Dobré dopoledne, dnes je pátek 24.5.2019
svátek slaví Jana,
zítra Viola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Málokteré zvíře působí tak majestátně a zároveň tak dokonale zapadá do naší přírody jako jelen. V prostějovském regionu žije v lesích ve Vojenském újezdu Březina na Drahanské vrchovině, kde hospodaří Vojenské lesy a statky (VLS). Kdo byl zvědavý na jejich trofeje, tomu stačilo, aby uplynulou sobotu zavítal do penzionu Gril Tour v Protivanově. Lákadlem byla i tradiční myslivecká kuchyně a vystoupení trubačů VLS. Večerník si tuto příležitost ujít nenechal!


Přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v loňském roce 2018 v režijních honitbách Vojenských lesů plumlovské divize VLS nazvaných Březina a Bílý Vlk byla v Protivanově k vidění již počtvrté. V minulosti byla součástí přehlídky pravidelně konané v Žárovicích, v roce 2016 se zástupci Vojenských lesů rozhodli osamostatnit. Na výstavě bylo k vidění celkem 59 trofejí jelenů evropských, jejichž rozložité paroží poutalo pozornost příchozích. „Sedm jeleních trofejí bylo medailovýc, mezi nimi je jedna stříbrná a šest bronzových medailí. ěk nejstaršího uloveného jelena byl odhadnut na jedenáct let, ten se stříbrnou medailí byl desetiletý. Při hodnocení trofejí záleží jak na věku, tak i na měřených parametrech paroží,“ objasnil Večerníku Michal Žampach z Vojenských lesů.
Většina trofejí, která byla v sobotu 11. května k vidění, pocházela z honitby Březina, menší část pak z honitby Bílý Vlk nacházející se u Slavkova u Brna. Kromě jelenů byly v Protivanově k vidění také trofeje další spárkaté zvěře ulovené v uvedených honitbách, konkrétně pak srnců, daňků, muflonů a divokých prasat. „Mně se tady nejvíc líbí parohy toho obřího jelena. Hodně mě zaujalo i paroží devítiletého daňka,“ zhodnotil šestiletý Filip.
Dle zástupců Vojenských lesů byl počet loni ulovených zvířat zhruba stejný jako v předchozích třech letech. Večerník zajímalo, jak je to v Březině s výskytem mezi myslivci nepříliš oblíbeného jelena siky? „Ten je pro nás z pohledu chovu jelení zvěře nežádoucí, protože je nepůvodní a teoreticky se může křížit s naším původním jelenem evropským. Proto se jeho stavy snažíme regulovat, což se daří,“ zareagoval Žampach, který si zázemí v Protivanově pochvaloval. „Je tu pěkná restaurace a je fajn, že trofeje mohou být vystaveny nejen uvnitř, ale i venku. I proto se sem s největší pravděpodobností za rok opět vrátíme,“ vzkázal s poděkováním všem zainteresovaným.


Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Interforst
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Basic
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments