Příjemnou noc, dnes je pondělí 22.7.2019
svátek slaví Magdaléna,
zítra Libor
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Málokteré zvíře působí tak majestátně a zároveň tak dokonale zapadá do naší přírody jako jelen. V prostějovském regionu žije v lesích ve Vojenském újezdu Březina na Drahanské vrchovině, kde hospodaří Vojenské lesy a statky (VLS). Kdo byl zvědavý na jejich trofeje, tomu stačilo, aby uplynulou sobotu zavítal do penzionu Gril Tour v Protivanově. Lákadlem byla i tradiční myslivecká kuchyně a vystoupení trubačů VLS. Večerník si tuto příležitost ujít nenechal!


Přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v loňském roce 2018 v režijních honitbách Vojenských lesů plumlovské divize VLS nazvaných Březina a Bílý Vlk byla v Protivanově k vidění již počtvrté. V minulosti byla součástí přehlídky pravidelně konané v Žárovicích, v roce 2016 se zástupci Vojenských lesů rozhodli osamostatnit. Na výstavě bylo k vidění celkem 59 trofejí jelenů evropských, jejichž rozložité paroží poutalo pozornost příchozích. „Sedm jeleních trofejí bylo medailovýc, mezi nimi je jedna stříbrná a šest bronzových medailí. ěk nejstaršího uloveného jelena byl odhadnut na jedenáct let, ten se stříbrnou medailí byl desetiletý. Při hodnocení trofejí záleží jak na věku, tak i na měřených parametrech paroží,“ objasnil Večerníku Michal Žampach z Vojenských lesů.
Většina trofejí, která byla v sobotu 11. května k vidění, pocházela z honitby Březina, menší část pak z honitby Bílý Vlk nacházející se u Slavkova u Brna. Kromě jelenů byly v Protivanově k vidění také trofeje další spárkaté zvěře ulovené v uvedených honitbách, konkrétně pak srnců, daňků, muflonů a divokých prasat. „Mně se tady nejvíc líbí parohy toho obřího jelena. Hodně mě zaujalo i paroží devítiletého daňka,“ zhodnotil šestiletý Filip.
Dle zástupců Vojenských lesů byl počet loni ulovených zvířat zhruba stejný jako v předchozích třech letech. Večerník zajímalo, jak je to v Březině s výskytem mezi myslivci nepříliš oblíbeného jelena siky? „Ten je pro nás z pohledu chovu jelení zvěře nežádoucí, protože je nepůvodní a teoreticky se může křížit s naším původním jelenem evropským. Proto se jeho stavy snažíme regulovat, což se daří,“ zareagoval Žampach, který si zázemí v Protivanově pochvaloval. „Je tu pěkná restaurace a je fajn, že trofeje mohou být vystaveny nejen uvnitř, ale i venku. I proto se sem s největší pravděpodobností za rok opět vrátíme,“ vzkázal s poděkováním všem zainteresovaným.


Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bavily se tisícovky lidí.

Uplynulý víkend přinesl dvě naprosto velkolepé akce v prostějovského regionu. Keltská noc v plumlovském kempu Žralok i tradiční Josefkol v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem přilákaly tisíce lidí k návštěvám. Nejen organizátoři tak mohli být spokojeni, vyšlo dokonce i počasí.

Krást je tak jednoduché?

Policisté řeší aktuálně případ, nad kterým zůstává rozum stát. Zatím neznámý drzoun se vloupal do chaty u Mostkovic a vůbec mu nevadilo, že uvnitř spalo hned několik osob! Ty se bohužel neprobudily, takže zloděj si zcela nerušeně pobral věci za 30 tisíc korun, včetně inhalátoru pro astmatiky…

Total Comments

Osobnost týdne

MIRAI
29 mirai
Jednu z největších „pecek“ připravili organizátoři Prostějovského léta minulý čtvrtek, kdy večer na náměstí T. G. Masaryka vystoupila kapela Mirai. O tom, že mezi stovkami fanoušků byla nejvíce zastoupena nejmladší generace, snad není třeba hovořit...

Total Comments

Číslo týdne

4 486
Prostějované se během prvního pololetí tohoto roku výrazně pohoršili ve svém chování. Letos od ledna do konce června řešili strážníci městské policie celkem 4 486 přestupků, což je o 718 případů více než za stejné období roku 2018.

Total Comments

Výrok týdne

„Lidé se nestyděli plakat, také já jsem uronila slzu!

Náměstkyně primátora Milada Sokolová takto v exkluzivním rozhovoru pro Večerník komentovala atmosféru na náměstí při promítání filmu Bohemian Rhapsody.

Total Comments