Dobré odpoledne, dnes je pátek 23.8.2019
svátek slaví Sandra,
zítra Bartoloměj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagramAdolf Neckař se narodil 11. února 1909 v Prostějově. Astronomie jej zajímala už od dětství. Přivedl ho k ní dědeček Adam Neckař, první prostějovský fotograf.Společně si prohlíželi dalekohledem od firmy Emil Busch oblohu, pozorovali Měsíc, různé planety, galaxii v Andromedě a mlhovinu v Orionu. V šestnácti letech si zhotovil první větší dalekohled rozmontováním pětipalcového objektivu. Byl poháněn hodinovým strojem.
Pět let studoval na prostějovské reálce. Potom ze studií odešel. Pracoval jako obchodní zástupce obchodu s krátkým pleteným zbožím a u pasíře. Za 2. světové války se stal zástupcem a nákupčím ve velkoobchodu Bedřicha Scholera v Krnově. Zde se seznámil s výrobcem optických zrcadel pro astronomické účely Oskarem Adamem. Objednal u něj zrcadlo o průměru 28 cm a ohnisku 210 mm a na střeše svého domu ve Wolkerově ulici č. 33 v Prostějově si postavil dřevěný dalekohled s jemným pohybem.
Jeho soukromá hvězdárna zaujala zdejší astronomické nadšence, především propagátora astronomie a učitele na základní škole na Husově náměstí Františka Snášila. S pomocí techniků a dělníků prostějovského Agrostroje, Průmstavu, Moravskoslezských železáren, Vulkanie a strojní průmyslové školy byl postaven velký dalekohled o hmotnosti sedmi metrických centů včetně kopule. 30. října 1949 byla tato konstrukce umístěna na střeše Husovy školy a předána veřejnosti jako astronomická pozorovatelna.
Adolf Neckař stál také u zrodu budovy hvězdárny – postavené svépomocí v akci Z v letech 1955–1961 v Kolářových sadech v Prostějově. Především se podílel na stavbě dalekohledu o průměru 60 cm. Byl také prvním ředitelem Lidové hvězdárny v Prostějově. Tuto funkci zastával do roku 1971.
Uskutečnil přes 3 tisíce přednášek, pořídil přes 5 tisíc snímků planet, meteorů a proměnných hvězd. Psal také příspěvky do odborných časopisů, astronomii popularizoval v regionálním tisku a v časopise Štafeta. Byl členem poradního sboru ministerstva kultury v oblasti astronomie, odborným poradcem staveb lidových hvězdáren, členem České astronomické společnosti, Akademie J. A. Komenského a Vereinigung der Sternfreunde Mnichov. Mezi jeho zájmy patřilo kreslení, fotografování planet a hudba. Od roku 2001 nese jeho jméno jedna z planetek objevená 23. 3. 1998 Petrem Pravcem v Ondřejově.
Adolf Neckař zemřel 6. listopadu 1995 v Prostějově a je pohřben na zdejším hřbitově.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments