Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 5.12.2019
svátek slaví Jitka,
zítra Mikuláš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Oděvní tradice není v Prostějově spjata pouze s dnes již bývalým slavným gigantem OP, ale také se Střední školou designu a módy, která tady stála ještě mnohem dříve než největší textilní podnik v Evropě. Nutno říci, že právě jí vděčíme za mnohé talenty ve světě módy a pokračování tohoto oboru. Oslavy 100. narozenin jsou tak poprávu velkolepé. Jejich další pokračování proběhlo uplynulý pátek v Městském divadle a Večerník byl u toho!

V onen pátek 4. října se uskutečnil galavečer Doteky módy, který byl třešničkou na dortu v rámci velkých oslav 100. výročí Střední školy designu a módy. K vidění byla řada módních přehlídek a také virtuální exkurze do historie školy. Celý večer započal nápaditým videem, tedy průřezem let od roku 1919 až do současnosti. V průběhu večera byli diváci součástí historie školy prostřednictvím dvou dalších propracovaných videí z dílny studentů oboru Multimediální tvorba. „Oděvka“ totiž za dobu svého působení prošla několika změnami týkajícími se nejen názvu, ale i náplně studia a zaměření studijních oborů. Škola také zažila několik režimů, vždyť kořeny školy sahají až do dob Rakousko-Uherska – v roce 1875 byla založena C.k. odborná škola tkalcovská. Od té doby ušla dlouhou cestu a vytvořila si silnou pozici na trhu vzdělávání v módním průmyslu.
O pestrost večera se postarala řada absolventů jak v roli návrhářů, tak předvádějících. Jako modelky se tak představily bývalé absolventky, z nichž některé na „oděvce“ maturovaly ještě před rokem 2000. „Čas jim však neubral ani na kráse, ani na šarmu,“ prohlásil moderátor a diváci mohli jeho slova skutečně potvrdit.
Jako první byla k vidění přehlídka prací studentů SŠDaM, kteří představili ukázku z tvorby Designu oděvů. Objevila se témata jako Denim, sport, 70. a 80. léta či vrstvení. Studenti tvořili své práce jako výtvarné objekty hledající nové tvary, materiály i způsoby zpracování. Modely byly doladěny neobvyklými porcelánovými šperky Dáši Rýdlové. Následovalo vystoupené mladého úspěšného návrháře a čerstvého absolventa Adama Grmolce. Z jeho modelů byla cítit ženskost, vzdušnost a rafinovanost. Svoji kolekci předvedly dále Anna Střídová a Jana Šalíková. Ke slovu se dostal unisex, výrazné prošívání a patina. Vše pokračovalo přehlídkou Venduly Niklové s názvem EZY 7907, absolventka předvedla tvorbu se silným výtvarným aspektem. Pracuje v ní s tvarem a hmotou a dle autorky je určena pro globální občany nezávislé na čase ani místě. Všechny modelky tak držely v ruce mobilní telefony, tedy symbol dnešní zrychlené doby.
Druhá přehlídková část patřila Radce Koskové a Yvoně Leitner. První jmenovaná představila svoji novou něžnou kolekci společenských šatů z tylu doplněných o šperky Terezy Otahalíkové. Sám vrchol a závěr večera byl věnován skvostným modelům již zmíněné Yvony Leitner patřící ke známým osobnostem kulturního života Prostějovska. Její modely jsou zárukou hodnotné podívané s typickým neokoukaným tvarovým řešením, černou barvou a neobvyklými materiály. Nečekanou vsuvkou byla minipřehlídka v podání exprimátorky Aleny Raškové a ředitelky pořádající školy Ivany Vaňkové, které předvedly modely ušité na míru právě od Yvony Leitner. Galavečer ukončilo několik přání do dalších 100 let školy.
A jaké byly ohlasy diváků? „Byla jsem příjemně překvapená nápaditostí předváděných kolekcí. Jako absolventka jsem navíc hrdá, že pocházely z dílny studentů i absolventů a že se tito také zapojili do organizace a realizace celého programu. Letošní Doteky módy byly podle mě opravdu důstojnou oslavou krásného výročí školy a moc se mi líbily. Škole přeji dalších sto let takto vydařených let. Myslím, že vykročila úspěšně,“ sdělila s úsměvem Petra Koutná. „Celý večer byl příjemně pojatý, zaujalo mě úvodní video s oblékáním panenek, kdy jsem si vzpomněla na své dětství, také doprovodná hudba u jednotlivých přehlídek byla zajímavá. Modely Adama Grmolce a Yvony Leitner byly nádherné, klidně bych si mnohé z nich i pořídila,“ reagovala divačka Eliška Kůstková.
Na další ohlasy z Doteků módy a také ohlédnutí za všemi akcemi, které se konaly v rámci oslav, se můžete těšit v příštím vydání.


Autor fotogalerie: Vendula Burgrová 


Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments