Příjemnou noc, dnes je pondělí 21.1.2019
svátek slaví Běla,
zítra Slavomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Předminulou neděli 28. října 2018 k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky udělil prezident Miloš Zeman Řád bílého lva in memoriam armádnímu generálu Karlu Husárkovi, absolventu Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově.

„Armádní generál maturoval na našem gymnáziu v roce 1912 ve třídě profesora Jana Pobuckého,“ potvrdil Večerníku Michal Šmucr, ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera. Původ a životopis Karla Husárka je mu dobře známý. „První světová válka znamenala začátek jeho vojenské kariéry. Vstoupil do československých legií v Rusku a pod vedením generála Gajdy na sebe upozornil mimořádně úspěšnými vojenskými akcemi na Transsibiřské magistrále. Projevil se tam jako iniciativní velitel s výborným smyslem pro využití technických prostředků,“ prozradil na něj Šmucr.
Po vzniku Československa pokračoval Karel Husárek ve své vojenské kariéře, získal prestižní vojenské vzdělání v oblasti vojenských a diplomatických věd. Po roce 1933 vytváří mimořádně tvůrčí dvojici s novým náčelníkem generálního štábu gen. Krejčím. „Generál Husárek dosahuje funkce podnáčelníka generálního štábu a je mu svěřeno vedení prací na výstavbě opevnění, které republika buduje v rámci přípravy na odražení agrese hitlerovského Německa. Jeho působení při řízení Ředitelství opevňovacích prací je příkladem špičkového managementu a neúplatnosti. V nesmírně krátké době vznikají mimořádně kvalitní linie lehkého a těžkého opevnění. V kritických dnech Mnichova je k dispozici přímo armádnímu generálu Krejčímu a společně se připravují k řízení obrany Československa,“ pokračoval ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera ve výčtu.
Karel Husárek se také účastní jednání, která jsou výsledkem podpisu Mnichovské dohody v Berlíně, která mají vytyčit nové hranice. „Tam je šokován rozsahem záboru československého území. V období druhé republiky je krátkou dobu ministrem s úkolem vybudovat dopravní infrastrukturu okleštěné republiky. Jeho tým pracuje na dálničním spojení vzdálených částí republiky a slovo ´dálnice´ se narodilo právě při přípravě těchto projektů. Období nacistické okupace prožívá už mimo armádu a pracuje v plzeňských Škodových závodech. Nejdříve v pobočce v Dubnici na Slovensku, poté v Plzni. Podílí se na předání technologické dokumentace ke zbraňovým systémům do Sovětského svazu a podílí se na zpravodajské činnosti ve prospěch Sovětského svazu, kterou společně s Ing. Vilémem Hromádkou, předválečným šéfem Škodových závodů v Plzni, pomáhá krýt bratr Hermanna Göringa. Po válce čelil perzekuci, jejímž jedním z důvodů byly jeho vědomosti o zákulisí české politiky z doby Mnichovské kapitulace v roce 1938. V roce 1949 po emigraci svého syna byl degradován na vojína a živil se překlady technické literatury a stal se jedním z odborníků v oblasti výuky čínského jazyka,“ uvedl Michal Šmucr.
Karel Husárek zemřel v roce 1972 a jeho syn nechal převézt ostatky zesnulého do Francie.
„Prostějovské gymnázium si jeho památku každoročně připomíná. Studenti jezdí na exkurze do pevností, které vytvořil, a se synem pana generála jsme udržovali telefonický kontakt. Před několika lety jsme zorganizovali jeho návštěvu na gymnáziu včetně pobytu v pevnosti Hůrka v kralické opevněné oblasti,“ ujistil ředitel GJW, že historické odkazy se nesmí zapomínat.
Generál Karel Husárek patří ke generaci českých vlastenců, kteří nasadili všechny své životní síly ve prospěch Československé republiky. Dostalo se mu za to obrovského nevděku, dlouhých let zapomenutí, a dokonce represe. „Na naše české poměry příliš mnoho znal, příliš mnoho věděl, měl odvahu, charakter a byl neúplatný. Vysoké státní vyznamenání in memoriam je dnes spravedlivým oceněním, kterého se mu po mnoha desítkách let dostalo,“ dodal Michal Šmucr. (pk)

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments