Příjemnou noc, dnes je pondělí 6.4.2020
svátek slaví Vendula,
zítra Heřman a Hermína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Spolu s měsícem září přichází také přelom léta a podzimu. Ačkoliv se může zdát, že právě v tomto období odzvonilo práci na zahradě, opak je pravdou. Vrcholí sklizeň některých druhů zeleniny a pozdního ovoce a současně je třeba záhony i rostliny připravit na nadcházející zimu. Večerník vám proto nyní přináší několik tipů, co byste neměli na své zahrádce určitě zapomenout udělat.
Jste milovníky zahradničení? Pak pro vás máme pár rad, jak připravit vaši oblíbenou zahrádku na zimu! Některými se možná řídíte již léta, jiné zase neznáte. Tak se určitě s chutí začtěte, možná vám poskytneme doporučení, jak docílit toho, aby po posledních záchvěvech mrazíků vypadala zase k světu.

Nezapomínejte na své zahrádce pečovat o trávník. Je třeba jej posekat a také chemicky ošetřit proti zimním plísním. Můžete mu také přilepšit tím nejkvalitnějším organickým hnojivem, a sice kompostem. Před použitím ho přesejte přes šikmé síto, nezetlelý odpad přidejte k novému kompostu. Hnojit bychom v žádném případě neměli uprostřed parného dne, doporučuje se před deštěm.
S tím souvisí také pravidelné hrabání listí. Na to nesmíte zapomínat, protože pokud listí necháte ležet na zemi, napadne na něj sníh a vy na jaře můžete na svém milovaném trávníku objevit vyholená či plesnivějící místa. Listí pak můžete uložit do kompostu. Ale pozor, třeba list z ořešáku v žádném případě nekompostujte, protože obsahuje příliš mnoho škodlivých látek. Stejně tak na kompost nepatří nahnilé ovoce. Předejdete tím šíření houbových nemocí. Nahnilé plody proto zásadně házejte do kontejneru.
Vrcholí sklizeň zeleniny, proto nezapomeňte, že zalévání a okopávání plodin je nezbytným předpokladem bohaté úrody. Pro vaše rostliny je zalévání velice důležité. Připravujete tím rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je již zamrzlá, kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat. Současně na zimu zahradu dokonale odplevelte, ušetříte si tím práci v příštím roce.
Sklízet byste měli i listy meduňky nebo tymiánu, poté je ale musíte rozložit a důkladně vysušit. Bylinky jako oregano, máta, tymián a šalvěj, které přezimují venku, přikryjte listím, abyste ochránili kořeny. Ostatní bylinky přesaďte do květináče a nechte na chladnějším světlém místě. Trvalky zahrňte zeminou, aby nezůstaly odhalené kořenové krčky. V takových případech byste mohli o rostlinky lehce přijít. Hrozí jim vymrznutí.
Podzim je také čas na sázení dalších dřevin, květin a zeleniny. Září je ideálním měsícem pro výsadbu cibulovin, jako jsou tulipány, krokusy, narcisy či hyacinty. Ze zeleniny byste měli pro letošní sklizeň použít podzimní odrůdy ředkviček, salát k řezu listů, roketu a asijskou listovou zeleninu, pro jarní sklizeň vysévat například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, petržel, mrkev, špenát. Pro výsadbu česneku je nejlepší konec října. Již od jeho poloviny však lze sázet téměř všechny ovocné stromy a keře, tedy jabloně, hrušně, višně i borůvky. Šanci u nás dostávají i teplomilnější rostliny jako fíkovník, z krásně kvetoucí popínavé aktinidie lze i v našich podmínkách sklidit zdraví prospěšné plody kiwi.
S tipy na podzimní zahradu bychom mohli samozřejmě ještě pokračovat. Snad vám ale aspoň tento výčet poslouží k tomu, aby vaše zahrádka jen vzkvétala.

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar