Dobrý večer, dnes je neděle 31.5.2020
svátek slaví Kamila,
zítra Laura
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V sobotu 7. září se Prostějov zapojil do Dnů evropského dědictví prohlídkou zákulisí kina Metro 70 a následující neděli pak prohlídkou nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Uplynulý víkend pak nabídl možnost prozkoumat prostějovskou radnici. Tuto sobotu a neděli vše uzavřou komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla a kaple sv. Lazara u Wolkerovy ulice a kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici.


Tento víkend máte poslední možnost zajít v rámci Dnů evropského dědictví na nějaké prohlídky významných budov a památek města. V sobotu 21. září budou od 13:00, 14:00 a 15:00 hodin probíhat komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla a kaple sv. Lazara u Wolkerovy ulice. „Kostel sv. Petra a Pavla byl založen ve 12. až 13. století spolu s nejstarším městským hřbitovem. Ve věži kostela se dochoval nejstarší prostějovský zvon z roku 1506. V letech 1728–1730 prošel kostel barokní úpravou. V interiéru zaujme hlavní oltář s pozoruhodným sousoším Poslední večeře Páně olomouckého sochaře Ondřeje Zahnera z roku 1731 a boční oltáře z téže doby. Pod hudebním kůrem se nachází náhrobní kámen šlechtice Jana Lhotského ze Ptení a vladyky Jana Matouše z Bystřice. Vedle kostela stojí kaple sv. Lazara. Jedná se o stavbu šestiúhelníkového půdorysu. Pod kaplí je hrobka, která sloužila jako kostnice. Na stěnách jsou malby znázorňující Pohřeb Páně, Vzkříšení Páně, Vzkříšení Jairovy dcery a Smrt salvatoriána,“ osvětluje důvody k návštěvě náměstkyně primátora Milada Sokolová. Prohlídky jako tradičně organizuje SOŠPO ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla. Sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do kostela. Přitom maximální počet účastníků je 20 osob.
V neděli 22. září pak máte jedinečnou šanci navštívit klášter Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici. Komentované prohlídky kláštera Milosrdných bratří (včetně klášterního kostela sv. Jana Nepomuckého, sakristie, refektáře, klášterní chodby, lékárny) budou probíhat taktéž od 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. „Klášterní dvůr s křížovou chodbou uzavírá na západní straně kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1750–1755. Je pozoruhodný zejména svou bohatou výzdobou a jednotným pozdně barokním stylem. Autorem freskové výzdoby a oltářních pláten byl prostějovský malíř František Antonín Šebesta. Klášter vznikl z podnětu hraběnky Marie Anny z Lichtenštejna za uzdravení jejího syna v roce 1727 a dokončen byl roku 1759. První patro kláštera sestávalo z 25 cel pro řeholníky a pěti reprezentačních místností převora. V přízemí průčelního křídla se nalézá klášterní lékárna s nástropními malbami. Velká místnost východního křídla, která navazuje na lékárnu, sloužila od 18. století do počátku století 20. jako nemocnice. Vedle sakristie s dochovaným původním mobiliářem se nachází refektář kláštera s dochovanou malířskou výzdobou sálu,“ doplňuje Sokolová. I tyto prohlídky realizuje SOŠPO ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla a Arcidiecézní charitou Olomouc. Průvodcem po klášteře vám ovšem bude Tomáš Strouhal. Sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do kostela. Maximální počet účastníků je 20 osob, přitom objednaní zájemci budou mít přednost. Rezervovat místo si můžete na telefonním čísle 800 900 001.

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments