Příjemnou noc, dnes je sobota 11.7.2020
svátek slaví Olga,
zítra Bořek
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Žádný způsob lovu se po staletí netěšil takové vážnosti jako sokolnictví. Nikoliv náhodou se ušlechtilý sokol na pěsti stal symbolem šlechty. Jak takový lov vypadá, bylo již počtvrté možno zhlédnout během setkání v Kobeřicích. To se konalo uplynulou sobotu 5. října. Na akci dorazilo celkem jedenáct sokolníků s dravými ptáky, jimž kraloval majestátní orel skalní. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Do Kobeřic zavítali sokolníci ze všech koutů České republiky. Celkem se sešlo jedenáct dravých ptáků, mezi nimiž převažovalo káně harrisovo, k vidění však byl i jestřáb, raroh či orel skalní. Celá akce byla zahájena nedlouho po deváté hodině a následně se sokolníci za doprovodu všech zájemců vydali do okolí Kobeřic.
Průběh akce zásadním způsobem ovlivnilo deštivé počasí, kvůli němuž dorazilo podstatně méně diváků. Ani samému lovu setrvalý déšť příliš nepřál, ptákům se do vzduchu moc nechtělo a při chůzi rozbláceným terénem bylo třeba nejen dobré obutí, ale i dostatek energie. „Navzdory počasí nebyly úlovky letos vůbec špatné. Zatímco loni se nám podařilo ulovit dva zajíce a dvě srnky, letos to bylo celkem pět zajíců. Ptáci ovšem vzlétli mnohem častěji. Úspěšný zpravidla bývá asi každý patnáctý útok na zvěř,“ zhodnotil Radomil Holík z pořádajícího Mysliveckého spolku Předina Kobeřice.


Zásadní je, že sokolníci primárně neloví pro vlastní kořist, ale pro to krásné, co při procházce s dravými ptáky přírodou zažijí. Zároveň se shodují na tom, že sokolnictví není jen koníček, ale způsob života. „K sokolnictví jsem se dostala před jedenácti lety, kdy jsem si našla přítele, který byl myslivec a sokolník. Teď už mi po něm zůstala jen ta zvířátka. Bez nich si však svůj život už absolutně neumím představit,“ prozradila Večerníku Lenka Dvořáková z Nenkovic u Kyjova, která do Kobeřic dorazila se samcem káněte harrisova, jemuž říká Eda. „Doma mám ještě samici stejného druhu, dále pak výra velkého, sovu pálenou a kalouse,“ dodala žena, které jsme se zeptali, jak se cítí v ryze mužské společnosti? „Jasně že dobře. Navíc jsem si už zvykla. Ale je třeba říct, že sem tam nějakou tu sokolnici na akcích potkám. Řekla bych, že je jich určitě více než zájemkyň o klasickou myslivost,“ reagovala s úsměvem Dvořáková.
Sokolnické setkání je sice největší, rozhodně ne však jedinou akcí, kterou Myslivecký spolek Předina Kobeřice pořádá. Mezi ty další patří například jarní úklidová akce Obří úklid či Vepřové hody, které se pravidelně konají na konci února.Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Uzavírka zatím bez problémů.

Už druhým týdnem je v platnosti uzavírka jedné z nejfrekventovanějších ulic v Prostějově. Zatímco dělníci už pracují na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici, doprava v centru Prostějova nijak nekolabuje a řidiči v klidu využívají objízdných tras. Jen aby to tak vydrželo.

Místo basy podmínka.

Vrchní soud v Olomouci byl zcela jiného názoru než Krajský soud v Brně. Bývalý předseda mládežnického hokejového klubu LHK Jestřábi spolek Michal Tomiga uspěl u odvolacího soudu, který mu za dotační podvod ve známé kauze změnil pětiletý nepodmíněný trest na tříletou podmínku.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Jiří Vrba

Nestor pivínské zábavy se stal Největším Hanákem! Divadelník ze spolku Větřák Jiří Vrba dosáhl vítězství v prestižní anketě vyhlašované Hanáckou Kyselkou.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

100


Další „stovkařce“ v Prostějově přišel osobně poblahopřát první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Paní Božena Zikušková oslavila kulaté narozeniny v plné svěžesti a pohodě.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„JAK MŮŽETE VYCHOVÁVAT DĚTI, KDYŽ OBA FETUJETE A KRADETE?!“

Soudce Okresního soudu v Prostějově Petr Vrtěl se v případě Ondřeje Smékala přiklonil k nejvyššímu možnému trestu, tedy dvouletému trestu domácího vězení.

Total Comments

-