Dobré ráno, dnes je pondělí 16.12.2019
svátek slaví Albína,
zítra Daniel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Rodák z Přistoupimi u Kolína ( * 11. 9. 1853) a advokát byl původně členem výboru města za německou stranu. Její praktiky a politika jej však přivedly do řad národní strany a Českého politického spolku. Stál se vůdčím představitelem české národní strany a opozice proti starostovi Janu Zajíčkovi. Na svoji stranu získal Karla Vojáčka a Josefa Waita, ale také veřejnost. Ta začala chodit dokonce na zasedání obecního výboru.30. listopadu 1888 předložil na schůzi obecního výboru několikastránkový dokument obsahující přehmaty starosty a jeho spolupracovníků. Patřily mezi ně například překročený rozpočet na stavbu nemocnice, klientelismus, špatná evidence obecního majetku, falšování dlužních splátek, převody majetku města bez schválení obecního výboru. Poukázal dále na skutečnost, že obecní účty by neměl kontrolovat placený úředník, ale revizní komise. Ta také byla zakrátko jmenována a Stross se stal jejím členem.

Po vítězství národní strany ve volbách v roce 1892 se stal JUDr. Jindřich Stross členem obecního výboru, členem rady města a referentem právního odboru. Patřil mezi přední funkcionáře lidové strany na Moravě a byl také členem výboru družstva pro vydávání Hlasů z Hané. Rezignoval však na funkci v Českém politickém spolku v roce 1894, kdy se do jeho vedení dostali mladší členové (Ondřej Přikryl, Václav Perek, Jan Hoch).

Byl jedním z iniciátorů zřízení českého státního gymnázia v Prostějově. Společně s Karlem Vojáčkem jednali v roce 1893 o této záležitosti na ministerstvu kultu a vyučování a na moravském místodržitelství. Povolení tehdy vydáno nebylo. Stálo to dalších pět let jednání a až 21. 11. 1898 bylo toto korunováno úspěchem. Vyučování na gymnáziu bylo zahájeno 19. září 1899. Zakrátko si tedy budeme připomínat 120. výročí. J. Stross byl také předsedou místní školní rady. Má zásluhy na vybudování jedné z nejkrásnějších ulic města – Rejskovy ulice s typickou měšťanskou architekturou z přelomu 19. a 20. století.

Jindřich Stross zemřel 1. srpna 1899 v Mariánských Lázních ve svých šestačtyřiceti letech. Patřil k mladší generaci bojovníků za český Prostějov kolem Karla Vojáčka, Josefa Vrly, Josefa Waita a Aloise Vrtala.

Je škoda, že památka na tohoto významného činitele města vymizela. Nezachovala se ani hrobka. Uváděl ji v seznamu zasloužilých Prostějovanů pohřbených na prostějovském hřbitově František Starý (publikace Městský hřbitov v Prostějově, Prostějov 1931). Bohuslav Kraus však už v roce 1969 kriticky poznamenal, že jeho hrobka za jižní arkádou hřbitova „je v rozvalinách“. A tak nám památku na významného našeho politického činitele připomíná už jen pár stránek archivních dokumentů či vzpomínkových knih Z těžkých dob Prostějova a Červánky Prostějova Ondřeje Přikryla.

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments