Dobrý podvečer, dnes je úterý 20.8.2019
svátek slaví Bernard,
zítra Johana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Rodák z Přistoupimi u Kolína ( * 11. 9. 1853) a advokát byl původně členem výboru města za německou stranu. Její praktiky a politika jej však přivedly do řad národní strany a Českého politického spolku. Stál se vůdčím představitelem české národní strany a opozice proti starostovi Janu Zajíčkovi. Na svoji stranu získal Karla Vojáčka a Josefa Waita, ale také veřejnost. Ta začala chodit dokonce na zasedání obecního výboru.30. listopadu 1888 předložil na schůzi obecního výboru několikastránkový dokument obsahující přehmaty starosty a jeho spolupracovníků. Patřily mezi ně například překročený rozpočet na stavbu nemocnice, klientelismus, špatná evidence obecního majetku, falšování dlužních splátek, převody majetku města bez schválení obecního výboru. Poukázal dále na skutečnost, že obecní účty by neměl kontrolovat placený úředník, ale revizní komise. Ta také byla zakrátko jmenována a Stross se stal jejím členem.

Po vítězství národní strany ve volbách v roce 1892 se stal JUDr. Jindřich Stross členem obecního výboru, členem rady města a referentem právního odboru. Patřil mezi přední funkcionáře lidové strany na Moravě a byl také členem výboru družstva pro vydávání Hlasů z Hané. Rezignoval však na funkci v Českém politickém spolku v roce 1894, kdy se do jeho vedení dostali mladší členové (Ondřej Přikryl, Václav Perek, Jan Hoch).

Byl jedním z iniciátorů zřízení českého státního gymnázia v Prostějově. Společně s Karlem Vojáčkem jednali v roce 1893 o této záležitosti na ministerstvu kultu a vyučování a na moravském místodržitelství. Povolení tehdy vydáno nebylo. Stálo to dalších pět let jednání a až 21. 11. 1898 bylo toto korunováno úspěchem. Vyučování na gymnáziu bylo zahájeno 19. září 1899. Zakrátko si tedy budeme připomínat 120. výročí. J. Stross byl také předsedou místní školní rady. Má zásluhy na vybudování jedné z nejkrásnějších ulic města – Rejskovy ulice s typickou měšťanskou architekturou z přelomu 19. a 20. století.

Jindřich Stross zemřel 1. srpna 1899 v Mariánských Lázních ve svých šestačtyřiceti letech. Patřil k mladší generaci bojovníků za český Prostějov kolem Karla Vojáčka, Josefa Vrly, Josefa Waita a Aloise Vrtala.

Je škoda, že památka na tohoto významného činitele města vymizela. Nezachovala se ani hrobka. Uváděl ji v seznamu zasloužilých Prostějovanů pohřbených na prostějovském hřbitově František Starý (publikace Městský hřbitov v Prostějově, Prostějov 1931). Bohuslav Kraus však už v roce 1969 kriticky poznamenal, že jeho hrobka za jižní arkádou hřbitova „je v rozvalinách“. A tak nám památku na významného našeho politického činitele připomíná už jen pár stránek archivních dokumentů či vzpomínkových knih Z těžkých dob Prostějova a Červánky Prostějova Ondřeje Přikryla.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments