Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Už to vypadalo, že spolek, jehož tradice sahá až ke konci druhé světové války, zmizí z prostějovské mapy občanských organizací. Loni v říjnu si totiž místní Český svaz bojovníků za svobodu odhlasoval ukončení činnosti. Ve středu 23. ledna se však za přítomnosti předsedy ústředního výboru Jaroslava Vodičky ujal funkce nový oblastní výbor a svaz tak bude i nadále vyvíjet svou činnost.


„Rozhodujícím faktorem je čas, klíčoví funkcionáři se buď blíží k hranici devadesáti let věku, nebo ji už dokonce překročili. S tím souvisí i trvalý pokles členů,“ vysvětlil dlouholetý předseda prostějovské organizace ČSBS Zbyněk Zubalík.
Pomocnou ruku nakonec podala sesterská organizace Vlastenecké sdružení antifašistů ČR, která se od ČSBS v roce 1992 odštěpila a která v Prostějově dbá na udržování vzpomínek na protifašistický odboj českých vlastenců za druhé světové války. „Český svaz bojovníků za svobodu je v naší republice stěžejní organizace pečující o odkaz národního odboje proti německému nacismu v době druhé světové války. Naši nedávnou historii je třeba si zvlášť v dnešní době neustále připomínat,“ vysvětlil nový předseda oblastního výboru v Prostějově Tomáš Kaláb.
V novém výboru zasedly některé známé tváře. Místopředsedou se stal bývalý náměstek primátorky Pavel Smetana, dalším členem je amatérský historik Zdeněk Bezrouk, jenž má na svém kontě dvě historické publikace a díky rozhovorům s více než dvěma stovkami pamětníků je respektovaným odborníkem na problematiku druhé světové války na Prostějovsku.
„Chceme se více zaměřit na osvětu mezi mladou generací, aby si byla vědoma toho, díky jakým obětem při osvobozování naší vlasti je možný dnešní mírový život. Je to nejen povinnost vůči odkazu našich předků, ale i vklad do života našich následovníků, kteří si tak budou moci udělat kritický obrázek na dění u nás i ve světě,“ shrnul hlavní cíle do budoucna nový předseda.
„Náš svaz musí čelit problémům, které dnešní doba přináší, proto mně obnova organizace v Prostějově dala potřebnou vzpruhu do další práce,“ poděkoval místním předseda ÚV ČSBS Jaroslav Vodička. 

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments