Dobré odpoledne, dnes je neděle 8.12.2019
svátek slaví Květoslava,
zítra Vratislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Tenhle příběh by nechtěla prožít žádná matka! Představte si, že jste porodila dva syny. Jeden z nich vás kvůli intrikám a problémům s tchýní vyžene z domova. A když vás po letech vyhnanství přivolá zpět, tak se oba vaši synové utkají v šarvátce, v níž jeden z nich zemře. Příběh nešťastné Drahomíry – matky knížat Václava a Boleslava - byl uplynulou sobotu v Den české státnosti na svatého Václava skutečný vrcholem programu Sokolnických slavností na zámku v Plumlově.
Sokolnické slavnosti byly po Dobývání hradu Plumlov, Šermířském víkendu a Plumlovském verbování letos v pořadí již čtvrtou akcí, která na nádvoří místního zámku nabídla program po oba víkendové dny.
I tentokrát se jednotlivá vystoupení střídala v rychlém sledu, takže o neustálou zábavu bylo postaráno. Například žonglér Zdeněk Vlček vystoupil i se svým synem, přestože jej limitovalo nachlazení. Představila se také kejklířská společnost Vagabundos stejně jako divocí šermíři ze skupiny Markus M. Přerovští těžkooděnci sehráli hříčku o tom, že síla lásky je větší než síla meče a že, ač se snažíme jakkoliv, nic nedopadne tak, jak bychom si představovali, neboť „život je skvělý šachista, který už mnohým dal mat“.
Vrcholem celého programu pak byl příběh vyprávěný Drahomírou – matkou Václava a Boleslava. Historická hra plná soubojů Drahomíru ukázala v první řadě jako ženu, která měla oba dva své syny stejně ráda. Stala se však obětí intrik zrádců sdružených kolem důvěřivého Václava. Právě ti ji měli činit zodpovědnou za smrt Václavovy babičky Ludmily, kvůli čemž ji její vlastní syn kníže Václav vyhnal z vlasti. To mu ovšem jeho bratr Boleslav nikdy neodpustil. Když se k tomu přidaly ještě Boleslavův nesouhlas s placením „mírové daně“ sousednímu Sasku a jeho vlastní ambice, šla bratrská láska stranou. Vše vyvrcholilo hádkou a soubojem obou bratrů. Ten by se snad obešel bez následků, kdyby se do něj nevložili členové Boleslavovy stráže, kteří Václava zabili. Po bratrově smrti se však Boleslav postaral o přenesení a důstojné pohřbení Václavových ostatků na pražském hradě. A přestože mu odpovědnost za smrt bratra už historie nikdy neodpustila, ve svém dalším panování byl velmi úspěšný. „Tohle představení bylo úplně super. Vždyť já jsem až doteď ani pořádně nevěděl, kdo ten svatý Václav vlastně byl,“ zhodnotil program šestiletý Filip.
Navzdory skutečně kvalitnímu programu se v sobotu na nádvoří zámku sešlo přece jen méně lidí než obvykle. „Svoji roli mohlo sehrát i to, že se jedná už o několikátou akci tohoto druhu u nás. A ani počasí není úplně ideální. I když je teď krásně, kolem oběda, kdy lidé zvažovali, zda někam vyrazí, drobně pršelo,“ zauvažoval Jiří Trunda, průvodce na zámku, na němž sezóna ještě zdaleka nekončí. V sobotu 12. října se zde budou konat tradiční Hubertské slavnosti, o týden později jej pak ovládnou halloweenská strašidla.

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments