Dobré odpoledne, dnes je úterý 15.10.2019
svátek slaví Tereza,
zítra Havel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Tenhle příběh by nechtěla prožít žádná matka! Představte si, že jste porodila dva syny. Jeden z nich vás kvůli intrikám a problémům s tchýní vyžene z domova. A když vás po letech vyhnanství přivolá zpět, tak se oba vaši synové utkají v šarvátce, v níž jeden z nich zemře. Příběh nešťastné Drahomíry – matky knížat Václava a Boleslava - byl uplynulou sobotu v Den české státnosti na svatého Václava skutečný vrcholem programu Sokolnických slavností na zámku v Plumlově.
Sokolnické slavnosti byly po Dobývání hradu Plumlov, Šermířském víkendu a Plumlovském verbování letos v pořadí již čtvrtou akcí, která na nádvoří místního zámku nabídla program po oba víkendové dny.
I tentokrát se jednotlivá vystoupení střídala v rychlém sledu, takže o neustálou zábavu bylo postaráno. Například žonglér Zdeněk Vlček vystoupil i se svým synem, přestože jej limitovalo nachlazení. Představila se také kejklířská společnost Vagabundos stejně jako divocí šermíři ze skupiny Markus M. Přerovští těžkooděnci sehráli hříčku o tom, že síla lásky je větší než síla meče a že, ač se snažíme jakkoliv, nic nedopadne tak, jak bychom si představovali, neboť „život je skvělý šachista, který už mnohým dal mat“.
Vrcholem celého programu pak byl příběh vyprávěný Drahomírou – matkou Václava a Boleslava. Historická hra plná soubojů Drahomíru ukázala v první řadě jako ženu, která měla oba dva své syny stejně ráda. Stala se však obětí intrik zrádců sdružených kolem důvěřivého Václava. Právě ti ji měli činit zodpovědnou za smrt Václavovy babičky Ludmily, kvůli čemž ji její vlastní syn kníže Václav vyhnal z vlasti. To mu ovšem jeho bratr Boleslav nikdy neodpustil. Když se k tomu přidaly ještě Boleslavův nesouhlas s placením „mírové daně“ sousednímu Sasku a jeho vlastní ambice, šla bratrská láska stranou. Vše vyvrcholilo hádkou a soubojem obou bratrů. Ten by se snad obešel bez následků, kdyby se do něj nevložili členové Boleslavovy stráže, kteří Václava zabili. Po bratrově smrti se však Boleslav postaral o přenesení a důstojné pohřbení Václavových ostatků na pražském hradě. A přestože mu odpovědnost za smrt bratra už historie nikdy neodpustila, ve svém dalším panování byl velmi úspěšný. „Tohle představení bylo úplně super. Vždyť já jsem až doteď ani pořádně nevěděl, kdo ten svatý Václav vlastně byl,“ zhodnotil program šestiletý Filip.
Navzdory skutečně kvalitnímu programu se v sobotu na nádvoří zámku sešlo přece jen méně lidí než obvykle. „Svoji roli mohlo sehrát i to, že se jedná už o několikátou akci tohoto druhu u nás. A ani počasí není úplně ideální. I když je teď krásně, kolem oběda, kdy lidé zvažovali, zda někam vyrazí, drobně pršelo,“ zauvažoval Jiří Trunda, průvodce na zámku, na němž sezóna ještě zdaleka nekončí. V sobotu 12. října se zde budou konat tradiční Hubertské slavnosti, o týden později jej pak ovládnou halloweenská strašidla.

Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments