Dobré dopoledne, dnes je pondělí 6.7.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Bohuslava
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  „Lepší než almužna, lepší než lup, je pila dvojmužná, ostrý má zub,“ zpívá se ve známé písničce z pohádky Lotrando a Zubejda. Největší takovou pilu na světě najdete od soboty 8. května v Konici, kde byla v pravé poledne odhalena. Stejně jako největší sekera světa nacházející se v její bezprostřední blízkosti by se i pila v dohledné době měla dočkat zápisu do světové Guinnessovy knihy rekordů. Místní Muzeum řemesel Konicka tak stylově oslavilo deset let od svého založení. U toho prostě Večerník nemohl chybět.


Před čtyřmi lety byla před zámkem v Konici odhalena největší sekera na světě vynikající nejen svou velikostí, ale na první pohled i krásou. Vznikla díky zápalu kastelána konického zámku a vedoucího Muzea řemesel Pavla Šína a party lidí kolem něj. Nejinak tomu je i v případě obří ruční „dvojmužné“ pily čily „břichatky“. Obě díla mimo jiné spojuje i magie „dokonalého“ čísla 12. „Pracovní část pily je dlouhá dvanáct metrů, vysoká je 1,2 metru. Byla vytvořena v roce 2019. Pokud sečteme všechny cifry v tomto letopočtu, dojdeme opět k číslu dvanáct. Nelze se tedy divit, že její odhalení jsme si nechali přesně na dvanáct hodin,“ osvětlil Pavel Šín, jenž shodou okolností letos oslaví své 66. narozeniny.
Zatímco rekordní sekera váží 610 kilogramů, pila je ještě o 140 kilo těžší. Bezprostředně po odhalení ji změřili komisaři Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Díky tomu bude moci být sekera v budoucnu zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. „Vytvářeli jsme ji přímo tady na místě po zhruba dva měsíce. Nejtěžší na tom bylo zřejmě svařit pečlivě všechny kovové díly dohromady. S tím mi pomáhal Tonda Navrátil, jemuž bych za to moc rád poděkoval. Stejně jako paní Obrusníkové, která si stejně jako v případě sekery vzala na starost zápis do světové Guinnessovy knihy rekordů, a mnohým dalším,“ zdůraznil Pavel Šín, jenž by v Konici ještě rád viděl řadu novinek. „Název našeho města vznikl od slova konírny, proto bychom u nás rádi vytvořili kovovou sochu koně. To je zatím ovšem jen návrh. Navíc bychom na průčelí zdejšího domu rádi umístili sluneční hodiny. Buď je přeneseme z budovy, která se bude bourat, nebo je vytvoříme sami,“ nastínil své další plány Pavel Šín.
Po slavnostním odhalení pily mohli lidé za tři stovky nechat své jméno zvěčnit na některém z jejích zubů a zároveň tímto způsobem přispět na stavbu dětského hřiště. To ale rozhodně nebylo vše. Konický den řemesel mimo rekordní pily přinesl také stánky s ukázkami tradičních řemesel, pro děti pak možnost svézt se na koni či vyrazit na skákací hrad. Program si připravili i místní skauti či Mateřské centrum Srdíčko. Velkou pozornost pak vzbudila šermířská skupina Rosáci z Velkých Losin, jež předvedla rytířský souboj Pražáka, Moraváka a Slováka, ve kterém tentokrát nemohl zvítězit nikdo jiný než Moravák. Celým dnem pak provázala kapela Kreyn.
Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-