Dobrý večer, dnes je úterý 17.9.2019
svátek slaví Naděžda,
zítra Kryštof
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Spolu s měsícem září přichází také přelom léta a podzimu. Ačkoliv se může zdát, že právě v tomto období odzvonilo práci na zahradě, opak je pravdou. Vrcholí sklizeň některých druhů zeleniny a pozdního ovoce a současně je třeba záhony i rostliny připravit na nadcházející zimu. Večerník vám proto nyní přináší několik tipů, co byste neměli na své zahrádce určitě zapomenout udělat.
Jste milovníky zahradničení? Pak pro vás máme pár rad, jak připravit vaši oblíbenou zahrádku na zimu! Některými se možná řídíte již léta, jiné zase neznáte. Tak se určitě s chutí začtěte, možná vám poskytneme doporučení, jak docílit toho, aby po posledních záchvěvech mrazíků vypadala zase k světu.

Nezapomínejte na své zahrádce pečovat o trávník. Je třeba jej posekat a také chemicky ošetřit proti zimním plísním. Můžete mu také přilepšit tím nejkvalitnějším organickým hnojivem, a sice kompostem. Před použitím ho přesejte přes šikmé síto, nezetlelý odpad přidejte k novému kompostu. Hnojit bychom v žádném případě neměli uprostřed parného dne, doporučuje se před deštěm.
S tím souvisí také pravidelné hrabání listí. Na to nesmíte zapomínat, protože pokud listí necháte ležet na zemi, napadne na něj sníh a vy na jaře můžete na svém milovaném trávníku objevit vyholená či plesnivějící místa. Listí pak můžete uložit do kompostu. Ale pozor, třeba list z ořešáku v žádném případě nekompostujte, protože obsahuje příliš mnoho škodlivých látek. Stejně tak na kompost nepatří nahnilé ovoce. Předejdete tím šíření houbových nemocí. Nahnilé plody proto zásadně házejte do kontejneru.
Vrcholí sklizeň zeleniny, proto nezapomeňte, že zalévání a okopávání plodin je nezbytným předpokladem bohaté úrody. Pro vaše rostliny je zalévání velice důležité. Připravujete tím rostliny na zimní období, kdy zelené části rostlin stále odpařují vodu, ale zem je již zamrzlá, kořeny rostlin proto vodu nemohou přijímat. Současně na zimu zahradu dokonale odplevelte, ušetříte si tím práci v příštím roce.
Sklízet byste měli i listy meduňky nebo tymiánu, poté je ale musíte rozložit a důkladně vysušit. Bylinky jako oregano, máta, tymián a šalvěj, které přezimují venku, přikryjte listím, abyste ochránili kořeny. Ostatní bylinky přesaďte do květináče a nechte na chladnějším světlém místě. Trvalky zahrňte zeminou, aby nezůstaly odhalené kořenové krčky. V takových případech byste mohli o rostlinky lehce přijít. Hrozí jim vymrznutí.
Podzim je také čas na sázení dalších dřevin, květin a zeleniny. Září je ideálním měsícem pro výsadbu cibulovin, jako jsou tulipány, krokusy, narcisy či hyacinty. Ze zeleniny byste měli pro letošní sklizeň použít podzimní odrůdy ředkviček, salát k řezu listů, roketu a asijskou listovou zeleninu, pro jarní sklizeň vysévat například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, petržel, mrkev, špenát. Pro výsadbu česneku je nejlepší konec října. Již od jeho poloviny však lze sázet téměř všechny ovocné stromy a keře, tedy jabloně, hrušně, višně i borůvky. Šanci u nás dostávají i teplomilnější rostliny jako fíkovník, z krásně kvetoucí popínavé aktinidie lze i v našich podmínkách sklidit zdraví prospěšné plody kiwi.
S tipy na podzimní zahradu bychom mohli samozřejmě ještě pokračovat. Snad vám ale aspoň tento výčet poslouží k tomu, aby vaše zahrádka jen vzkvétala.

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments