Dobrý podvečer, dnes je úterý 20.8.2019
svátek slaví Bernard,
zítra Johana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tradičně po hanácke zvou v Pivíně na dožatou. Ta se letos uskuteční s plnou parádou už tuto sobotu 17. srpna od 14:00 hodin, kdy vše vypukne v místním parku u hasičské zbrojnice.


Celou akci zahájí Hanácká mozeka Litovel, na kterou naváže Holóbkova mozeka. V programu nechybí ani pobožnost za dobrou úrodu, po patnácté hodině pak bude následovat odchod ženců na pole, konkrétně směrem za Zolu. To vše samozřejmě s hudbou, tancem a hlavně v krojích. „Dožatou děláme už od roku 1997, tehdy jsme začali právě po velkých povodních na Moravě,“ vrátil se do minulosti Jiří Vrba, předseda Divadelní společnosti Větřák, která tradičně událost organizuje.
I letos trápilo lidi počasí, a to včetně zemědělců. Místo záplav přišly kroupy. „To, co už máme svázané, je takové chudobné. Lidé si aspoň připomenou, jak těžké to dříve o žních bývalo. A že počasí lidstvo neporučí,“ konstatoval Vrba.
Dožatá v Pivíně je v mnohém svázána tradicemi. Zdaleka nejen kroji, mlátit budou účastníci na historické mlátičce firmy Wichterle Kovařík. „Právě na tu část se nejvíce těším. Jako kluk jsem pomáhal na hospodářství rodičům a u mlátičky strávil nejedny prázdniny. Vždy se mi u jejího spuštění promítnou vzpomínky,“ uzavřel známý nadšenec. Samotnou akci zakončí veselice s muzikou, která bude pokračovat až do rána. A Večerník bude u toho! 

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments