Dobré odpoledne, dnes je pondělí 13.7.2020
svátek slaví Markéta,
zítra Karolína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Konec předminulého týdne se nesl ve znamení sázení stromů. Alespoň pro prostějovské Ekocentrum Iris. To v pátek 25. a v sobotu 26. října uspořádalo hned dvě akce, které se stromům věnovaly. V první den bylo nejprve na programu seniorské sázení, aby jej na ten druhý vystřídalo vysazování na Velkém Kosíři. Paradoxně se v pátek téměř žádní senioři nedostavili, naopak. Na loučku při okraji lesoparku Hloučela dorazil půltucet dětí ze školy v Čechovicích. „Slyšela jsem od paní učitelky, že se tohle bude dít. Nesázím poprvé, s mamkou jsem sázela různé keře,“ prozradila Barbora Patková. Večerník byl u toho!Ona a další dobrovolníci nakonec vysadili devět vrb. „Je důležité nevysadit tady jednu vrbu. A o dva kilometry druhou. Protože ti brouci mají nějakou doletovou vzdálenost, dál prostě neletí, nevydrží to,“ vysvětlila Eva Zatloukalová z Irisu. Zároveň informovala přítomné o tom, jaký hmyz podobné stromy vyhledává. Pak už se ale šlo do práce: na řadě byly lopaty a kbelíky vody, která končila v kořenech nově vysazených stromů. Během necelé hodinky bylo hotovo.
Zatímco však na páteční akci dorazila jen hrstka lidí, sobotní zaznamenala větší ohlas. Svah na jihovýchodní straně Kosíře byl posetý lidmi připravujícími novou výsadbu. Mladými i staršími. „Zatím jsme stihli jednu třešeň zasadit. A počasí? To si nemohli organizátoři vybrat lepší,“ pochvaloval si Zdeněk Balcařík. Právě starý ovocný sad na tři desítky lidí uváděly do lepšího stavu. Bylo načase, řada dřevin je tam seschlých a dávno za svou životností.
Sázení navíc během akcí ukázalo, že se jedná o aktivitu pro všechny. Zájem projevili lidé ve středním i důchodovém věku, nechyběl ani mladý pár. Nebo rodiny s malými dětmi. „Jsme poprvé, našli jsme informaci ve školce na vývěsce, tak jsme chtěli takto trávit čas. Pro nás je to první sázení,“ uvedla třeba Petra Novotná. Akce nakonec zabrala celé dopoledne. A i když se při ní účastníci zapotili, končili spokojení. Udělali něco pro zdraví své i přírody.Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-