedvika,
zítra Lukáš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE Sobotní den v Plumlově patřil historii, a hlavně vojenství z období II. světové války. Prostějovský Klub vojenské historie KVH Dukla ve spolupráci se zámkem Plumlov si připravil akci s názvem Dobývání Plumlova, kde si nadšenci do historie, ale i zvědaví diváci mohli prohlédnout historické vybavení, vojenskou výbavu i dopravní prostředky nebo dobové uniformy a zbraně různých armád. Mezi nejzajímavější body však patřily ukázky boje s komentářem.

U toho Večerník prostě nemohl chybět.
Bohatý program započal již v deset hodin velkým nástupem všech zúčastněných jednotek. Diváci tak vedle sebe mohli spatřit jednotky československého četnictva, německého wehrmachtu, jednotky SS, vojáky Rudé armády nebo finské oddíly. Jako první se poté zvlášť představily oddíly československých četníků a jednotky SOS, celým názvem Stráž obrany státu.
„SOS byl speciální bezpečnostní sbor, jenž existoval a působil v letech 1936 až 1939. Za mírového stavu fungovaly jednotky Stráže obrany státu jen rámcově, přičemž její příslušníci, podle zkratky SOS přezdívaní ‚sosáci', vykonávali svou běžnou službu u četnictva, finanční stráže a státní policie. V případě ohrožení bezpečnosti republiky však byly aktivovány a doplněny o záložníky s trvalým bydlištěm v blízkosti nasazení. Při bojích mezi zářím 1938 a březnem 1939 přišlo o život 84 příslušníků SOS a 270 utrpělo zranění,“ prozradil u přehlídky jednotek moderátor celé akce.
Na řadu pak přišly finské armádní jednotky, které v průběhu války bojovaly na straně Osy. Nicméně nejvíce jsou z tohoto období známy díky souběžnému konfliktu, který se historicky nazývá zimní válka. V té bojovalo Finsko se Sovětským svazem.
Po této ukázce nastoupili na plac vojáci, a hlavně vojačky Rudé armády. „Během války působilo v Rudé armádě přes půl milionu žen a dívek, které převážně sloužily jako zdravotnice, nebo sběračky raněných. A neměly zrovna lehké úkoly, jelikož musely zraněné vojáky ošetřit a dostat z boje do polních nemocnic. Většinou musely postřelené a krvácející vojáky odtáhnout na celtě z boje, někdy i pod nepřátelskou palbou, což pro drobnější ženy rozhodně nebylo snadné. I díky nim se vysoké číslo vojáků mohlo po zranění vrátit zpět do boje,“ vylíčil moderátor. Následovala vlastní ukázka boje, ve kterém německé jednotky provedly obchvat právě na jednu z polních nemocnic Rudé armády.
Bojového vystoupení se dočkal i legendární kulomet Maxim. Ten vznikl už na konci devatenáctého století díky konstruktérovi Hiramu Stevensovi Maximovi. Kulomet se od svého vzniku objevil v různých verzích v I. i II. světové válce nebo třeba v korejské válce, takže se používal více jak šedesát let. Ve druhé světové válce ho hojně využívali právě Sověti, nebo Finové. Stejně legendární jako i smrtelný se pak na bojišti objevil kulomet MG spolu s ukázkou německého Wehrmachtu a Waffen SS. „V jejich rukou si tento kulomet nejvíce pamatují Američané na Den D, jelikož právě ony způsobily nemalé škody na plážích při vylodění. Tento stroj si u nepřátel vydobyl zasloužený respekt,“ zaznělo u ukázky německého kulometu.
Na konec ukázky německých sil si diváci mohli prohlédnout první speciální jednotku zvanou Brandenburg. Hlavní a poslední bod programu přišel na řadu deset minut po šestnácté hodině. Právě v tu chvíli byla spuštěna bojová ukázka s názvem Směr Olomouc 1945, do které se zapojilo velké množství protagonistů. „Jsem velký nadšenec do historie i historické techniky. Škoda že se takové akce nedějí častěji, protože takové události by se měly připomínat, aby se neopakovaly. Paradoxně právě díky válkám se vždy zrodil ten nejrychlejší a největší technicky pokrok,“ vylíčil Večerníku návštěvník akce Jaromír Suchý.
Nezapomnělo se ani na dětské návštěvníky, kterým se hlasitá střelba nemusela přímo zamlouvat. Pro ně byly otevřené airsoftová střelnice a fotokoutek. Zájemci si také mohli prohlédnout výstavu spojařského vybavení, výstavu US Army do roku 1945, reenactingovou jednotku námořní pěchoty Spojených států amerických nebo německou válečnou nemocnici.
41 dobyvani plumlova foto141 dobyvani plumlova foto2 41 dobyvani plumlova foto3

Total Comments

  • adp_sanco
  • Interforst
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s novou vládou prostějovské radnice?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Babí léto v plné kráse.

Po celý uplynulý týden panovalo v  prostějovském regionu příznivé počasí, které svádělo k podzimním procházkám. Leckde dokonce padaly i rekordní teploty, když se rtuť teploměru vyšplhala až k 23 stupňům. Nechme se překvapit, jak dlouho prosluněné nebe vydrží.

Vůně punče se prodražila.

Je to zřejmě to nejlepší pro každého návštěvníka, tak proč tomu nedat za ucho? Prostějovští radní schválili navýšení poplatku pro prodejce alkoholu během vánočního jarmarku, tudíž letos stánkaři prodávající punč a další alkoholové dobroty zaplatí až 1 250 korun za den.

Total Comments

Osobnost týdne

BOLEK A VLADIMÍR POLÍVKOVI
polivkovi copyKonečně! Po mnoha peripetiích a dvou odkladech dorazil do Prostějova Bolek Polívka se synem Vladimírem. V Městském divadle v Prostějově jim aplaudovalo dlouho dopředu vyprodané hlediště, protože jejich kus Šašek a syn je opravdu famózní.

Total Comments

Číslo týdne

 1725
Přesně tolik lidí bez zaměstnání eviduje aktuálně Úřad práce v Prostějově. Z uvedeného počtu je 990 žen. Pozoruhodným faktem je, že jako v jednom z mála měst v republice je zde počet hlášených volných míst větší než počet nezaměstnaných! .

Total Comments

Výrok týdne

„PTEJTE SE, NA CO CHCETE,
ODPOVÍM, NA CO CHCI JÁ!“

S úsměvem od ucha k uchu přivítala novináře na středeční tiskové konferenci rady města primátorka Alena Rašková

Total Comments