Dobré dopoledne, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Uplynulá sobota znamenala pro malou vesničku u Vrbátek návrat ke starým masopustním tradicím. Rodiče s dětmi mohli prožít na Zaté farmě dopoledne plné zvířátek a posléze vyrazit v maskách v průvodu po staveních ve Štětovicích, Vrbátkách i Dubanech. Celý masopustní průvod doplnila kapela a v závěru došlo na tradiční pochovávání basy. Vše pěkně bedlivě sledovala také reportérka Večerníku...

Již třetím rokem pořádá spolek Štětovická slipka tradiční masopustní průvod aneb vodění medvěda. Pokaždé se vycházelo odjinud, jelikož maškary musí projít všechny tři vesnice. Letos organizátorky přišly s inovací, za výchozí místo zvolily Zlatou farmu ve Štětovicích.
A už při příjezdu na přítomné dýchlo to pravé kouzlo hanáckého zemědělství. Nejprve měly děti možnost poznat zvířata, vozily se zdarma na koni, mohly si vzít na vodítko kozu a také zřejmě poprvé v životě viděly zblízka krávy, spoustu krav. Od těch dospělých až po malinká telátka, která se ochotně nechala drbat na hlavě. Sám masopustní průvod nesl název Vodění medvěda proto, že kdysi dávno medvědáři vodili po vesnicích právě medvědy. Tehdy totiž všechno veselí probíhalo na ulici. Průvod plný masek vedl medvěda, zastavoval se u jednotlivých stavení, ten si zatančil s hospodyní, následovaly dary v podobě občerstvení, nebo jiné věcné formě. „Je to vlastně takový předchůdce karnevalů a šibřinek,“ objasnila Jitka Šálková, organizátorka akce a členka klubu Štětovická slipka zabývajícího se především obnovováním starých hanáckých tradic ve zmíněných třech vesnicích.
Těsně před jedenáctou hodinou se všechny masky začaly řadit do průvodu. Na povel spustila kapela a pestrobarevný průvod se vydal na cestu. Jako první šel pochopitelně medvěd. Hned u prvního stavení už čekali s občerstvením a domácí slivovičkou na zahřátí, protože počasí moc tepla nepřineslo. Medvěd si ted\ dle tradic zatancoval s hospodyní, trošku se pobavili a šlo se zase o dům dále, a to až do páté hodiny odpolední, kdy se všichni opět sešli na farmě k naplnění zvykového pochovávání basy.
„Je to tradice v rozmezí od Třech králů do Popeleční středy. V tomto období probíhalo masopustní veselí, kdy se lidé bavili, jedli maso, pořádaly se plesy, hospodské zábavy. To všechno končí právě Popeleční středou, kdy začíná velikonoční půst. Ten trvá dvaačtyřicet dnů. A symbolem ukončení tohoto veselení je pochovávání basy. Takže od středy by se nemělo veselit, neměly by se pořádat zábavy, hrát muzika a tak dále. To je podstata pochovávání basy,“ rozpovídala se Jitka Šálková.

Total Comments

 • KSČM
 • Box
 • Interforst
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste o víkendu volit do Evropského parlamentu? A koho?

P3_hanaci
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments