Dobré odpoledne, dnes je úterý 26.3.2019
svátek slaví Emanuel,
zítra Dita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Předminulou neděli 28. října 2018 k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky udělil prezident Miloš Zeman Řád bílého lva in memoriam armádnímu generálu Karlu Husárkovi, absolventu Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově.

„Armádní generál maturoval na našem gymnáziu v roce 1912 ve třídě profesora Jana Pobuckého,“ potvrdil Večerníku Michal Šmucr, ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera. Původ a životopis Karla Husárka je mu dobře známý. „První světová válka znamenala začátek jeho vojenské kariéry. Vstoupil do československých legií v Rusku a pod vedením generála Gajdy na sebe upozornil mimořádně úspěšnými vojenskými akcemi na Transsibiřské magistrále. Projevil se tam jako iniciativní velitel s výborným smyslem pro využití technických prostředků,“ prozradil na něj Šmucr.
Po vzniku Československa pokračoval Karel Husárek ve své vojenské kariéře, získal prestižní vojenské vzdělání v oblasti vojenských a diplomatických věd. Po roce 1933 vytváří mimořádně tvůrčí dvojici s novým náčelníkem generálního štábu gen. Krejčím. „Generál Husárek dosahuje funkce podnáčelníka generálního štábu a je mu svěřeno vedení prací na výstavbě opevnění, které republika buduje v rámci přípravy na odražení agrese hitlerovského Německa. Jeho působení při řízení Ředitelství opevňovacích prací je příkladem špičkového managementu a neúplatnosti. V nesmírně krátké době vznikají mimořádně kvalitní linie lehkého a těžkého opevnění. V kritických dnech Mnichova je k dispozici přímo armádnímu generálu Krejčímu a společně se připravují k řízení obrany Československa,“ pokračoval ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera ve výčtu.
Karel Husárek se také účastní jednání, která jsou výsledkem podpisu Mnichovské dohody v Berlíně, která mají vytyčit nové hranice. „Tam je šokován rozsahem záboru československého území. V období druhé republiky je krátkou dobu ministrem s úkolem vybudovat dopravní infrastrukturu okleštěné republiky. Jeho tým pracuje na dálničním spojení vzdálených částí republiky a slovo ´dálnice´ se narodilo právě při přípravě těchto projektů. Období nacistické okupace prožívá už mimo armádu a pracuje v plzeňských Škodových závodech. Nejdříve v pobočce v Dubnici na Slovensku, poté v Plzni. Podílí se na předání technologické dokumentace ke zbraňovým systémům do Sovětského svazu a podílí se na zpravodajské činnosti ve prospěch Sovětského svazu, kterou společně s Ing. Vilémem Hromádkou, předválečným šéfem Škodových závodů v Plzni, pomáhá krýt bratr Hermanna Göringa. Po válce čelil perzekuci, jejímž jedním z důvodů byly jeho vědomosti o zákulisí české politiky z doby Mnichovské kapitulace v roce 1938. V roce 1949 po emigraci svého syna byl degradován na vojína a živil se překlady technické literatury a stal se jedním z odborníků v oblasti výuky čínského jazyka,“ uvedl Michal Šmucr.
Karel Husárek zemřel v roce 1972 a jeho syn nechal převézt ostatky zesnulého do Francie.
„Prostějovské gymnázium si jeho památku každoročně připomíná. Studenti jezdí na exkurze do pevností, které vytvořil, a se synem pana generála jsme udržovali telefonický kontakt. Před několika lety jsme zorganizovali jeho návštěvu na gymnáziu včetně pobytu v pevnosti Hůrka v kralické opevněné oblasti,“ ujistil ředitel GJW, že historické odkazy se nesmí zapomínat.
Generál Karel Husárek patří ke generaci českých vlastenců, kteří nasadili všechny své životní síly ve prospěch Československé republiky. Dostalo se mu za to obrovského nevděku, dlouhých let zapomenutí, a dokonce represe. „Na naše české poměry příliš mnoho znal, příliš mnoho věděl, měl odvahu, charakter a byl neúplatný. Vysoké státní vyznamenání in memoriam je dnes spravedlivým oceněním, kterého se mu po mnoha desítkách let dostalo,“ dodal Michal Šmucr. (pk)

Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments