Příjemnou noc, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Tento pátek 15. března od 15:00 hodin se bude v prostějovské hvězdárně v Kolářových sadech slavit Den hvězdáren a planetárií. Při této příležitosti se tam bude konat den otevřených dveří, který bude doplněn speciálním programem.


„U příležitosti Dne hvězdáren a planetárií, jehož garantem je Asociace hvězdáren a planetárií, pořádáme den otevřených dveří doplněný speciálním programem. Zájemci k nám mohou přijít kdykoliv od 15:00 hodin do 20:30 hodin a seznámit se se současnými aktivitami hvězdárny. Od 15:00 hodin budeme společně pozorovat Slunce. Následně v 18:00 hodin bude zahájena přednáška obohacená o fyzikální pokusy s názvem Podivuhodná difrakce. A nakonec od 19:30 hodin budeme pozorovat hvězdnou oblohu,“ popsal vedoucí hvězdárny Karel Trutnovský.
Přednáška Podivuhodná difrakce vás seznámí s tím, jak se ohýbá světlo. „Světelné paprsky se nemusí vždy šířit pouze přímočaře, ale za určitých podmínek mohou také zahnout. Tomuto jevu se říká ohyb světla neboli difrakce a je zapříčiněn vlnovou vlastností světla. Díky difrakci se hvězda v ohnisku dalekohledu nejeví jako bod a může mít dokonce paprsky, například v podobě kříže. Difrakce na vodních kapičkách v oblacích může být příčinou některých zajímavých halových jevů v atmosféře. Difrakci využíváme též v mnoha různých technických zařízeních. Přestože je za tímto jevem skrytý poměrně složitý matematický aparát, difrakční jevy mohou být také neobyčejně krásné. Přijďte se pokochat krásou některých difrakčních obrazců a dozvědět se základní informace o tomto podivuhodném přírodním jevu,“ doplňuje Trutnovský. Vstup na tyto akce je volný.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Noc kostelů táhla.

Fenomenální akce přitáhla stovky zájemců o prohlídky kostelů po celém Česku, Prostějovsko nevyjímaje. Svatostánky otevřely své útroby při dalším ročníku Noci kostelů a návštěvníci se tak mohli dostat i do prostor, kam se běžný smrtelník jen tak nedostane. A potěšitelným faktem bylo i to, že možnosti využili i nevěřící.

Zmlácený sudí.

Prostějovský fotbalový rozhodčí Petr Antoníček byl po finálovém utkání MOL Cupu napaden fanoušky poraženého Baníku Ostrava, kteří mu jako videorozhodčímu vyčítali schválení pokutového kopu ve prospěch pražské Slavie, načež jeden z nich jej udeřil pěstí a povalil na zem. Většímu násilí zabránila až hlídka Městské policie v Olomouci...

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Drahoš
21 drahos
Prostějov uplynulou středu navštívil senátor a v minulosti i kandidát na prezidenta České republiky Jiří Drahoš. Zavítal na radnici i do muzea, stihl i besedu se studenty. A Večerníku poskytl exkluzivní rozhovor, na který se můžete těšit ještě do prázdnin.

Total Comments

Číslo týdne

1

A hop do přehrady! Nejlepším možným výsledkem skončilo první měření vody v plumlovské nádrži, kde je na začátek sezóny kvalitní voda bez sinic a jiných nepříjemností. Přehrada stejně jako Poděbrady u Olomouce dostala jedničku.

Total Comments

Výrok týdne

„Každej furt kecá o suchu a já jsem mokrej jako myš!“

Jeden z promočených bezdomovců před místním nádražím takto hudroval v lijáku, který během minulé středy zkrápěl nejen město Prostějov

Total Comments