Dobré odpoledne, dnes je úterý 18.2.2020
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Už to vypadalo, že spolek, jehož tradice sahá až ke konci druhé světové války, zmizí z prostějovské mapy občanských organizací. Loni v říjnu si totiž místní Český svaz bojovníků za svobodu odhlasoval ukončení činnosti. Ve středu 23. ledna se však za přítomnosti předsedy ústředního výboru Jaroslava Vodičky ujal funkce nový oblastní výbor a svaz tak bude i nadále vyvíjet svou činnost.


„Rozhodujícím faktorem je čas, klíčoví funkcionáři se buď blíží k hranici devadesáti let věku, nebo ji už dokonce překročili. S tím souvisí i trvalý pokles členů,“ vysvětlil dlouholetý předseda prostějovské organizace ČSBS Zbyněk Zubalík.
Pomocnou ruku nakonec podala sesterská organizace Vlastenecké sdružení antifašistů ČR, která se od ČSBS v roce 1992 odštěpila a která v Prostějově dbá na udržování vzpomínek na protifašistický odboj českých vlastenců za druhé světové války. „Český svaz bojovníků za svobodu je v naší republice stěžejní organizace pečující o odkaz národního odboje proti německému nacismu v době druhé světové války. Naši nedávnou historii je třeba si zvlášť v dnešní době neustále připomínat,“ vysvětlil nový předseda oblastního výboru v Prostějově Tomáš Kaláb.
V novém výboru zasedly některé známé tváře. Místopředsedou se stal bývalý náměstek primátorky Pavel Smetana, dalším členem je amatérský historik Zdeněk Bezrouk, jenž má na svém kontě dvě historické publikace a díky rozhovorům s více než dvěma stovkami pamětníků je respektovaným odborníkem na problematiku druhé světové války na Prostějovsku.
„Chceme se více zaměřit na osvětu mezi mladou generací, aby si byla vědoma toho, díky jakým obětem při osvobozování naší vlasti je možný dnešní mírový život. Je to nejen povinnost vůči odkazu našich předků, ale i vklad do života našich následovníků, kteří si tak budou moci udělat kritický obrázek na dění u nás i ve světě,“ shrnul hlavní cíle do budoucna nový předseda.
„Náš svaz musí čelit problémům, které dnešní doba přináší, proto mně obnova organizace v Prostějově dala potřebnou vzpruhu do další práce,“ poděkoval místním předseda ÚV ČSBS Jaroslav Vodička. 

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments