Příjemnou noc, dnes je pondělí 11.11.2019
svátek slaví Martin,
zítra Benedikt
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulá sobota znamenala pro malou vesničku u Vrbátek návrat ke starým masopustním tradicím. Rodiče s dětmi mohli prožít na Zaté farmě dopoledne plné zvířátek a posléze vyrazit v maskách v průvodu po staveních ve Štětovicích, Vrbátkách i Dubanech. Celý masopustní průvod doplnila kapela a v závěru došlo na tradiční pochovávání basy. Vše pěkně bedlivě sledovala také reportérka Večerníku...

Již třetím rokem pořádá spolek Štětovická slipka tradiční masopustní průvod aneb vodění medvěda. Pokaždé se vycházelo odjinud, jelikož maškary musí projít všechny tři vesnice. Letos organizátorky přišly s inovací, za výchozí místo zvolily Zlatou farmu ve Štětovicích.
A už při příjezdu na přítomné dýchlo to pravé kouzlo hanáckého zemědělství. Nejprve měly děti možnost poznat zvířata, vozily se zdarma na koni, mohly si vzít na vodítko kozu a také zřejmě poprvé v životě viděly zblízka krávy, spoustu krav. Od těch dospělých až po malinká telátka, která se ochotně nechala drbat na hlavě. Sám masopustní průvod nesl název Vodění medvěda proto, že kdysi dávno medvědáři vodili po vesnicích právě medvědy. Tehdy totiž všechno veselí probíhalo na ulici. Průvod plný masek vedl medvěda, zastavoval se u jednotlivých stavení, ten si zatančil s hospodyní, následovaly dary v podobě občerstvení, nebo jiné věcné formě. „Je to vlastně takový předchůdce karnevalů a šibřinek,“ objasnila Jitka Šálková, organizátorka akce a členka klubu Štětovická slipka zabývajícího se především obnovováním starých hanáckých tradic ve zmíněných třech vesnicích.
Těsně před jedenáctou hodinou se všechny masky začaly řadit do průvodu. Na povel spustila kapela a pestrobarevný průvod se vydal na cestu. Jako první šel pochopitelně medvěd. Hned u prvního stavení už čekali s občerstvením a domácí slivovičkou na zahřátí, protože počasí moc tepla nepřineslo. Medvěd si ted\ dle tradic zatancoval s hospodyní, trošku se pobavili a šlo se zase o dům dále, a to až do páté hodiny odpolední, kdy se všichni opět sešli na farmě k naplnění zvykového pochovávání basy.
„Je to tradice v rozmezí od Třech králů do Popeleční středy. V tomto období probíhalo masopustní veselí, kdy se lidé bavili, jedli maso, pořádaly se plesy, hospodské zábavy. To všechno končí právě Popeleční středou, kdy začíná velikonoční půst. Ten trvá dvaačtyřicet dnů. A symbolem ukončení tohoto veselení je pochovávání basy. Takže od středy by se nemělo veselit, neměly by se pořádat zábavy, hrát muzika a tak dále. To je podstata pochovávání basy,“ rozpovídala se Jitka Šálková.

Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak oslavíte 30. výročí sametové revoluce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Famózní Přeučil s Hruškovou.

Minulou středu uspořádal Večerník besedu pro seniory v Domově seniorů v Nerudově ulici. Popovídat si s nimi přišli pražští herci Jan Přeučil se svojí životní partnerkou Evou Hruškovou. Oba famózní umělci zodpovídali nejen množství dotazů, ale přidali i mnohé perličky z natáčení.


Nechala se okrádat expřítelem.

Se svým příběhem se Večerníku svěřila žena z Prostějova, která se vloni po patnáctiletém soužití rozešla se svým partnerem. Po jeho vystěhování se ale bezmála rok ztrácely z bytu peníze. Majitelka totiž nevyměnila zámek ve dveřích, čehož expartner využil a chodil si do bytu, jak chtěl...

Total Comments

Osobnost týdne

BOLESLAV POLÍVKA

44 polivkaZnámý herec a komik si ve čtvrtek „střihl“ na prknech Městského divadla v Prostějově roli Harpagona ve slavné komedii Lakomec. Představení v rámci divadelního festivalu Aplaus bylo dávno dopředu vyprodané.

Total Comments

Číslo týdne

 14

Aktuálně se v Prostějově nachází čtrnáct adresních míst, na kterých lze oficiálně provozovat hazardní hry. Přestože počet heren v Prostějově i nadále rok od roku klesá, radní přispěchali s novou vyhláškou. Ta by měla ještě více omezit hazard v našem městě.

Total Comments

Výrok týdne

„CO DNES ŘIDIČ UMÍ? SEDNE DO KABINY, ZATOČÍ KLÍČKEM A JEDE...“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments