Dobré odpoledne, dnes je neděle 24.3.2019
svátek slaví Gabriel,
zítra Marián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Tento pátek 15. března od 15:00 hodin se bude v prostějovské hvězdárně v Kolářových sadech slavit Den hvězdáren a planetárií. Při této příležitosti se tam bude konat den otevřených dveří, který bude doplněn speciálním programem.


„U příležitosti Dne hvězdáren a planetárií, jehož garantem je Asociace hvězdáren a planetárií, pořádáme den otevřených dveří doplněný speciálním programem. Zájemci k nám mohou přijít kdykoliv od 15:00 hodin do 20:30 hodin a seznámit se se současnými aktivitami hvězdárny. Od 15:00 hodin budeme společně pozorovat Slunce. Následně v 18:00 hodin bude zahájena přednáška obohacená o fyzikální pokusy s názvem Podivuhodná difrakce. A nakonec od 19:30 hodin budeme pozorovat hvězdnou oblohu,“ popsal vedoucí hvězdárny Karel Trutnovský.
Přednáška Podivuhodná difrakce vás seznámí s tím, jak se ohýbá světlo. „Světelné paprsky se nemusí vždy šířit pouze přímočaře, ale za určitých podmínek mohou také zahnout. Tomuto jevu se říká ohyb světla neboli difrakce a je zapříčiněn vlnovou vlastností světla. Díky difrakci se hvězda v ohnisku dalekohledu nejeví jako bod a může mít dokonce paprsky, například v podobě kříže. Difrakce na vodních kapičkách v oblacích může být příčinou některých zajímavých halových jevů v atmosféře. Difrakci využíváme též v mnoha různých technických zařízeních. Přestože je za tímto jevem skrytý poměrně složitý matematický aparát, difrakční jevy mohou být také neobyčejně krásné. Přijďte se pokochat krásou některých difrakčních obrazců a dozvědět se základní informace o tomto podivuhodném přírodním jevu,“ doplňuje Trutnovský. Vstup na tyto akce je volný.

Total Comments

  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte sezónu prostějovských hokejistů?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pod mostem se maká.

Většina Prostějovanů zřejmě již zaregistrovala, že se pod mostem v Olomoucké ulici pilně pracuje. Bagry a stavební dělníci připravují základy pro „podchod“ pod mostem, který v nebezpečné a dopravně frekventované lokalitě bude sloužit jak cyklistům, tak chodcům. Už aby to bylo!

Sníh přikryl Protivanovsko.

Jaro se pomalu ale jistě ujímá vlády, ovšem pozor! „Paní Zima“ ještě ani zdaleka neřekla poslední slovo. Důkazem toho je středeční chumelenice na Protivanovsku, kde napadlo zhruba pět centimetrů sněhové pokrývky. Silničáři tak měli po delším čase opět práci a děti málem stavěly sněhuláky...

Total Comments

Osobnost týdne

Simona STAŠOVÁ

Dcera Jiřiny Bohdalové byla hlavní postavou divadelní hry Skleněný zvěřinec, kterou skvělá herečka představila se svými kolegy minulé pondělí na prknech Městského divadla v Prostějově.

11 stasova

Total Comments

Číslo týdne

7
Na této příčce skončili sezónu Chance ligy 2018/2019 hokejisté Prostějova. Ani napočtvrté za sebou tak Jestřábi ve druhé nejvyšší soutěži nepřekročili svůj stín a znovu vypadli již ve čtvrtfinále play-off.

Total Comments

Výrok týdne

„ŽE NÁS LIDI BEROU VÁŽNĚ - SMRTELNĚ VÁŽNĚ“

Předseda Klubu vojenské historie Dukla Prostějov Jaroslav Dvořák má o největším úspěchu své organizace zcela jasno...

Total Comments