Příjemnou noc, dnes je středa 20.2.2019
svátek slaví Oldřich,
zítra Lenka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Sen se stává skutečností! Nad vesničkou Repechy se uplynulý čtvrtek dopoledne sešel hlouček lidí, kteří oficiálně představili projekt Kopaninka. Krásná rozhledna vysoká celkem dvaadvacet metrů se při této příležitosti dočkala i slavnostního posvěcení. V neděli 2. prosince by se měla otevřít také pro veřejnost.

„Pivo bude v tento den zdarma!“ přislíbil Břetislav Usnul, provozovatel nedalekého penzionu Lada a duše celého projektu. Vyhlídková věž se nachází v nadmořské výšce přes 620 metrů nad mořem. Pátá rozhledna na Prostějovsku a první v jeho západní části by měla přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí. 

Rozhledna Kopaninka se nachází na Drahanské vrchovině nedaleko silnice spojující Drahany a Protivanov. Zamířit k ní můžete Repešským žlebem, kudy vede tzv. Jantarová stezka, což je mezinárodní cyklotrasa spojující Krakow a Moravu s Vídní. Nápad na výstavbu rozhledny na okraji Repech se zrodil již před sedmi lety. „Poprvé se tak stalo někdy v roce 2011. S nápadem přišel pan Švadlenka pracující pro vojenské lesy. Ale bylo to dříve, než byl postaven nedaleký penzion Lada, a nebylo tak příliš myšlenek na další aktivity,“ prozradil Břetislav Usnul, předseda spolku Repechy Crew, který je provozovatelem rozhledny. „Později se nás ptal Pavel Horák, co potřebujeme k přilákání turistů. Odpověděl jsem, že vlek, rolbu a sněžné dělo. Následně mi zavolal, že dotace těžko získáme, ale je na kraji vypsaný titul na rozhlednu... A rozjelo se to,“ zavzpomínal Usnul na rané začátky. „Drahanská vrchovina je turisticky nepolíbenou lokalitou. Snažíme se o její oživení, a rozhledna je jedním z kamínků do mozaiky toho, co zde pro rozvoj cestovního ruchu děláme,“ přidal. „Každá užitečná novinka, která napomůže rozvoji cestovního ruchu v Olomouckém kraji, má svůj význam a rádi ji podpoříme. Rozhledny patří k místům, která turisté vyhledávají nejčastěji,“ uvedl Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Výhled široko daleko

Na stavbu Kopaninky byla použita smrková kulatina z nedalekého Repešského žlebu a kámen z lomu Luleč u Vyškova. Nabízí úžasné výhledy nejen na Hanou, ale i dále do Polska a na Slovensko. Z vyhlídkové plošiny, která se nachází ve výšce 18 metrů, jsou vidět nádherná panoramata Orlických hor, Jeseníků, Králického Sněžníku, Beskyd, Hostýnských vrchů, Javorníků a Bílých Karpat. „Na jihu pak můžeme spatřit jadernou elektrárnu Dukovany. Stačí, když je pěkné počasí, nemusí zrovna dojít k výbuchu,“ vtipkoval Usnul. K vrcholu vede celkem 83 schodů.

Trnitá cesta ke stavbě

Nová rozhledna se nerodila snadno. Původní náklady na její vznik se odhadovaly na zhruba 2,2 milionu korun. Nadšenci z Repech se však do projektu pustili prakticky bez peněz a finance sháněli i v průběhu stavby. Nakonec se náklady zastavily na částce 2,9 milionu korun. Nejvíce, a to 1,25 milionu korun, nakonec přispěl Olomoucký kraj. Celkem 590 tisíc uvolnilo Ministerstvo pro místní rozvoj a 50 tisíc poslalo statutární město Prostějov. Pozemky pro stavbu poskytla obec Bousín. Zástupci jednotlivých institucí včetně některých dobrovolníků či autora projektu architekta Martina Nováka se ve čtvrtek 8. listopadu sešli nad Repechami, aby společně se zástupci médií přihlíželi slavnostnímu svěcení z rukou faráře Zdeňka Kučíka z Protivanova. Chyběl pouze zástupce stavební firmy. „Omluvil se s tím, že se jeho manželce přitížilo. Snad to není z nezaplacených faktur, které jim dosud dlužíme,“ projevil svůj smysl pro černý humor Břetislav Usnul, který tím narážel na obtížný zrod rozhledny.
Usnul však jedním dechem poděkoval celé řadě dárců z řad občanů a institucí, kteří jsou zvěčněni na schodech rozhledny. Podobným způsobem to přitom fungovalo již u výstavby vyhlídky na Kosíři, která je rovněž z Kopaninky vidět. „Jsem ráda, že se i tento projekt podařilo dotáhnout do konce,“ zmínila se na místě náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějova Milada Sokolová, která společně se svým manželem přispěla na schody obou rozhleden.

Prosincové otevření

Rozhledna dosud nebyla zkolaudovaná, stát by se tak ovšem mělo v nejbližších dnech. Pro veřejnost pak bude otevřená od neděle 2. prosince. Pokud u ní právě nebude obsluha, klíč zapůjčí lidé z penzionu Lada, který se nachází zhruba 300 metrů od paty rozhledny. Vstupné se na rozhlednu neplatí. „Uvítáme však jakýkoliv dobrovolný příspěvek na provoz, údržbu a dofinancování vlastní stavby,“ upozornil Břetislav Usnul s tím, že lidé si stále mohou za deset tisíc korun koupit některý z celkem 83 schodů či jakoukoliv částkou přispět na transparentní účet číslo 5303222359/0800. „Všem moc děkujeme,“ vzkázal šéf provozovatele rozhledny.Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments