Příjemnou noc, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Projekt Brány památek dokořán v Prostějově snad nemohl být uplynulou sobotu zahájen lépe. Veřejnosti se ve dvou etapách v deset a v jedenáct hodin dopoledne skutečně dokořán otevřely brány Městského divadla v Prostějově, které je neodmyslitelnou součástí secesního skvostu a národní kulturní památky Národního domu. Zástupy zvědavých a zvídavých návštěvníků stály přede dveřmi divadla již dlouho před zahájením prohlídek. V rolích průvodců se představili ředitelka divadla Jana Maršálková a divadelní technik Jakub Krejčí.


Zmíněná dvojice provedla desítky návštěvníků nejen interiéry, kterými lidé procházejí při běžné návštěvě divadelních představení. Lidé měli umožněn vstup i do všech salonků divadla, do zákulisí jeviště i zkušeben. K tomu všemu dostávali odborný komentář. „Národní dům byl postaven v roce 1907 a jeho slavnostní otevření je datováno k třicátému listopadu a prvnímu prosinci stejného roku. Architektem této nádherné budovy je Jan Kotěra, jehož tehdy oslovili prostějovští radní. Jednalo se o mladého třiatřicetiletého muže, který měl v té době za sebou pouze jednu stavbu podobného rozsahu v Hradci Králové. Do projektu Národního domu se však pustil s neobyčejnou chutí a vervou, výsledkem je secesní skvost, na nějž můžeme být dodnes právem hrdi,“ přivítala návštěvníky prohlídky v průčelí divadla jeho ředitelka Jana Maršálková. Podle jejích dalších slov byla stavba Národního domu snahou tehdejšího českého vedení radnice zajistit Prostějovu objekt, kde by se konaly nejen kulturní, ale i spolkové akce. „Málokdo dneska třeba už ví, že v původních plánech měla být i sokolovna, lépe řečeno velká tělocvična v suterénu této secesní památky. Pak se od tohoto úmyslu upustilo a byla vybudována na Skálově náměstí,“ přidal jednu zajímavost.
Na stavbu Národního domu se peníze sháněly různým způsobem. „Bylo vytvořeno družstvo, jež si vzalo úvěr a posléze za něj ručilo touto stavbou. Přispěly na ni ovšem také dva mimořádné finanční dary, a to od Karla Vojáčka a jeho ženy Karly Vojáčkové. Pan Vojáček byl právě oním českým starostou tehdejšího Prostějova a on sám už na konci devatenáctého století prosazoval plány postavit ve městě něco podobného. Není tedy divu, že oba manžele právem nazýváme mecenáši stavby Národního domu a z úcty k nim je po nich rovněž pojmenováno náměstí před touto secesní kulturní památkou,“ zabrousila ještě do historie, ale i současnosti Jana Maršálková.
Následně vyzvala zhruba pět desítek návštěvníků akce k další prohlídce interiérů Městského divadla. Při prohlídce zmínila i fakt, že v celé historii prošel Národní dům mnoha změnami. „K nim ale kupodivu nedocházelo za socialismu, ale již mnohem dříve. Mnohem více změn mají na svědomí Němci, kteří v době okupace budovu značně přestavěli a odstranili řadu secesních prvků, které nahradili strohými liniemi,“ zalitovala před návštěvníky Maršálková. Jak ale vzápětí dodala, mnoho z prvků se vrátilo a vrací, třeba vitráže, které budou zdobit divadelní sál. Návštěvníci nahlédli i do salonků, mimo jiné zcela původního Kyselova. Ten dozná rekonstrukce maleb poškozených při přívalovém dešti v roce 2017. „Čekáme na dokončení oprav střechy, aby se mohl salonek vrátit do původního lesku,“ potvrdila ředitelka. Lidé si v sobotu dopoledne prohlédli také zkušebnu, kde zkouší prostějovské sbory Vlastimila a Orlice.
Ředitelka Městského divadla v Prostějově pak v sobotu vpodvečer odpověděla i na telefonickou otázku Večerníku, jak je spokojena s prohlídkami umožněnými projektem Brány památek dokořán. „Velmi! Nečekala jsem, že hned první den bude o prohlídky divadla takový zájem. Na tu první přišlo padesát, na druhou okolo třiceti lidí. Příjemné bylo pro mě i zjištění, že zavítali také mladí lidé. Jsem ráda, že v Prostějově vznikl tento projekt, a je vidět, že se setkal i s pozitivním ohlasem veřejnosti,“ uvedla Jana Maršálková.


Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments