Dobré odpoledne, dnes je úterý 15.10.2019
svátek slaví Tereza,
zítra Havel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Žádný způsob lovu se po staletí netěšil takové vážnosti jako sokolnictví. Nikoliv náhodou se ušlechtilý sokol na pěsti stal symbolem šlechty. Jak takový lov vypadá, bylo již počtvrté možno zhlédnout během setkání v Kobeřicích. To se konalo uplynulou sobotu 5. října. Na akci dorazilo celkem jedenáct sokolníků s dravými ptáky, jimž kraloval majestátní orel skalní. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Do Kobeřic zavítali sokolníci ze všech koutů České republiky. Celkem se sešlo jedenáct dravých ptáků, mezi nimiž převažovalo káně harrisovo, k vidění však byl i jestřáb, raroh či orel skalní. Celá akce byla zahájena nedlouho po deváté hodině a následně se sokolníci za doprovodu všech zájemců vydali do okolí Kobeřic.
Průběh akce zásadním způsobem ovlivnilo deštivé počasí, kvůli němuž dorazilo podstatně méně diváků. Ani samému lovu setrvalý déšť příliš nepřál, ptákům se do vzduchu moc nechtělo a při chůzi rozbláceným terénem bylo třeba nejen dobré obutí, ale i dostatek energie. „Navzdory počasí nebyly úlovky letos vůbec špatné. Zatímco loni se nám podařilo ulovit dva zajíce a dvě srnky, letos to bylo celkem pět zajíců. Ptáci ovšem vzlétli mnohem častěji. Úspěšný zpravidla bývá asi každý patnáctý útok na zvěř,“ zhodnotil Radomil Holík z pořádajícího Mysliveckého spolku Předina Kobeřice.


Zásadní je, že sokolníci primárně neloví pro vlastní kořist, ale pro to krásné, co při procházce s dravými ptáky přírodou zažijí. Zároveň se shodují na tom, že sokolnictví není jen koníček, ale způsob života. „K sokolnictví jsem se dostala před jedenácti lety, kdy jsem si našla přítele, který byl myslivec a sokolník. Teď už mi po něm zůstala jen ta zvířátka. Bez nich si však svůj život už absolutně neumím představit,“ prozradila Večerníku Lenka Dvořáková z Nenkovic u Kyjova, která do Kobeřic dorazila se samcem káněte harrisova, jemuž říká Eda. „Doma mám ještě samici stejného druhu, dále pak výra velkého, sovu pálenou a kalouse,“ dodala žena, které jsme se zeptali, jak se cítí v ryze mužské společnosti? „Jasně že dobře. Navíc jsem si už zvykla. Ale je třeba říct, že sem tam nějakou tu sokolnici na akcích potkám. Řekla bych, že je jich určitě více než zájemkyň o klasickou myslivost,“ reagovala s úsměvem Dvořáková.
Sokolnické setkání je sice největší, rozhodně ne však jedinou akcí, kterou Myslivecký spolek Předina Kobeřice pořádá. Mezi ty další patří například jarní úklidová akce Obří úklid či Vepřové hody, které se pravidelně konají na konci února.Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments