Příjemnou noc, dnes je pondělí 26.8.2019
svátek slaví Luděk,
zítra Otakar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulá sobota znamenala pro malou vesničku u Vrbátek návrat ke starým masopustním tradicím. Rodiče s dětmi mohli prožít na Zaté farmě dopoledne plné zvířátek a posléze vyrazit v maskách v průvodu po staveních ve Štětovicích, Vrbátkách i Dubanech. Celý masopustní průvod doplnila kapela a v závěru došlo na tradiční pochovávání basy. Vše pěkně bedlivě sledovala také reportérka Večerníku...

Již třetím rokem pořádá spolek Štětovická slipka tradiční masopustní průvod aneb vodění medvěda. Pokaždé se vycházelo odjinud, jelikož maškary musí projít všechny tři vesnice. Letos organizátorky přišly s inovací, za výchozí místo zvolily Zlatou farmu ve Štětovicích.
A už při příjezdu na přítomné dýchlo to pravé kouzlo hanáckého zemědělství. Nejprve měly děti možnost poznat zvířata, vozily se zdarma na koni, mohly si vzít na vodítko kozu a také zřejmě poprvé v životě viděly zblízka krávy, spoustu krav. Od těch dospělých až po malinká telátka, která se ochotně nechala drbat na hlavě. Sám masopustní průvod nesl název Vodění medvěda proto, že kdysi dávno medvědáři vodili po vesnicích právě medvědy. Tehdy totiž všechno veselí probíhalo na ulici. Průvod plný masek vedl medvěda, zastavoval se u jednotlivých stavení, ten si zatančil s hospodyní, následovaly dary v podobě občerstvení, nebo jiné věcné formě. „Je to vlastně takový předchůdce karnevalů a šibřinek,“ objasnila Jitka Šálková, organizátorka akce a členka klubu Štětovická slipka zabývajícího se především obnovováním starých hanáckých tradic ve zmíněných třech vesnicích.
Těsně před jedenáctou hodinou se všechny masky začaly řadit do průvodu. Na povel spustila kapela a pestrobarevný průvod se vydal na cestu. Jako první šel pochopitelně medvěd. Hned u prvního stavení už čekali s občerstvením a domácí slivovičkou na zahřátí, protože počasí moc tepla nepřineslo. Medvěd si ted\ dle tradic zatancoval s hospodyní, trošku se pobavili a šlo se zase o dům dále, a to až do páté hodiny odpolední, kdy se všichni opět sešli na farmě k naplnění zvykového pochovávání basy.
„Je to tradice v rozmezí od Třech králů do Popeleční středy. V tomto období probíhalo masopustní veselí, kdy se lidé bavili, jedli maso, pořádaly se plesy, hospodské zábavy. To všechno končí právě Popeleční středou, kdy začíná velikonoční půst. Ten trvá dvaačtyřicet dnů. A symbolem ukončení tohoto veselení je pochovávání basy. Takže od středy by se nemělo veselit, neměly by se pořádat zábavy, hrát muzika a tak dále. To je podstata pochovávání basy,“ rozpovídala se Jitka Šálková.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Koho si vybavíte, když se řekne prostějovský fotbal?

První volba: pondělí 26. srpen 2019 0:33

Poslední volba: pondělí 26. srpen 2019 0:33

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments