Příjemnou noc, dnes je pátek 18.10.2019
svátek slaví Lukáš,
zítra Michaela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 V sobotu 7. září se Prostějov zapojil do Dnů evropského dědictví prohlídkou zákulisí kina Metro 70 a následující neděli pak prohlídkou nového židovského hřbitova za Brněnskou ulicí. Uplynulý víkend pak nabídl možnost prozkoumat prostějovskou radnici. Tuto sobotu a neděli vše uzavřou komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla a kaple sv. Lazara u Wolkerovy ulice a kláštera Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici.


Tento víkend máte poslední možnost zajít v rámci Dnů evropského dědictví na nějaké prohlídky významných budov a památek města. V sobotu 21. září budou od 13:00, 14:00 a 15:00 hodin probíhat komentované prohlídky kostela sv. Petra a Pavla a kaple sv. Lazara u Wolkerovy ulice. „Kostel sv. Petra a Pavla byl založen ve 12. až 13. století spolu s nejstarším městským hřbitovem. Ve věži kostela se dochoval nejstarší prostějovský zvon z roku 1506. V letech 1728–1730 prošel kostel barokní úpravou. V interiéru zaujme hlavní oltář s pozoruhodným sousoším Poslední večeře Páně olomouckého sochaře Ondřeje Zahnera z roku 1731 a boční oltáře z téže doby. Pod hudebním kůrem se nachází náhrobní kámen šlechtice Jana Lhotského ze Ptení a vladyky Jana Matouše z Bystřice. Vedle kostela stojí kaple sv. Lazara. Jedná se o stavbu šestiúhelníkového půdorysu. Pod kaplí je hrobka, která sloužila jako kostnice. Na stěnách jsou malby znázorňující Pohřeb Páně, Vzkříšení Páně, Vzkříšení Jairovy dcery a Smrt salvatoriána,“ osvětluje důvody k návštěvě náměstkyně primátora Milada Sokolová. Prohlídky jako tradičně organizuje SOŠPO ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla. Sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do kostela. Přitom maximální počet účastníků je 20 osob.
V neděli 22. září pak máte jedinečnou šanci navštívit klášter Milosrdných bratří ve Svatoplukově ulici. Komentované prohlídky kláštera Milosrdných bratří (včetně klášterního kostela sv. Jana Nepomuckého, sakristie, refektáře, klášterní chodby, lékárny) budou probíhat taktéž od 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. „Klášterní dvůr s křížovou chodbou uzavírá na západní straně kostel sv. Jana Nepomuckého z let 1750–1755. Je pozoruhodný zejména svou bohatou výzdobou a jednotným pozdně barokním stylem. Autorem freskové výzdoby a oltářních pláten byl prostějovský malíř František Antonín Šebesta. Klášter vznikl z podnětu hraběnky Marie Anny z Lichtenštejna za uzdravení jejího syna v roce 1727 a dokončen byl roku 1759. První patro kláštera sestávalo z 25 cel pro řeholníky a pěti reprezentačních místností převora. V přízemí průčelního křídla se nalézá klášterní lékárna s nástropními malbami. Velká místnost východního křídla, která navazuje na lékárnu, sloužila od 18. století do počátku století 20. jako nemocnice. Vedle sakristie s dochovaným původním mobiliářem se nachází refektář kláštera s dochovanou malířskou výzdobou sálu,“ doplňuje Sokolová. I tyto prohlídky realizuje SOŠPO ve spolupráci s farností sv. Petra a Pavla a Arcidiecézní charitou Olomouc. Průvodcem po klášteře vám ovšem bude Tomáš Strouhal. Sraz zájemců o prohlídku je před vstupem do kostela. Maximální počet účastníků je 20 osob, přitom objednaní zájemci budou mít přednost. Rezervovat místo si můžete na telefonním čísle 800 900 001.

Total Comments

  • GJW
  • ME korfbal
  • Dyne
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments