Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 23.5.2019
svátek slaví Vladimír,
zítra Jana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagramAdolf Neckař se narodil 11. února 1909 v Prostějově. Astronomie jej zajímala už od dětství. Přivedl ho k ní dědeček Adam Neckař, první prostějovský fotograf.Společně si prohlíželi dalekohledem od firmy Emil Busch oblohu, pozorovali Měsíc, různé planety, galaxii v Andromedě a mlhovinu v Orionu. V šestnácti letech si zhotovil první větší dalekohled rozmontováním pětipalcového objektivu. Byl poháněn hodinovým strojem.
Pět let studoval na prostějovské reálce. Potom ze studií odešel. Pracoval jako obchodní zástupce obchodu s krátkým pleteným zbožím a u pasíře. Za 2. světové války se stal zástupcem a nákupčím ve velkoobchodu Bedřicha Scholera v Krnově. Zde se seznámil s výrobcem optických zrcadel pro astronomické účely Oskarem Adamem. Objednal u něj zrcadlo o průměru 28 cm a ohnisku 210 mm a na střeše svého domu ve Wolkerově ulici č. 33 v Prostějově si postavil dřevěný dalekohled s jemným pohybem.
Jeho soukromá hvězdárna zaujala zdejší astronomické nadšence, především propagátora astronomie a učitele na základní škole na Husově náměstí Františka Snášila. S pomocí techniků a dělníků prostějovského Agrostroje, Průmstavu, Moravskoslezských železáren, Vulkanie a strojní průmyslové školy byl postaven velký dalekohled o hmotnosti sedmi metrických centů včetně kopule. 30. října 1949 byla tato konstrukce umístěna na střeše Husovy školy a předána veřejnosti jako astronomická pozorovatelna.
Adolf Neckař stál také u zrodu budovy hvězdárny – postavené svépomocí v akci Z v letech 1955–1961 v Kolářových sadech v Prostějově. Především se podílel na stavbě dalekohledu o průměru 60 cm. Byl také prvním ředitelem Lidové hvězdárny v Prostějově. Tuto funkci zastával do roku 1971.
Uskutečnil přes 3 tisíce přednášek, pořídil přes 5 tisíc snímků planet, meteorů a proměnných hvězd. Psal také příspěvky do odborných časopisů, astronomii popularizoval v regionálním tisku a v časopise Štafeta. Byl členem poradního sboru ministerstva kultury v oblasti astronomie, odborným poradcem staveb lidových hvězdáren, členem České astronomické společnosti, Akademie J. A. Komenského a Vereinigung der Sternfreunde Mnichov. Mezi jeho zájmy patřilo kreslení, fotografování planet a hudba. Od roku 2001 nese jeho jméno jedna z planetek objevená 23. 3. 1998 Petrem Pravcem v Ondřejově.
Adolf Neckař zemřel 6. listopadu 1995 v Prostějově a je pohřben na zdejším hřbitově.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments