Dobré odpoledne, dnes je neděle 26.5.2019
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Projekt Brány památek dokořán v Prostějově snad nemohl být uplynulou sobotu zahájen lépe. Veřejnosti se ve dvou etapách v deset a v jedenáct hodin dopoledne skutečně dokořán otevřely brány Městského divadla v Prostějově, které je neodmyslitelnou součástí secesního skvostu a národní kulturní památky Národního domu. Zástupy zvědavých a zvídavých návštěvníků stály přede dveřmi divadla již dlouho před zahájením prohlídek. V rolích průvodců se představili ředitelka divadla Jana Maršálková a divadelní technik Jakub Krejčí.


Zmíněná dvojice provedla desítky návštěvníků nejen interiéry, kterými lidé procházejí při běžné návštěvě divadelních představení. Lidé měli umožněn vstup i do všech salonků divadla, do zákulisí jeviště i zkušeben. K tomu všemu dostávali odborný komentář. „Národní dům byl postaven v roce 1907 a jeho slavnostní otevření je datováno k třicátému listopadu a prvnímu prosinci stejného roku. Architektem této nádherné budovy je Jan Kotěra, jehož tehdy oslovili prostějovští radní. Jednalo se o mladého třiatřicetiletého muže, který měl v té době za sebou pouze jednu stavbu podobného rozsahu v Hradci Králové. Do projektu Národního domu se však pustil s neobyčejnou chutí a vervou, výsledkem je secesní skvost, na nějž můžeme být dodnes právem hrdi,“ přivítala návštěvníky prohlídky v průčelí divadla jeho ředitelka Jana Maršálková. Podle jejích dalších slov byla stavba Národního domu snahou tehdejšího českého vedení radnice zajistit Prostějovu objekt, kde by se konaly nejen kulturní, ale i spolkové akce. „Málokdo dneska třeba už ví, že v původních plánech měla být i sokolovna, lépe řečeno velká tělocvična v suterénu této secesní památky. Pak se od tohoto úmyslu upustilo a byla vybudována na Skálově náměstí,“ přidal jednu zajímavost.
Na stavbu Národního domu se peníze sháněly různým způsobem. „Bylo vytvořeno družstvo, jež si vzalo úvěr a posléze za něj ručilo touto stavbou. Přispěly na ni ovšem také dva mimořádné finanční dary, a to od Karla Vojáčka a jeho ženy Karly Vojáčkové. Pan Vojáček byl právě oním českým starostou tehdejšího Prostějova a on sám už na konci devatenáctého století prosazoval plány postavit ve městě něco podobného. Není tedy divu, že oba manžele právem nazýváme mecenáši stavby Národního domu a z úcty k nim je po nich rovněž pojmenováno náměstí před touto secesní kulturní památkou,“ zabrousila ještě do historie, ale i současnosti Jana Maršálková.
Následně vyzvala zhruba pět desítek návštěvníků akce k další prohlídce interiérů Městského divadla. Při prohlídce zmínila i fakt, že v celé historii prošel Národní dům mnoha změnami. „K nim ale kupodivu nedocházelo za socialismu, ale již mnohem dříve. Mnohem více změn mají na svědomí Němci, kteří v době okupace budovu značně přestavěli a odstranili řadu secesních prvků, které nahradili strohými liniemi,“ zalitovala před návštěvníky Maršálková. Jak ale vzápětí dodala, mnoho z prvků se vrátilo a vrací, třeba vitráže, které budou zdobit divadelní sál. Návštěvníci nahlédli i do salonků, mimo jiné zcela původního Kyselova. Ten dozná rekonstrukce maleb poškozených při přívalovém dešti v roce 2017. „Čekáme na dokončení oprav střechy, aby se mohl salonek vrátit do původního lesku,“ potvrdila ředitelka. Lidé si v sobotu dopoledne prohlédli také zkušebnu, kde zkouší prostějovské sbory Vlastimila a Orlice.
Ředitelka Městského divadla v Prostějově pak v sobotu vpodvečer odpověděla i na telefonickou otázku Večerníku, jak je spokojena s prohlídkami umožněnými projektem Brány památek dokořán. „Velmi! Nečekala jsem, že hned první den bude o prohlídky divadla takový zájem. Na tu první přišlo padesát, na druhou okolo třiceti lidí. Příjemné bylo pro mě i zjištění, že zavítali také mladí lidé. Jsem ráda, že v Prostějově vznikl tento projekt, a je vidět, že se setkal i s pozitivním ohlasem veřejnosti,“ uvedla Jana Maršálková.


Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments