Dobré odpoledne, dnes je sobota 29.2.2020
svátek slaví Horymír,
zítra Bedřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

I tento rok se bude Prostějov účastnit Dnů evropského dědictví. Tentokrát přitom město nabídne mnohem bohatší program. Prohlédnete si i taková místa, kam se běžně nedostanete. Nadcházející víkend můžete zavítat do prostějovského kina Metro 70 a na nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí. Příští dva víkendy vás čekají prohlídky prostějovské radnice, kostela sv. Petra a Pavla a klášteru Milosrdných bratří.

Tradiční Dny evropského dědictví nabídne letos v Prostějově výrazně bohatší menu. „Po úspěšných jarních Branách památek dokořán jsme se rozhodli, že letos rozšíříme také nabídku Dnů evropského dědictví. Zpřístupníme lidem i taková místa, kam se běžně nedostanou, jako například zákulisí kina Metro 70. Zároveň zachováme tradiční a oblíbené prohlídky radnice a radniční věže. Chybět nebudou procházky prostějovskými kostely a pro zájemce je připravena také komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí,“ prozradila náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová.
Akce bude probíhat hned po tři následující víkendy. Tuto sobotu 7. září zahájí program právě pracovníci kina Metro v 11:00 a 13:00 hodin. „Budova je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku šedesátých let dvacátého století, v současné chvíli je jednou z deseti významných staveb Olomouckého kraje. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany. V rámci prohlídky nahlédnete jak za plátno, tak zjistíte, že v kinosále se například nachází hned několik toalet,“ hlásí Barbora Kucsa Prágerová, ředitelka kina Metro 70. Počet účastníků na každou prohlídku je omezen, proto si jedno z pětadvaceti míst rezervujte prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
V neděli 8. září vás pak bude čekat komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí, která odstartuje ve 14:00 hodin. Sraz účastníků je u brány. Co vás čeká? Hrob malířky a laureátky Ceny města Prostějova Alžběty Zelené, mecenáše, sladovníka a čestného občana Bruno Wintera, podnikatelské rodiny Sborowitzových nebo oblíbeného prostějovského rabína Leopolda Goldschimieda a jeho ženy. Ty všechny a mnohé další totiž najdete mezi zhruba pěti stovkami hrobů na novém prostějovském židovském hřbitově. „Návštěvníci se například také dozvědí, jak zní překlad hebrejského nápisu na náhrobku rabína Goldschmieda, jakými stavebními úpravami prošla obřadní síň nového židovského hřbitova, jaký význam má pro židovskou komunitu hřbitov. Povíme si také něco o dalších prostějovských židovských hřbitovech,“ láká na zajímavou akci předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.
A to v rámci Evropských dnů dědictví nebude všechno. O dalších víkendech si můžete prohlédnout prostějovskou radnici, kostel sv. Petra a Pavla ve Wolkerově ulici či klášter Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici.

KDY: SOBOTA 7. ZÁŘÍ OD 11:00 HODIN/NEDĚLE 8. ZÁŘÍ OD 14:00 HODIN
KDE: KINO METRO 70, ŠKOLNÍ 1 a NOVÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV, BRNĚNSKÁ UL., PROSTĚJOV

Total Comments

  • Doka izol
  • Ples Jevíčko
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

P3_mnamky
2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments