Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 18.7.2019
svátek slaví Drahomíra,
zítra Čeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 U příležitosti startu nové turistické sezóny proběhla na zámku v Čechách pod Kosířem tisková konference, která představila plány na léto. Součástí setkání byla i prohlídka nové expozice Mánesových kreseb v interiérech zámku. V rámci prezentace došlo k odhalení ztraceného obrazu Josefa Mánesa objeveného na zámku v Lysicích.


Poslední březnovou sobotu byla zahájena již čtvrtá návštěvnická sezóna na zámku v Čechách pod Kosířem. Místo známé nádherným parkem a proslavené působením Josefa Mánesa se již natrvalo umístilo na předních příčkách nejnavštěvovanějších turistických cílů střední Moravy. V minulé sezóně do zámeckého areálu, jehož vlastníkem je Olomoucký kraj, a na akce v něm konané zavítalo přes čtyřicet čtyři tisíc návštěvníků. Vlastivědné muzeum v Olomouci, správce zámku, také letos, stejně jako v předešlých letech, připravilo pro návštěvníky řadu novinek.
„Na podzim loňského roku byla v Mánesově altánu v zámeckém parku otevřena první část nové expozice kreseb Josefa Mánesa věnovaná jeho pracím s lidovou tematikou. Přístupná je v rámci komentovaných prohlídek parku nebo při mimořádných akcích v něm konaných. Druhá část této expozice, tentokrát instalovaná přímo v zámeckých interiérech, byla otevřena 1. května 2019. Je věnována Mánesově tvorbě určené přímo pro jeho šlechtické mecenáše,“ uvedl Břetislav Holásek, ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci. Vedle podobizen panstva je možné vyzdvihnout kompletní soubor Eposu o Hanselburgu a originál kresby zámku nezvěstné od druhé světové války a identifikované v závěru loňského roku jako dílo Josefa Mánesa. „Na jihomoravském zámku Lysice byla nalezena originální malířova kresba zámku Čechy pod Kosířem, od druhé světové války považovaná za nezvěstnou,“ vysvětlil Martin Váňa, kastelán zámku Čechy pod Kosířem. „Patří do kolekce pěti kreseb vyhotovených na přání hraběnky Gizely Silva-Tarouca v roce 1856. Z nich se dosud vědělo pouze o jediné, nacházející se ve sbírkách Moravské galerie v Brně a v podobě kopie prezentované v tzv. Mánesově altánu v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem,“ doplnil Váňa. Byť byly Lysice za minulého režimu svozovým zámkem pro Čechy pod Kosířem, kresba se do sbírek zámku Lysice dostala spíše náhodou. Po druhé světové válce památkový ústav ještě disponoval prostředky na nákupy hodnotných uměleckých děl, avšak původ díla odhalen tehdy nebyl. Mánesovo autorství díla se tak potvrdilo teprve nyní, po důkladném zkoumání a spolupráci Národního památkového ústavu se zámkem Čechy pod Kosířem.
Na zámku i nadále probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce financované Olomouckým krajem. „V letošním roce bude kompletně po dvou letech dokončena nová střecha a finišují také projekční práce na zahájení další etapy rekonstrukce, která by se tentokrát měla zaměřit na opravu východního a severního křídla zámku a na vnitřní zámecké nádvoří,“ popsal Petr Vrána, náměstek hejtmana Olomouckého kraje.
Bohatá bude letos i nabídka kulturních akcí v zámeckém areálu. V srpnu se mohou příznivci Thálie těšit na open air divadelní představení Cavewoman, volné pokračování kultovní one man show Caveman, ovšem tentokrát s ryze ženským pohledem na svět s datem 16. srpna. Dalším vrcholem kulturního léta pak bude 12. září vystoupení jedné z nejpopulárnějších formací domácí hudební scény, a sice open air koncert skupiny Mandrage. Všechny tyto akce se konají díky velkorysé podpoře našeho zřizovatele, tedy Olomouckého kraje,“ zdůraznil ředitel VMO. „Kromě toho chystáme i řadu menších, ale neméně prestižních akcí jako kostýmované prohlídky zámeckých interiérů 6. a 7. července či romantický zámecký ples 24. srpna,“ přidal kastelán.
Zámecký park čeká obohacení o dva druhy růží majících historický vztah k místu. Jedná se o růže Marietta Silva-Tarouca a Foetida Bicolor – označovanou jako Mánesova vlčí růže. „Bohužel proměna klimatických podmínek, kůrovcová kalamita, výskyt bobra evropského a vysychání rybníků představují v současnosti velké problémy a zároveň největší výzvy, kterým musí zámecký park, stejně jako celé Česko, čelit. Částečně má tyto problémy řešit právě dokončený projekt na revitalizaci obou rybníků, “uzavřel ředitel Holásek.
V Čechách pod Kosířem myslí také na služby pro návštěvníky. Na zámecké pokladně je možné platit bezhotovostně a vstupenky na velké akce bude možno zakoupit v předprodeji přes internetový vstupenkový portál. Zámek Čechy pod Kosířem se již v roce 2018 zapojil do celostátních projektů podpory návštěvnosti památek Klíč k památkám a Objevuj památky.


Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments