Dobré ráno, dnes je čtvrtek 21.2.2019
svátek slaví Lenka,
zítra Petr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Už to vypadalo, že spolek, jehož tradice sahá až ke konci druhé světové války, zmizí z prostějovské mapy občanských organizací. Loni v říjnu si totiž místní Český svaz bojovníků za svobodu odhlasoval ukončení činnosti. Ve středu 23. ledna se však za přítomnosti předsedy ústředního výboru Jaroslava Vodičky ujal funkce nový oblastní výbor a svaz tak bude i nadále vyvíjet svou činnost.


„Rozhodujícím faktorem je čas, klíčoví funkcionáři se buď blíží k hranici devadesáti let věku, nebo ji už dokonce překročili. S tím souvisí i trvalý pokles členů,“ vysvětlil dlouholetý předseda prostějovské organizace ČSBS Zbyněk Zubalík.
Pomocnou ruku nakonec podala sesterská organizace Vlastenecké sdružení antifašistů ČR, která se od ČSBS v roce 1992 odštěpila a která v Prostějově dbá na udržování vzpomínek na protifašistický odboj českých vlastenců za druhé světové války. „Český svaz bojovníků za svobodu je v naší republice stěžejní organizace pečující o odkaz národního odboje proti německému nacismu v době druhé světové války. Naši nedávnou historii je třeba si zvlášť v dnešní době neustále připomínat,“ vysvětlil nový předseda oblastního výboru v Prostějově Tomáš Kaláb.
V novém výboru zasedly některé známé tváře. Místopředsedou se stal bývalý náměstek primátorky Pavel Smetana, dalším členem je amatérský historik Zdeněk Bezrouk, jenž má na svém kontě dvě historické publikace a díky rozhovorům s více než dvěma stovkami pamětníků je respektovaným odborníkem na problematiku druhé světové války na Prostějovsku.
„Chceme se více zaměřit na osvětu mezi mladou generací, aby si byla vědoma toho, díky jakým obětem při osvobozování naší vlasti je možný dnešní mírový život. Je to nejen povinnost vůči odkazu našich předků, ale i vklad do života našich následovníků, kteří si tak budou moci udělat kritický obrázek na dění u nás i ve světě,“ shrnul hlavní cíle do budoucna nový předseda.
„Náš svaz musí čelit problémům, které dnešní doba přináší, proto mně obnova organizace v Prostějově dala potřebnou vzpruhu do další práce,“ poděkoval místním předseda ÚV ČSBS Jaroslav Vodička. 

Total Comments

  • Prohlídky Kostel
  • Nohejbal
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Chtěli byste jít v Prostějově na Fed Cup?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Gečnukův triumf.

Nejenom tenisté a tenistky mohou vystoupat na grál krajského sportu. Třetím takovým do party se stal parašutista Dukly Prostějov Jiří Gečnuk, který ovládl anketu Sportovec Olomouckého kraje za rok 2018. Český reprezentant posbíral během kariéry celou řadu medailí, pyšní se také titulem absolutního mistra světa.


Nájemníci se nehrnou.

Nově postavený prostějovský komunitní dům v Sušilově ulici pro potřebné seniory za osmdesát milionů korun příliš netáhne. Magistrát totiž v luxusní nemovitosti nasadil tak vysoké ceny nájemného, že kapacita je nyní zhruba naplněna jen z více než poloviny. A to je hodně málo...

Přechody budou!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ KOLBABA
07 kolbabaPo roce do Prostějova opět zavítal nejznámější český cestoval. V sále kina Metro 70 poutavě vyprávěl o své cestě po Havajských ostrovech, které Prostějovanům popsal jako opravdový ráj. Byla to vskutku zajímavá přednáška.

Total Comments

Číslo týdne

 2
Dvě nové ulice má od minulého úterý Prostějov. Jistě, vybudované domy ve Vrahovicích a také v Čechovicích nějaký čas už stojí, ovšem zdejší noví obyvatelé se nedokázali shodnout na názvu ulic. Tak vězte, že nyní máme v našem městě Meruňkovou a Frébortovu ulici!

Total Comments

Výrok týdne

„„JE TO MOJE CHYBA, A TO SE STÁVÁ VÝJIMEČNĚ!“

Primátor Prostějova František Jura přiznal pochybení v jednom ze svých výroků směrem ke Společenskému domu.
Sebevědomí mu ale rozhodně nechybí...

Total Comments