Dobrý podvečer, dnes je středa 21.8.2019
svátek slaví Johana,
zítra Bohuslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Všichni jsme blázni, ale jen někteří z nás si to dokážou naplno užít. Právě takoví vyrazili minulou sobotu ven ze svých obydlí, aby rozveselili sousedy v celé řadě vesnic po prostějovském regionu. I letos se jim za do dostávalo jednohubek, chlebíčků, sekané, koláčků, štrůdlu, čaje a samozřejmě i slivovice. Nejvíce masek se opět sešlo v Horním Štěpánově, skutečně veselo bylo ovšem všude, kde se do oslav ostatků pustili. A Večerník navštívil hned několik míst...Je to na každém z nás. Můžeme si sednout k televizi či počítači a čekat, až nás někdo nebo něco pobaví. Můžeme se však také rozveselit sami a rozesmát přitom třeba i všechny kolem nás. Ideální příležitostí k tomu druhému jsou nepochybně ostatky neboli konec masopustu.

Oproti pátku se na druhý den vyčasilo. Hned od sobotního rána se tak před zahájením III. ročníku prostějovského masopustu scházely u muzea na náměstí T. G. Masaryka skupinky natěšených lidiček. „Vnučka je zvědavá na to, jak budou věšet pašíka a porcovat ho. Ještě nikdy to neviděla a já si na to z mládí snad už ani nepamatuju,“ smála se seniorka, která držela za ruku desetiletou holčičku ve chvíli, kdy řezník Krkovička se svojí ostravskou partou věšel čuníka na háky. Slavnostní zahájení masopustu začalo v deset hodin dopoledne a zúčastnili se ho snad všichni vedoucí činitelé prostějovské radnice. Ještě před zahajovacími proslovy však náměstím prošel první ze tří průvodů masek a maškar, což se neobešlo bez ryku a potlesku přihlížejícího publika. „Pojďte za námi, vy chudí i bohatí, prostě všichni, kdo jste hezcí nebo škaredí, masopust je dneska pro všechny! Vítejte, milí Prostějované, masopust je slávou hojného jídla a pití, tak si ho užívejte dosyta,“ vyzval stovky zúčastněných návštěvníků, kteří se tlačili na rynku před muzeem, Jaroslav Nitka zvaný řezník Krkovička. Vzápětí dal slovo primátorovi Prostějova Františku Jurovi, který masopust oficiálně zahájil. „Jsem rád, že jste dorazili nejen z Prostějova, ale i širokého okolí. Přišlo vás tolik, že tady určitě bude skvělá atmosféra a celý den si všichni užijete. Těší mě, že před třemi lety tato masopustní tradice v Prostějově vznikla, a věřím, že bude i nadále pokračovat,“ pronesl Jura.
Hned po proslovu primátora se davy lidí přesunuly k praseti, které zatím leželo na dřevěném stole připraveno k zavěšení na háky. A to už byla práce pro řezníka Krkovičku a jeho pomocnice. „Jako každý rok se vás ptám, jak pašíka pojmenujeme. Já vím, že v jiných městech mu při masopustech dávají jména jako třeba Miloš nebo Andrej, ale my tady v Prostějově zůstaneme u tradičního Pepy, co říkáte? Můžu vám o něm říct jen to, že jeho matka byla pořádná svině a otec velký kaňour,“ rozesmál publikum Krkovička. „Děti, nebojte se, pohlaďte si naposledy pašíka a poplácejte ho po šunkách, dřív než ho natáhneme a začneme porcovat,“ vybídl ještě řezník nejmenší drobotinu.
A zatímco se řezník Krkovička se dvěma pomocnicemi dal do porcování prasete, čímž zároveň začala výroba jitrnic, jelit, prejtu, tlačenky a vonící prdelačky, začala na náměstí ta pravá masopustní zábava. Následovala jedna pohádka za druhou hraná převlečenými maškarami, vystoupili kejklíři, komedianti, kouzelníci a k tomu všemu vyhrávala masopustní kapela. Zejména děti byly u vytržení, když si mohly vyzkoušet stará lidová řemesla. Především kovář byl k té nejmenší drobotině velice shovívavý a nechal je kout železo, dokud bylo žhavé. Návštěvníci masopustní soboty v Prostějově měli k dispozici dvě desítky stánků, prodával se trdelník, výrobky uměleckých řezbářů, starých řemeslníků, turecký med a největší fronta lidí stála u stánku s uzeným, klobáskami, špekem či zabijačkovými pochoutkami. Samo tradiční rozlévání zabijačkové polévky začalo asi o hodinu dříve, neboť řezník Krkovička se už nemohl dívat na obrovskou frontu lidí, kterým se sbíhaly sliny...
Třetí masopust v Prostějově se vydařil a Večerník během celého dne nezaznamenal jedinou negativní reakci. Takže opět s maškarami a řezníkem Krkovičkou za rok!

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments