Dobré dopoledne, dnes je pondělí 20.5.2019
svátek slaví Zbyšek,
zítra Monika
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Sobotní den v Plumlově patřil historii, a hlavně vojenství z období II. světové války. Prostějovský Klub vojenské historie KVH Dukla ve spolupráci se zámkem Plumlov si připravil akci s názvem Dobývání Plumlova, kde si nadšenci do historie, ale i zvědaví diváci mohli prohlédnout historické vybavení, vojenskou výbavu i dopravní prostředky nebo dobové uniformy a zbraně různých armád. Mezi nejzajímavější body však patřily ukázky boje s komentářem.

U toho Večerník prostě nemohl chybět.
Bohatý program započal již v deset hodin velkým nástupem všech zúčastněných jednotek. Diváci tak vedle sebe mohli spatřit jednotky československého četnictva, německého wehrmachtu, jednotky SS, vojáky Rudé armády nebo finské oddíly. Jako první se poté zvlášť představily oddíly československých četníků a jednotky SOS, celým názvem Stráž obrany státu.
„SOS byl speciální bezpečnostní sbor, jenž existoval a působil v letech 1936 až 1939. Za mírového stavu fungovaly jednotky Stráže obrany státu jen rámcově, přičemž její příslušníci, podle zkratky SOS přezdívaní ‚sosáci', vykonávali svou běžnou službu u četnictva, finanční stráže a státní policie. V případě ohrožení bezpečnosti republiky však byly aktivovány a doplněny o záložníky s trvalým bydlištěm v blízkosti nasazení. Při bojích mezi zářím 1938 a březnem 1939 přišlo o život 84 příslušníků SOS a 270 utrpělo zranění,“ prozradil u přehlídky jednotek moderátor celé akce.
Na řadu pak přišly finské armádní jednotky, které v průběhu války bojovaly na straně Osy. Nicméně nejvíce jsou z tohoto období známy díky souběžnému konfliktu, který se historicky nazývá zimní válka. V té bojovalo Finsko se Sovětským svazem.
Po této ukázce nastoupili na plac vojáci, a hlavně vojačky Rudé armády. „Během války působilo v Rudé armádě přes půl milionu žen a dívek, které převážně sloužily jako zdravotnice, nebo sběračky raněných. A neměly zrovna lehké úkoly, jelikož musely zraněné vojáky ošetřit a dostat z boje do polních nemocnic. Většinou musely postřelené a krvácející vojáky odtáhnout na celtě z boje, někdy i pod nepřátelskou palbou, což pro drobnější ženy rozhodně nebylo snadné. I díky nim se vysoké číslo vojáků mohlo po zranění vrátit zpět do boje,“ vylíčil moderátor. Následovala vlastní ukázka boje, ve kterém německé jednotky provedly obchvat právě na jednu z polních nemocnic Rudé armády.
Bojového vystoupení se dočkal i legendární kulomet Maxim. Ten vznikl už na konci devatenáctého století díky konstruktérovi Hiramu Stevensovi Maximovi. Kulomet se od svého vzniku objevil v různých verzích v I. i II. světové válce nebo třeba v korejské válce, takže se používal více jak šedesát let. Ve druhé světové válce ho hojně využívali právě Sověti, nebo Finové. Stejně legendární jako i smrtelný se pak na bojišti objevil kulomet MG spolu s ukázkou německého Wehrmachtu a Waffen SS. „V jejich rukou si tento kulomet nejvíce pamatují Američané na Den D, jelikož právě ony způsobily nemalé škody na plážích při vylodění. Tento stroj si u nepřátel vydobyl zasloužený respekt,“ zaznělo u ukázky německého kulometu.
Na konec ukázky německých sil si diváci mohli prohlédnout první speciální jednotku zvanou Brandenburg. Hlavní a poslední bod programu přišel na řadu deset minut po šestnácté hodině. Právě v tu chvíli byla spuštěna bojová ukázka s názvem Směr Olomouc 1945, do které se zapojilo velké množství protagonistů. „Jsem velký nadšenec do historie i historické techniky. Škoda že se takové akce nedějí častěji, protože takové události by se měly připomínat, aby se neopakovaly. Paradoxně právě díky válkám se vždy zrodil ten nejrychlejší a největší technicky pokrok,“ vylíčil Večerníku návštěvník akce Jaromír Suchý.
Nezapomnělo se ani na dětské návštěvníky, kterým se hlasitá střelba nemusela přímo zamlouvat. Pro ně byly otevřené airsoftová střelnice a fotokoutek. Zájemci si také mohli prohlédnout výstavu spojařského vybavení, výstavu US Army do roku 1945, reenactingovou jednotku námořní pěchoty Spojených států amerických nebo německou válečnou nemocnici.
41 dobyvani plumlova foto141 dobyvani plumlova foto2 41 dobyvani plumlova foto3

Total Comments

  • Noc Kostelů
  • Muzejní noc
  • Lázně Skalka
  • Hořava
  • Semo Smržice
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Prostějov nejlepší v ČR!

Po absolutním vítězství v prestižní anketě v rámci Olomouckého kraje se statutární město Prostějov ocitlo i na samém vrcholu hodnocení Měst pro byznys také v celé České republice. Prostějov se tak stal nejlepším městem v celém tuzemsku, které dokáže vytvořit ty správné podmínky pro firmy, podnikatele a živnostníky.

K výbuchu nic nového.

Minulé pondělí uspořádalo vedení Policie ČR - územního odboru Prostějov tiskovou konferenci, na které kromě jiných kauz informovalo také o pokračujícím prověřování okolností tragického výbuchu domu v Mostkovicích. Nic nového jsme se ale nedozvěděli, případ stále není uzavřen...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMÍR ČÍŽEK
19 cizek
Řidič kamionu obdržel minulé pondělí ocenění z rukou šéfa prostějovské policie i zástupce organizace BESIP za to, že 5. března zablokoval svým nákladním vozidlem provoz na dálnici D46 u Prostějova a zabránil tak fatálním následkům, které mohl způsobit řidič jedoucí v protisměru.

Total Comments

Číslo týdne

23

Už po třiadvacáté v řadě měli Prostějované možnost na náměstí T. G. Masaryka sledovat nádherné skvosty historických vozidel. Nedělní přehlídku i následnou tradiční projížďku napříč městem sledovaly stovky spokojených návštěvníků.

Total Comments

Výrok týdne

„POSEČKEJTE MI PROSÍM, JÁ SE TOTIŽ V SOBOTU VDÁVÁM!“

Večerník požádal ředitelku Barboru Prágerovou o odpovědi na otázky k tématu fungování kina Metro 70,
obdrželi jsme však velice roztomilou omluvu.

Total Comments