Dobré dopoledne, dnes je neděle 16.6.2019
svátek slaví Zbyněk,
zítra Adolf
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  „Lepší než almužna, lepší než lup, je pila dvojmužná, ostrý má zub,“ zpívá se ve známé písničce z pohádky Lotrando a Zubejda. Největší takovou pilu na světě najdete od soboty 8. května v Konici, kde byla v pravé poledne odhalena. Stejně jako největší sekera světa nacházející se v její bezprostřední blízkosti by se i pila v dohledné době měla dočkat zápisu do světové Guinnessovy knihy rekordů. Místní Muzeum řemesel Konicka tak stylově oslavilo deset let od svého založení. U toho prostě Večerník nemohl chybět.
Před čtyřmi lety byla před zámkem v Konici odhalena největší sekera na světě vynikající nejen svou velikostí, ale na první pohled i krásou. Vznikla díky zápalu kastelána konického zámku a vedoucího Muzea řemesel Pavla Šína a party lidí kolem něj. Nejinak tomu je i v případě obří ruční „dvojmužné“ pily čily „břichatky“. Obě díla mimo jiné spojuje i magie „dokonalého“ čísla 12. „Pracovní část pily je dlouhá dvanáct metrů, vysoká je 1,2 metru. Byla vytvořena v roce 2019. Pokud sečteme všechny cifry v tomto letopočtu, dojdeme opět k číslu dvanáct. Nelze se tedy divit, že její odhalení jsme si nechali přesně na dvanáct hodin,“ osvětlil Pavel Šín, jenž shodou okolností letos oslaví své 66. narozeniny.
Zatímco rekordní sekera váží 610 kilogramů, pila je ještě o 140 kilo těžší. Bezprostředně po odhalení ji změřili komisaři Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Díky tomu bude moci být sekera v budoucnu zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. „Vytvářeli jsme ji přímo tady na místě po zhruba dva měsíce. Nejtěžší na tom bylo zřejmě svařit pečlivě všechny kovové díly dohromady. S tím mi pomáhal Tonda Navrátil, jemuž bych za to moc rád poděkoval. Stejně jako paní Obrusníkové, která si stejně jako v případě sekery vzala na starost zápis do světové Guinnessovy knihy rekordů, a mnohým dalším,“ zdůraznil Pavel Šín, jenž by v Konici ještě rád viděl řadu novinek. „Název našeho města vznikl od slova konírny, proto bychom u nás rádi vytvořili kovovou sochu koně. To je zatím ovšem jen návrh. Navíc bychom na průčelí zdejšího domu rádi umístili sluneční hodiny. Buď je přeneseme z budovy, která se bude bourat, nebo je vytvoříme sami,“ nastínil své další plány Pavel Šín.
Po slavnostním odhalení pily mohli lidé za tři stovky nechat své jméno zvěčnit na některém z jejích zubů a zároveň tímto způsobem přispět na stavbu dětského hřiště. To ale rozhodně nebylo vše. Konický den řemesel mimo rekordní pily přinesl také stánky s ukázkami tradičních řemesel, pro děti pak možnost svézt se na koni či vyrazit na skákací hrad. Program si připravili i místní skauti či Mateřské centrum Srdíčko. Velkou pozornost pak vzbudila šermířská skupina Rosáci z Velkých Losin, jež předvedla rytířský souboj Pražáka, Moraváka a Slováka, ve kterém tentokrát nemohl zvítězit nikdo jiný než Moravák. Celým dnem pak provázala kapela Kreyn.
Total Comments

 • Prohlídky
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Hořava
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Kam se chystáte na dovolenou?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Znovu nejvyšší rating.

Statutární město Prostějov pokračuje ve svých úspěších. Už poněkolikáté za sebou obdrželo od renomované mezinárodní auditorské společnosti Moody's Investors Service absolutně nejvyšší ratingové hodnocení. To získalo jen kvarteto měst v České republice. A přesto se najdou rýpalové...

Zavřený nájezd.

Bez nějakého varování došlo uprostřed minulého týdne k uzavření nájezdu exitu dálnice D46 v Kralické ulici, což přineslo velké dopravní zácpy prakticky ve všech uzlech Prostějova. Nejpostiženější byla Vrahovická ulice, kde řidiči stáli ve špičce klidně i několik desítek minut. Rekonstrukce estakády se blíží...

Total Comments

Osobnost týdne

MIROSLAV PIŠŤÁK
23 pistak
Dlouholetý komunální politik, místostarosta, starosta a posléze i primátor Prostějova oslavil v plné svěžesti kulaté jubileum. K osmdesátým narozeninám mu poblahopřál kromě Večerníku i současný první muž Prostějova František Jura.

Total Comments

Číslo týdne

12

Pavel Šín a komisaři agentury Dobrý den společně změřili dvanáctimetrovou pilu stojící před konickým zámkem. Díky tomu bylo oficiálně potvrzeno, že větší v České republice a zřejmě ani na světě nenajdete! Odhalena byla uplynulou sobotu ve dvanáct hodin.

Total Comments

Výrok týdne

„KDE NEHRAJOU FOTBAL, TAM CHCÍP PES!“

Prostějovský primátor František Jura si při vernisáži výstavy Fotbal to je hra, pomohl citací herečky Jiřiny Jiráskové z filmu Kožené slunce. A měl pravdu!

Total Comments