Příjemnou noc, dnes je sobota 11.7.2020
svátek slaví Olga,
zítra Bořek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Tenhle příběh by nechtěla prožít žádná matka! Představte si, že jste porodila dva syny. Jeden z nich vás kvůli intrikám a problémům s tchýní vyžene z domova. A když vás po letech vyhnanství přivolá zpět, tak se oba vaši synové utkají v šarvátce, v níž jeden z nich zemře. Příběh nešťastné Drahomíry – matky knížat Václava a Boleslava - byl uplynulou sobotu v Den české státnosti na svatého Václava skutečný vrcholem programu Sokolnických slavností na zámku v Plumlově.
Sokolnické slavnosti byly po Dobývání hradu Plumlov, Šermířském víkendu a Plumlovském verbování letos v pořadí již čtvrtou akcí, která na nádvoří místního zámku nabídla program po oba víkendové dny.
I tentokrát se jednotlivá vystoupení střídala v rychlém sledu, takže o neustálou zábavu bylo postaráno. Například žonglér Zdeněk Vlček vystoupil i se svým synem, přestože jej limitovalo nachlazení. Představila se také kejklířská společnost Vagabundos stejně jako divocí šermíři ze skupiny Markus M. Přerovští těžkooděnci sehráli hříčku o tom, že síla lásky je větší než síla meče a že, ač se snažíme jakkoliv, nic nedopadne tak, jak bychom si představovali, neboť „život je skvělý šachista, který už mnohým dal mat“.
Vrcholem celého programu pak byl příběh vyprávěný Drahomírou – matkou Václava a Boleslava. Historická hra plná soubojů Drahomíru ukázala v první řadě jako ženu, která měla oba dva své syny stejně ráda. Stala se však obětí intrik zrádců sdružených kolem důvěřivého Václava. Právě ti ji měli činit zodpovědnou za smrt Václavovy babičky Ludmily, kvůli čemž ji její vlastní syn kníže Václav vyhnal z vlasti. To mu ovšem jeho bratr Boleslav nikdy neodpustil. Když se k tomu přidaly ještě Boleslavův nesouhlas s placením „mírové daně“ sousednímu Sasku a jeho vlastní ambice, šla bratrská láska stranou. Vše vyvrcholilo hádkou a soubojem obou bratrů. Ten by se snad obešel bez následků, kdyby se do něj nevložili členové Boleslavovy stráže, kteří Václava zabili. Po bratrově smrti se však Boleslav postaral o přenesení a důstojné pohřbení Václavových ostatků na pražském hradě. A přestože mu odpovědnost za smrt bratra už historie nikdy neodpustila, ve svém dalším panování byl velmi úspěšný. „Tohle představení bylo úplně super. Vždyť já jsem až doteď ani pořádně nevěděl, kdo ten svatý Václav vlastně byl,“ zhodnotil program šestiletý Filip.
Navzdory skutečně kvalitnímu programu se v sobotu na nádvoří zámku sešlo přece jen méně lidí než obvykle. „Svoji roli mohlo sehrát i to, že se jedná už o několikátou akci tohoto druhu u nás. A ani počasí není úplně ideální. I když je teď krásně, kolem oběda, kdy lidé zvažovali, zda někam vyrazí, drobně pršelo,“ zauvažoval Jiří Trunda, průvodce na zámku, na němž sezóna ještě zdaleka nekončí. V sobotu 12. října se zde budou konat tradiční Hubertské slavnosti, o týden později jej pak ovládnou halloweenská strašidla.

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-