Dobré odpoledne, dnes je středa 18.9.2019
svátek slaví Kryštof,
zítra Zita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Málokteré zvíře působí tak majestátně a zároveň tak dokonale zapadá do naší přírody jako jelen. V prostějovském regionu žije v lesích ve Vojenském újezdu Březina na Drahanské vrchovině, kde hospodaří Vojenské lesy a statky (VLS). Kdo byl zvědavý na jejich trofeje, tomu stačilo, aby uplynulou sobotu zavítal do penzionu Gril Tour v Protivanově. Lákadlem byla i tradiční myslivecká kuchyně a vystoupení trubačů VLS. Večerník si tuto příležitost ujít nenechal!


Přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v loňském roce 2018 v režijních honitbách Vojenských lesů plumlovské divize VLS nazvaných Březina a Bílý Vlk byla v Protivanově k vidění již počtvrté. V minulosti byla součástí přehlídky pravidelně konané v Žárovicích, v roce 2016 se zástupci Vojenských lesů rozhodli osamostatnit. Na výstavě bylo k vidění celkem 59 trofejí jelenů evropských, jejichž rozložité paroží poutalo pozornost příchozích. „Sedm jeleních trofejí bylo medailovýc, mezi nimi je jedna stříbrná a šest bronzových medailí. ěk nejstaršího uloveného jelena byl odhadnut na jedenáct let, ten se stříbrnou medailí byl desetiletý. Při hodnocení trofejí záleží jak na věku, tak i na měřených parametrech paroží,“ objasnil Večerníku Michal Žampach z Vojenských lesů.
Většina trofejí, která byla v sobotu 11. května k vidění, pocházela z honitby Březina, menší část pak z honitby Bílý Vlk nacházející se u Slavkova u Brna. Kromě jelenů byly v Protivanově k vidění také trofeje další spárkaté zvěře ulovené v uvedených honitbách, konkrétně pak srnců, daňků, muflonů a divokých prasat. „Mně se tady nejvíc líbí parohy toho obřího jelena. Hodně mě zaujalo i paroží devítiletého daňka,“ zhodnotil šestiletý Filip.
Dle zástupců Vojenských lesů byl počet loni ulovených zvířat zhruba stejný jako v předchozích třech letech. Večerník zajímalo, jak je to v Březině s výskytem mezi myslivci nepříliš oblíbeného jelena siky? „Ten je pro nás z pohledu chovu jelení zvěře nežádoucí, protože je nepůvodní a teoreticky se může křížit s naším původním jelenem evropským. Proto se jeho stavy snažíme regulovat, což se daří,“ zareagoval Žampach, který si zázemí v Protivanově pochvaloval. „Je tu pěkná restaurace a je fajn, že trofeje mohou být vystaveny nejen uvnitř, ale i venku. I proto se sem s největší pravděpodobností za rok opět vrátíme,“ vzkázal s poděkováním všem zainteresovaným.


Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments