Dobré odpoledne, dnes je neděle 8.12.2019
svátek slaví Květoslava,
zítra Vratislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE:  Žádný způsob lovu se po staletí netěšil takové vážnosti jako sokolnictví. Nikoliv náhodou se ušlechtilý sokol na pěsti stal symbolem šlechty. Jak takový lov vypadá, bylo již počtvrté možno zhlédnout během setkání v Kobeřicích. To se konalo uplynulou sobotu 5. října. Na akci dorazilo celkem jedenáct sokolníků s dravými ptáky, jimž kraloval majestátní orel skalní. U toho prostě Večerník nemohl chybět!

Do Kobeřic zavítali sokolníci ze všech koutů České republiky. Celkem se sešlo jedenáct dravých ptáků, mezi nimiž převažovalo káně harrisovo, k vidění však byl i jestřáb, raroh či orel skalní. Celá akce byla zahájena nedlouho po deváté hodině a následně se sokolníci za doprovodu všech zájemců vydali do okolí Kobeřic.
Průběh akce zásadním způsobem ovlivnilo deštivé počasí, kvůli němuž dorazilo podstatně méně diváků. Ani samému lovu setrvalý déšť příliš nepřál, ptákům se do vzduchu moc nechtělo a při chůzi rozbláceným terénem bylo třeba nejen dobré obutí, ale i dostatek energie. „Navzdory počasí nebyly úlovky letos vůbec špatné. Zatímco loni se nám podařilo ulovit dva zajíce a dvě srnky, letos to bylo celkem pět zajíců. Ptáci ovšem vzlétli mnohem častěji. Úspěšný zpravidla bývá asi každý patnáctý útok na zvěř,“ zhodnotil Radomil Holík z pořádajícího Mysliveckého spolku Předina Kobeřice.


Zásadní je, že sokolníci primárně neloví pro vlastní kořist, ale pro to krásné, co při procházce s dravými ptáky přírodou zažijí. Zároveň se shodují na tom, že sokolnictví není jen koníček, ale způsob života. „K sokolnictví jsem se dostala před jedenácti lety, kdy jsem si našla přítele, který byl myslivec a sokolník. Teď už mi po něm zůstala jen ta zvířátka. Bez nich si však svůj život už absolutně neumím představit,“ prozradila Večerníku Lenka Dvořáková z Nenkovic u Kyjova, která do Kobeřic dorazila se samcem káněte harrisova, jemuž říká Eda. „Doma mám ještě samici stejného druhu, dále pak výra velkého, sovu pálenou a kalouse,“ dodala žena, které jsme se zeptali, jak se cítí v ryze mužské společnosti? „Jasně že dobře. Navíc jsem si už zvykla. Ale je třeba říct, že sem tam nějakou tu sokolnici na akcích potkám. Řekla bych, že je jich určitě více než zájemkyň o klasickou myslivost,“ reagovala s úsměvem Dvořáková.
Sokolnické setkání je sice největší, rozhodně ne však jedinou akcí, kterou Myslivecký spolek Předina Kobeřice pořádá. Mezi ty další patří například jarní úklidová akce Obří úklid či Vepřové hody, které se pravidelně konají na konci února.Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI BĚLECKÝ MLÝN?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Skutečně pomohli a chránili.

Policejní eskortu z Prostějova, která vezla po dálnici D1 v Praze dopadeného pachatele trestného činu spáchaného v prostějovské ubytovně, potkala nečekaná situace. Naši policisté se stali svědky nehody dvou osobních vozidel. Zastavili a vyprostili dvě zraněné osoby z převrácené škodovky. Bravo!

Sdílená kola zmizí z města.

 Vedení radnice kvůli velkému zájmu občanů prodloužilo smlouvu s provozovatelem, lidé tak budou moci oproti původnímu plánu používat sdílená kola i během listopadu a prosince. Jenže poté kola na půjčení na dva měsíce zmizí a znovu se objeví až 1. března. Stroje prý potřebují servis...

Total Comments

Osobnost týdne

ILONA CSÁKOVÁ

48 csakovaPáteční slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka zpestřila svým nádherným vystoupením před tisícovkami Prostějovanů právě tato skvělá muzikálová zpěvačka.

Total Comments

Číslo týdne

 69 356 000

Už na zítřejším zasedání zastupitelstva se bude projednávat rozpočet Prostějova na příští rok. Jak Večerník už minulý týden zjistil, ke schválení míří rozpočet se schodkem za bezmála 70 milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„CHČIJE A JE MI ZIMA. TAK SE TAK BLBĚ NEPTEJ!“

Na otázku Večerníku, jak jde život, měl bezdomovec stojící před místním nádražím zcela jasnou odpověď...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments