Dobrý podvečer, dnes je úterý 26.5.2020
svátek slaví Filip,
zítra Valdemar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Málokteré zvíře působí tak majestátně a zároveň tak dokonale zapadá do naší přírody jako jelen. V prostějovském regionu žije v lesích ve Vojenském újezdu Březina na Drahanské vrchovině, kde hospodaří Vojenské lesy a statky (VLS). Kdo byl zvědavý na jejich trofeje, tomu stačilo, aby uplynulou sobotu zavítal do penzionu Gril Tour v Protivanově. Lákadlem byla i tradiční myslivecká kuchyně a vystoupení trubačů VLS. Večerník si tuto příležitost ujít nenechal!


Přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v loňském roce 2018 v režijních honitbách Vojenských lesů plumlovské divize VLS nazvaných Březina a Bílý Vlk byla v Protivanově k vidění již počtvrté. V minulosti byla součástí přehlídky pravidelně konané v Žárovicích, v roce 2016 se zástupci Vojenských lesů rozhodli osamostatnit. Na výstavě bylo k vidění celkem 59 trofejí jelenů evropských, jejichž rozložité paroží poutalo pozornost příchozích. „Sedm jeleních trofejí bylo medailovýc, mezi nimi je jedna stříbrná a šest bronzových medailí. ěk nejstaršího uloveného jelena byl odhadnut na jedenáct let, ten se stříbrnou medailí byl desetiletý. Při hodnocení trofejí záleží jak na věku, tak i na měřených parametrech paroží,“ objasnil Večerníku Michal Žampach z Vojenských lesů.
Většina trofejí, která byla v sobotu 11. května k vidění, pocházela z honitby Březina, menší část pak z honitby Bílý Vlk nacházející se u Slavkova u Brna. Kromě jelenů byly v Protivanově k vidění také trofeje další spárkaté zvěře ulovené v uvedených honitbách, konkrétně pak srnců, daňků, muflonů a divokých prasat. „Mně se tady nejvíc líbí parohy toho obřího jelena. Hodně mě zaujalo i paroží devítiletého daňka,“ zhodnotil šestiletý Filip.
Dle zástupců Vojenských lesů byl počet loni ulovených zvířat zhruba stejný jako v předchozích třech letech. Večerník zajímalo, jak je to v Březině s výskytem mezi myslivci nepříliš oblíbeného jelena siky? „Ten je pro nás z pohledu chovu jelení zvěře nežádoucí, protože je nepůvodní a teoreticky se může křížit s naším původním jelenem evropským. Proto se jeho stavy snažíme regulovat, což se daří,“ zareagoval Žampach, který si zázemí v Protivanově pochvaloval. „Je tu pěkná restaurace a je fajn, že trofeje mohou být vystaveny nejen uvnitř, ale i venku. I proto se sem s největší pravděpodobností za rok opět vrátíme,“ vzkázal s poděkováním všem zainteresovaným.


Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments