Dobré ráno, dnes je čtvrtek 19.9.2019
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

I tento rok se bude Prostějov účastnit Dnů evropského dědictví. Tentokrát přitom město nabídne mnohem bohatší program. Prohlédnete si i taková místa, kam se běžně nedostanete. Nadcházející víkend můžete zavítat do prostějovského kina Metro 70 a na nový židovský hřbitov za Brněnskou ulicí. Příští dva víkendy vás čekají prohlídky prostějovské radnice, kostela sv. Petra a Pavla a klášteru Milosrdných bratří.

Tradiční Dny evropského dědictví nabídne letos v Prostějově výrazně bohatší menu. „Po úspěšných jarních Branách památek dokořán jsme se rozhodli, že letos rozšíříme také nabídku Dnů evropského dědictví. Zpřístupníme lidem i taková místa, kam se běžně nedostanou, jako například zákulisí kina Metro 70. Zároveň zachováme tradiční a oblíbené prohlídky radnice a radniční věže. Chybět nebudou procházky prostějovskými kostely a pro zájemce je připravena také komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí,“ prozradila náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová.
Akce bude probíhat hned po tři následující víkendy. Tuto sobotu 7. září zahájí program právě pracovníci kina Metro v 11:00 a 13:00 hodin. „Budova je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku šedesátých let dvacátého století, v současné chvíli je jednou z deseti významných staveb Olomouckého kraje. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany. V rámci prohlídky nahlédnete jak za plátno, tak zjistíte, že v kinosále se například nachází hned několik toalet,“ hlásí Barbora Kucsa Prágerová, ředitelka kina Metro 70. Počet účastníků na každou prohlídku je omezen, proto si jedno z pětadvaceti míst rezervujte prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
V neděli 8. září vás pak bude čekat komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí, která odstartuje ve 14:00 hodin. Sraz účastníků je u brány. Co vás čeká? Hrob malířky a laureátky Ceny města Prostějova Alžběty Zelené, mecenáše, sladovníka a čestného občana Bruno Wintera, podnikatelské rodiny Sborowitzových nebo oblíbeného prostějovského rabína Leopolda Goldschimieda a jeho ženy. Ty všechny a mnohé další totiž najdete mezi zhruba pěti stovkami hrobů na novém prostějovském židovském hřbitově. „Návštěvníci se například také dozvědí, jak zní překlad hebrejského nápisu na náhrobku rabína Goldschmieda, jakými stavebními úpravami prošla obřadní síň nového židovského hřbitova, jaký význam má pro židovskou komunitu hřbitov. Povíme si také něco o dalších prostějovských židovských hřbitovech,“ láká na zajímavou akci předseda spolku Hanácký Jeruzalém Michal Šmucr.
A to v rámci Evropských dnů dědictví nebude všechno. O dalších víkendech si můžete prohlédnout prostějovskou radnici, kostel sv. Petra a Pavla ve Wolkerově ulici či klášter Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici.

KDY: SOBOTA 7. ZÁŘÍ OD 11:00 HODIN/NEDĚLE 8. ZÁŘÍ OD 14:00 HODIN
KDE: KINO METRO 70, ŠKOLNÍ 1 a NOVÝ ŽIDOVSKÝ HŘBITOV, BRNĚNSKÁ UL., PROSTĚJOV

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments