Dobrý večer, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  „Lepší než almužna, lepší než lup, je pila dvojmužná, ostrý má zub,“ zpívá se ve známé písničce z pohádky Lotrando a Zubejda. Největší takovou pilu na světě najdete od soboty 8. května v Konici, kde byla v pravé poledne odhalena. Stejně jako největší sekera světa nacházející se v její bezprostřední blízkosti by se i pila v dohledné době měla dočkat zápisu do světové Guinnessovy knihy rekordů. Místní Muzeum řemesel Konicka tak stylově oslavilo deset let od svého založení. U toho prostě Večerník nemohl chybět.


Před čtyřmi lety byla před zámkem v Konici odhalena největší sekera na světě vynikající nejen svou velikostí, ale na první pohled i krásou. Vznikla díky zápalu kastelána konického zámku a vedoucího Muzea řemesel Pavla Šína a party lidí kolem něj. Nejinak tomu je i v případě obří ruční „dvojmužné“ pily čily „břichatky“. Obě díla mimo jiné spojuje i magie „dokonalého“ čísla 12. „Pracovní část pily je dlouhá dvanáct metrů, vysoká je 1,2 metru. Byla vytvořena v roce 2019. Pokud sečteme všechny cifry v tomto letopočtu, dojdeme opět k číslu dvanáct. Nelze se tedy divit, že její odhalení jsme si nechali přesně na dvanáct hodin,“ osvětlil Pavel Šín, jenž shodou okolností letos oslaví své 66. narozeniny.
Zatímco rekordní sekera váží 610 kilogramů, pila je ještě o 140 kilo těžší. Bezprostředně po odhalení ji změřili komisaři Agentury Dobrý den z Pelhřimova. Díky tomu bude moci být sekera v budoucnu zapsána do Guinnessovy knihy rekordů. „Vytvářeli jsme ji přímo tady na místě po zhruba dva měsíce. Nejtěžší na tom bylo zřejmě svařit pečlivě všechny kovové díly dohromady. S tím mi pomáhal Tonda Navrátil, jemuž bych za to moc rád poděkoval. Stejně jako paní Obrusníkové, která si stejně jako v případě sekery vzala na starost zápis do světové Guinnessovy knihy rekordů, a mnohým dalším,“ zdůraznil Pavel Šín, jenž by v Konici ještě rád viděl řadu novinek. „Název našeho města vznikl od slova konírny, proto bychom u nás rádi vytvořili kovovou sochu koně. To je zatím ovšem jen návrh. Navíc bychom na průčelí zdejšího domu rádi umístili sluneční hodiny. Buď je přeneseme z budovy, která se bude bourat, nebo je vytvoříme sami,“ nastínil své další plány Pavel Šín.
Po slavnostním odhalení pily mohli lidé za tři stovky nechat své jméno zvěčnit na některém z jejích zubů a zároveň tímto způsobem přispět na stavbu dětského hřiště. To ale rozhodně nebylo vše. Konický den řemesel mimo rekordní pily přinesl také stánky s ukázkami tradičních řemesel, pro děti pak možnost svézt se na koni či vyrazit na skákací hrad. Program si připravili i místní skauti či Mateřské centrum Srdíčko. Velkou pozornost pak vzbudila šermířská skupina Rosáci z Velkých Losin, jež předvedla rytířský souboj Pražáka, Moraváka a Slováka, ve kterém tentokrát nemohl zvítězit nikdo jiný než Moravák. Celým dnem pak provázala kapela Kreyn.
Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments