Dobré odpoledne, dnes je pondělí 13.7.2020
svátek slaví Markéta,
zítra Karolína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Oděvní tradice není v Prostějově spjata pouze s dnes již bývalým slavným gigantem OP, ale také se Střední školou designu a módy, která tady stála ještě mnohem dříve než největší textilní podnik v Evropě. Nutno říci, že právě jí vděčíme za mnohé talenty ve světě módy a pokračování tohoto oboru. Oslavy 100. narozenin jsou tak poprávu velkolepé. Jejich další pokračování proběhlo uplynulý pátek v Městském divadle a Večerník byl u toho!

V onen pátek 4. října se uskutečnil galavečer Doteky módy, který byl třešničkou na dortu v rámci velkých oslav 100. výročí Střední školy designu a módy. K vidění byla řada módních přehlídek a také virtuální exkurze do historie školy. Celý večer započal nápaditým videem, tedy průřezem let od roku 1919 až do současnosti. V průběhu večera byli diváci součástí historie školy prostřednictvím dvou dalších propracovaných videí z dílny studentů oboru Multimediální tvorba. „Oděvka“ totiž za dobu svého působení prošla několika změnami týkajícími se nejen názvu, ale i náplně studia a zaměření studijních oborů. Škola také zažila několik režimů, vždyť kořeny školy sahají až do dob Rakousko-Uherska – v roce 1875 byla založena C.k. odborná škola tkalcovská. Od té doby ušla dlouhou cestu a vytvořila si silnou pozici na trhu vzdělávání v módním průmyslu.
O pestrost večera se postarala řada absolventů jak v roli návrhářů, tak předvádějících. Jako modelky se tak představily bývalé absolventky, z nichž některé na „oděvce“ maturovaly ještě před rokem 2000. „Čas jim však neubral ani na kráse, ani na šarmu,“ prohlásil moderátor a diváci mohli jeho slova skutečně potvrdit.
Jako první byla k vidění přehlídka prací studentů SŠDaM, kteří představili ukázku z tvorby Designu oděvů. Objevila se témata jako Denim, sport, 70. a 80. léta či vrstvení. Studenti tvořili své práce jako výtvarné objekty hledající nové tvary, materiály i způsoby zpracování. Modely byly doladěny neobvyklými porcelánovými šperky Dáši Rýdlové. Následovalo vystoupené mladého úspěšného návrháře a čerstvého absolventa Adama Grmolce. Z jeho modelů byla cítit ženskost, vzdušnost a rafinovanost. Svoji kolekci předvedly dále Anna Střídová a Jana Šalíková. Ke slovu se dostal unisex, výrazné prošívání a patina. Vše pokračovalo přehlídkou Venduly Niklové s názvem EZY 7907, absolventka předvedla tvorbu se silným výtvarným aspektem. Pracuje v ní s tvarem a hmotou a dle autorky je určena pro globální občany nezávislé na čase ani místě. Všechny modelky tak držely v ruce mobilní telefony, tedy symbol dnešní zrychlené doby.
Druhá přehlídková část patřila Radce Koskové a Yvoně Leitner. První jmenovaná představila svoji novou něžnou kolekci společenských šatů z tylu doplněných o šperky Terezy Otahalíkové. Sám vrchol a závěr večera byl věnován skvostným modelům již zmíněné Yvony Leitner patřící ke známým osobnostem kulturního života Prostějovska. Její modely jsou zárukou hodnotné podívané s typickým neokoukaným tvarovým řešením, černou barvou a neobvyklými materiály. Nečekanou vsuvkou byla minipřehlídka v podání exprimátorky Aleny Raškové a ředitelky pořádající školy Ivany Vaňkové, které předvedly modely ušité na míru právě od Yvony Leitner. Galavečer ukončilo několik přání do dalších 100 let školy.
A jaké byly ohlasy diváků? „Byla jsem příjemně překvapená nápaditostí předváděných kolekcí. Jako absolventka jsem navíc hrdá, že pocházely z dílny studentů i absolventů a že se tito také zapojili do organizace a realizace celého programu. Letošní Doteky módy byly podle mě opravdu důstojnou oslavou krásného výročí školy a moc se mi líbily. Škole přeji dalších sto let takto vydařených let. Myslím, že vykročila úspěšně,“ sdělila s úsměvem Petra Koutná. „Celý večer byl příjemně pojatý, zaujalo mě úvodní video s oblékáním panenek, kdy jsem si vzpomněla na své dětství, také doprovodná hudba u jednotlivých přehlídek byla zajímavá. Modely Adama Grmolce a Yvony Leitner byly nádherné, klidně bych si mnohé z nich i pořídila,“ reagovala divačka Eliška Kůstková.
Na další ohlasy z Doteků módy a také ohlédnutí za všemi akcemi, které se konaly v rámci oslav, se můžete těšit v příštím vydání.


Autor fotogalerie: Vendula Burgrová 


Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-