Dobré poledne, dnes je neděle 23.2.2020
svátek slaví Svatopluk,
zítra Matěj
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Zajímavosti, vtipy, ale také nehezký náhled do psychické nemoci slavného malíře. To všechno zažili návštěvníci zámku v Čechách pod Kosířem. Měli se tentokrát na co těšit: památka se totiž připojila ke Dnům evropského dědictví. Kromě tradičních prohlídek a workshopů tak lidé mohli zažít i prohlídky kostýmované a s kastelánem v čele.Úkolu se Martin Váňa nezalekl a zájemce provedl nejen zámkem, ale také dobovými reáliemi či zajímavostmi ze života šlechty. Zejména pak rodu Silva-Tarouců, který si rokem 1768 vybral Čechy pod Kosířem jako rodové sídlo. „Kdybych měl o každém obrazu nebo exponátu mluvit, to by nešlo. Proto budu rád odpovídat za otázky. Nejlépe inteligentní, za ty jsem obzvlášť rád,“ zavtipkoval úvodem. Přesto se Martin Váňa „neubránil“ řadě podrobností. Neopomněl zmínit, že Silva-Taroucové odvozovali svůj původ z Romula a Rema, bájných zakladatelů Říma. Nebo že mezi jejich skutečnými potomky byl i Fernando Magalhaes, jehož námořní výprava byla první, která obeplula svět. Dost prozradil rovněž o vztahu malíře Josefa Mánesa s jednotlivými Taroucy. Zatímco s Bedřichem byl přítel, jeho bratr August Alexandr byl s Mánesem jen na „gentlemanských“ vztazích. I díky jeho manželce, pro kterou měl malíř slabost. „Mánes pak byl velmi nepraktickým člověkem v otázce hospodaření. Jeho rodina měla trvale hluboko do kapsy,“ poznamenal Váňa, který postupně návštěvníkům ukázal rodovou galerii, dětský pokoj, ložnice i knihovnu.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments