Dobré ráno, dnes je sobota 22.2.2020
svátek slaví Petr,
zítra Svatopluk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Spolu s měsícem září přichází také přelom léta a podzimu. Ačkoliv se může zdát, že právě v tomto období odzvonilo práci na zahradě, opak je pravdou. Vrcholí sklizeň některých druhů zeleniny a pozdního ovoce a současně je třeba záhony i rostliny připravit na nadcházející zimu. Večerník vám proto nyní přináší několik tipů, co byste neměli na své zahrádce určitě zapomenout udělat.
Jste milovníky zahradničení? Pak pro vás máme pár rad, jak připravit vaši oblíbenou zahrádku na zimu! Některými se možná řídíte již léta, jiné zase neznáte. Tak se určitě s chutí začtěte, možná vám poskytneme doporučení, jak docílit toho, aby po posledních záchvěvech mrazíků vypadala zase k světu.

Nezapomínejte na své zahrádce pečovat o trávník. Je třeba jej posekat a také chemicky ošetřit proti zimním plísním. Můžete mu také přilepšit tím nejkvalitnějším organickým hnojivem, a sice kompostem. Před použitím ho přesejte přes šikmé síto, nezetlelý odpad přidejte k novému kompostu. Hnojit bychom v žádném případě neměli uprostřed parného dne, doporučuje se před deštěm.
S tím souvisí také pravidelné hrabání listí. Na to nesmíte zapomínat, protože pokud listí necháte ležet na zemi, napadne na něj sníh a vy na jaře můžete na svém milovaném trávníku objevit vyholená či plesnivějící místa. Listí pak můžete uložit do kompostu. Ale pozor, třeba list z ořešáku v žádném případě nekompostujte, protože obsahuje příliš mnoho škodlivých látek. Stejně tak na kompost nepatří nahnilé ovoce. Předejdete tím šíření houbových nemocí. Nahnilé plody proto zásadně házejte do kontejneru.
Vrcholí sklizeň zeleniny, proto nezapomeňte, že zalévání a okopávání plodin je nezbytným předpokladem bohaté úrody. Pro vaše rostliny je zalévání velice důležité. Připravujete tím rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je již zamrzlá, kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat. Současně na zimu zahradu dokonale odplevelte, ušetříte si tím práci v příštím roce.
Sklízet byste měli i listy meduňky nebo tymiánu, poté je ale musíte rozložit a důkladně vysušit. Bylinky jako oregano, máta, tymián a šalvěj, které přezimují venku, přikryjte listím, abyste ochránili kořeny. Ostatní bylinky přesaďte do květináče a nechte na chladnějším světlém místě. Trvalky zahrňte zeminou, aby nezůstaly odhalené kořenové krčky. V takových případech byste mohli o rostlinky lehce přijít. Hrozí jim vymrznutí.
Podzim je také čas na sázení dalších dřevin, květin a zeleniny. Září je ideálním měsícem pro výsadbu cibulovin, jako jsou tulipány, krokusy, narcisy či hyacinty. Ze zeleniny byste měli pro letošní sklizeň použít podzimní odrůdy ředkviček, salát k řezu listů, roketu a asijskou listovou zeleninu, pro jarní sklizeň vysévat například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, petržel, mrkev, špenát. Pro výsadbu česneku je nejlepší konec října. Již od jeho poloviny však lze sázet téměř všechny ovocné stromy a keře, tedy jabloně, hrušně, višně i borůvky. Šanci u nás dostávají i teplomilnější rostliny jako fíkovník, z krásně kvetoucí popínavé aktinidie lze i v našich podmínkách sklidit zdraví prospěšné plody kiwi.
S tipy na podzimní zahradu bychom mohli samozřejmě ještě pokračovat. Snad vám ale aspoň tento výčet poslouží k tomu, aby vaše zahrádka jen vzkvétala.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments