Příjemnou noc, dnes je pondělí 19.8.2019
svátek slaví Ludvík,
zítra Bernard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Speciálně upravená a vybavená stříbrná vlaková souprava dorazila uplynulý čtvrtek na hlavní nádraží v Prostějově, kde ve svém interiéru nabídla 5D projekci, která ukazuje hrozby závislostí a vede k zamyšlení o hodnotě lidského zdraví. Vnitřní design vlaku svou konstrukcí odpovídal křehkosti a genialitě lidského těla i kontrastoval s vnější „ocelovou agresí“. Nejsložitější živý stroj, lidské tělo, v kombinaci s nejmodernější technologií se jeví jako ideální spojení pro tento interaktivní projekt zacílený na lidské smysly.„Jak co nejúčinněji odmítnout drogu, co je legální a co už nezákonné, kde je hranice mezi přestupkem a trestným činem, jak se liší krádež od loupeže? Těmito a dalšími otázkami se zabývá návazný program ‚To je zákon, kámo!', který navazuje na ‚vlakový příběh'. Žáci sledují tento příběh z nové perspektivy policejních týmů. V rámci soutěžení jednotlivých skupin se dozvídají více o okolnostech vzniku drogové závislosti, možnostech její léčby i rizicích trestně právních následků. Cílem programu je prohloubit diskusi o rizicích závislostí, zvýšit u cílové skupiny motivaci ke zdravému životnímu stylu a zároveň zvýšit povědomí o trestněprávní odpovědnosti. Žáci navíc dostávají příležitost uvědomit si, že problematika drog není záležitostí vzdálenou, ale mohou se s ní setkat i ve svém nejbližším okolí,“ nechal se slyšet Pavel Tůma, autor projektu.
„Vlak je tady u nás již potřetí. Tuto aktivitu považuji za nesmírně důležitou a zdařilou. Když jsem jej navštívila zcela poprvé, musím říci, že na mě projekce hluboce zapůsobila. Zcela jistě se k ní vrátíme opět v příštím roce,“ uvedla náměstkyně primátora Alena Rašková, která u této spolupráce stojí od samého začátku.
Šedá souprava o šesti vagonech byla přistavena na koleji hlavního vlakového nádraží. Večerník si měl možnost vlak projít a seznámit se tak s programem doplněným o jednotlivé části skutečného příběhu promítaného na plátně. Děti se mohly podívat na vrak nabouraného auta, vězeňskou celu, na narkomanské doupě a také na výslechovou místnost používanou při výslechu, vše detailně zařízené jako v dokumentu. „Moc se mi to líbilo a drogy bych nikdy nebral, mám z nich strach a teď po tomhle vlaku ještě větší,“ svěřil se Večerníku žák základní školy Tomáš Suchý. „Mně se to také moc líbilo. Hlavně když nás zavřeli do vězeňské cely a mohli jsme si vyzkoušet, jaké by to doopravdy bylo. Odpoledne sem chci jít znovu ještě s rodiči,“ doplnila svého spolužáka Tereza Minxová.
Souprava REVOLUTION TRAIN je 300tunovým a 165 metrů dlouhým kolosem a zároveň médiem, jež vzbuzuje zájem široké veřejnosti a otevírá nové možnosti spolupráce v oblasti prevence. Cílovou skupinou jsou žáci a studenti všech typů škol a jejich učitelé. Jde především o děti a mládež ve věku 12 až 17 let. Další cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi a dospívajícími ve věku 10 až 17 let a další zástupci veřejnosti, kteří se zajímají o danou problematiku.
„Uvnitř vlaku se děti i dospělí mohli seznámit s tím, jaká rizika s sebou nese užívání drog. Jednotlivé vagony jsou uzpůsobeny do podoby interaktivních sálů, ve kterých je návštěvníkům promítán příběh o příčinách, vývoji a důsledcích drogové závislosti. Děj je rozdělen do několika sekcí. Po zhlédnutí každé části příběhu a zvednutí plátna je divák vtažen přímo do děje. Za plátnem je nainstalována věrná kopie místa přímo souvisejícího s děním v příběhu. Tím je působeno doslova na všechny lidské smysly návštěvníka a zanechává to v jeho povědomí reálný pohled na svět, očima člověka pod vlivem alkoholu a drog,“ poznamenal dále Tůma.
V posledním vagoně se účastníci programu setkali s preventistou Policie ČR a se strážníky Městské policie Prostějov. Ti s přítomnými diskutovali o riziku spojeném nejen s užíváním drog, ale i s požíváním alkoholu a kouřením tabákových výrobků. „V průběhu celého dne prošlo unikátním vlakem na čtyři stovky dětí a více jak padesát dospělých osob,“ prozradila Tereza Greplová, tisková mluvčí Městské policie Prostějov.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments