Dobré odpoledne, dnes je pondělí 25.3.2019
svátek slaví Marián,
zítra Emanuel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Cena, lokalita a dopravní dostupnost jsou rozhodující při výběru budoucího bytu. Lidé by si ale při jeho koupi měli dát pozor i na další věci. U bytu, který se ještě nestaví, by se měli zajímat i o to, jestli pozemek vlastní developer. To se dá ověřit výpisem z katastru nemovitostí.

Prvním závažným problémem při shánění nového bydlení může být serióznost lidí a firem na realitním trhu. Kromě solidních nabídek se totiž na trhu realit pohybují také ty pochybné snažící se zakrýt celou řadu faktů, tím uměle a nepoctivě navýšit cenu. Největší pozor bychom si proto měli dát přímo na samy prodejce bytu nebo domu, kteří záměrně nevysloví některá důležitá fakta a v krajním případě přímo přehánět či lhát v nabídkách. Může jít o vady stavby, skryté závady nebo třeba hluk z okolí, ať už z nedaleké dálnice, továrny, letiště, nebo od okolních nesnesitelných sousedů. Problémem je, že koupě bydlení je poměrně dost emotivní, časově i fyzicky náročná a někdy se z různých důvodů opomíjí základní rada – nebát se pokládat šťouravé dotazy, ujišťovat se a důkladně ověřovat každou odpověď, nebát se říkat do očí, když se nám něco nezdá nebo nelíbí.

Proč bydlení kupujete?

Druhou důležitou věcí, na kterou si musíme dát pozor, je, zda zvažovaná nemovitost doopravdy splňuje přesně ten účel, za kterým si ji pořizujeme. Ověřili jste například, jaké je dopravní spojení bydliště a školy, školky, úřadu? Musíme si uvědomit, že koupě bytu je daleko závaznější věc než jeho prostý pronájem. Nevyplatí se nic podcenit, proto doporučujeme pečlivě sepsat na papír všechny vaše požadavky, u každé nemovitosti všechny požadavky důkladně porovnat s realitou, poznačit si komentáře a s odstupem pár dní vše ještě projít a porovnat, ideálně ještě například prokonzultovat s kamarády nebo rodinou. Buďte důslední a nejednejte emotivně!

Za kolik?

Další klíčová otázka je spojená s cenou bydlení. Prodejní cena bytu nebo domu je důležitá, ale jaké jsou další náklady spojené se stěhováním, zabydlováním a zútulňováním? Budete mít dostatek financí na nákup bytu a následný důstojný život v novém? Není lepší zvolit levnější bydlení a mít peníze na opravy i údržbu než vybrat o něco větší, ale výrazně dražší byt nebo dům, a dlouhé měsíce až roky mít například ošklivou a poničenou koupelnu a kuchyň, protože nebude dostatek peněz na opravy? Banky a stavební spořitelny nabízí sice celou řadu výhodných hypoték a hypotečních úvěrů, ale je potřeba počítat s tím, že jde o závazek na dvacet až třicet let, který může významně každý měsíc zatěžovat rodinný rozpočet.

Jak najít, co hledáte

Klíčovou otázkou zůstává, jak najít správnou nemovitost? V současné době máme hned několik dobrých možností. Standardní cestou je výběr domu nebo bytu přes realitní společnost, kde se vyplatí volit realitní společnost na základě doporučení známých. Vyplatí se ověřit, jaké poplatky „realitka“ požaduje, a zároveň, jaké služby zajišťuje. Zásadní při koupi nemovitosti jsou právní rady a pomoc při jednání s úřady a bankami. Stále populárnější je pátrání „na vlastní pěst“. Použít můžete desítky internetových realitních portálů, které se snaží velmi přehledně zobrazovat nabídky. Lepší z internetových portálů o realitách poskytují také různé právní rady, reference na prodávající, realitní kanceláře, smlouvy ke stažení a mnoho dalšího. Na těchto portálech můžete využít také rad z oboru financování bydlení, často portály nabízí hypoteční kalkulačky nebo kontakt na finanční poradce.

Při návštěvě buďte zvídaví

Při prohlídce se nespoléhejte na odpovědi typu „to se dodělá“, „to nefunguje jen nyní“, „to je zrovna náhoda, že ty dveře nejdou otevřít“ atd. Co bychom vám rozhodně doporučili, tak neopomenout prohlídku společných prostor, příjezdových cest, parkovacích kapacit, okolí domu. Ideálně navštívit nejbližší sousedy a na místo se vydat také s odstupem času, mimo domluvené návštěvní termíny. Nebojte se ověřit různé registry - nechcete přeci koupit byt nebo dům zatížený exekucí?

Speciální příloha BYDLENÍ OD A DO Z je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 11. března


Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments