Dobré dopoledne, dnes je středa 26.6.2019
svátek slaví Adriana,
zítra Ladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Předminulou neděli 28. října 2018 k příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky udělil prezident Miloš Zeman Řád bílého lva in memoriam armádnímu generálu Karlu Husárkovi, absolventu Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově.

„Armádní generál maturoval na našem gymnáziu v roce 1912 ve třídě profesora Jana Pobuckého,“ potvrdil Večerníku Michal Šmucr, ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera. Původ a životopis Karla Husárka je mu dobře známý. „První světová válka znamenala začátek jeho vojenské kariéry. Vstoupil do československých legií v Rusku a pod vedením generála Gajdy na sebe upozornil mimořádně úspěšnými vojenskými akcemi na Transsibiřské magistrále. Projevil se tam jako iniciativní velitel s výborným smyslem pro využití technických prostředků,“ prozradil na něj Šmucr.
Po vzniku Československa pokračoval Karel Husárek ve své vojenské kariéře, získal prestižní vojenské vzdělání v oblasti vojenských a diplomatických věd. Po roce 1933 vytváří mimořádně tvůrčí dvojici s novým náčelníkem generálního štábu gen. Krejčím. „Generál Husárek dosahuje funkce podnáčelníka generálního štábu a je mu svěřeno vedení prací na výstavbě opevnění, které republika buduje v rámci přípravy na odražení agrese hitlerovského Německa. Jeho působení při řízení Ředitelství opevňovacích prací je příkladem špičkového managementu a neúplatnosti. V nesmírně krátké době vznikají mimořádně kvalitní linie lehkého a těžkého opevnění. V kritických dnech Mnichova je k dispozici přímo armádnímu generálu Krejčímu a společně se připravují k řízení obrany Československa,“ pokračoval ředitel Gymnázia Jiřího Wolkera ve výčtu.
Karel Husárek se také účastní jednání, která jsou výsledkem podpisu Mnichovské dohody v Berlíně, která mají vytyčit nové hranice. „Tam je šokován rozsahem záboru československého území. V období druhé republiky je krátkou dobu ministrem s úkolem vybudovat dopravní infrastrukturu okleštěné republiky. Jeho tým pracuje na dálničním spojení vzdálených částí republiky a slovo ´dálnice´ se narodilo právě při přípravě těchto projektů. Období nacistické okupace prožívá už mimo armádu a pracuje v plzeňských Škodových závodech. Nejdříve v pobočce v Dubnici na Slovensku, poté v Plzni. Podílí se na předání technologické dokumentace ke zbraňovým systémům do Sovětského svazu a podílí se na zpravodajské činnosti ve prospěch Sovětského svazu, kterou společně s Ing. Vilémem Hromádkou, předválečným šéfem Škodových závodů v Plzni, pomáhá krýt bratr Hermanna Göringa. Po válce čelil perzekuci, jejímž jedním z důvodů byly jeho vědomosti o zákulisí české politiky z doby Mnichovské kapitulace v roce 1938. V roce 1949 po emigraci svého syna byl degradován na vojína a živil se překlady technické literatury a stal se jedním z odborníků v oblasti výuky čínského jazyka,“ uvedl Michal Šmucr.
Karel Husárek zemřel v roce 1972 a jeho syn nechal převézt ostatky zesnulého do Francie.
„Prostějovské gymnázium si jeho památku každoročně připomíná. Studenti jezdí na exkurze do pevností, které vytvořil, a se synem pana generála jsme udržovali telefonický kontakt. Před několika lety jsme zorganizovali jeho návštěvu na gymnáziu včetně pobytu v pevnosti Hůrka v kralické opevněné oblasti,“ ujistil ředitel GJW, že historické odkazy se nesmí zapomínat.
Generál Karel Husárek patří ke generaci českých vlastenců, kteří nasadili všechny své životní síly ve prospěch Československé republiky. Dostalo se mu za to obrovského nevděku, dlouhých let zapomenutí, a dokonce represe. „Na naše české poměry příliš mnoho znal, příliš mnoho věděl, měl odvahu, charakter a byl neúplatný. Vysoké státní vyznamenání in memoriam je dnes spravedlivým oceněním, kterého se mu po mnoha desítkách let dostalo,“ dodal Michal Šmucr. (pk)

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments