Dobrý večer, dnes je pondělí 24.2.2020
svátek slaví Matěj,
zítra Liliana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nové předměty, noví vyučující a často mnohem vyšší nároky. A také nový kolektiv, ve kterém si student musí vybojovat své místo. Přechod ze základní na střední školu není jednoduchý.
Odborníci odhadují, že se po přechodu na střední školu nebo gymnázium známky zhorší šesti žákům z deseti. Zcela běžné je zhoršení prospěchu o jeden až dva stupně, výjimkou ale nejsou i mnohem větší „sešupy”. Z premianta třídy je tak najednou průměrný student. Což často těžce nese nejen dítě samo, ale i jeho rodiče.
Zhoršený prospěch ale není jediným problémem, se kterým se musejí žáci, potažmo jejich rodiče potýkat. Pro mnohé studenty je větším problémem nepřijetí do nového kolektivu, špatná adaptace na nové prostředí.
Mezi další těžkosti patří dojíždění, dětem se změní denní režim, mají málo volného času. Mnohdy musí slevit ze svých koníčků, sportovních aktivit.Chlapci známky tolik neřeší

Přechod na víceletá gymnázia obecně lépe zvládají děvčata. Ta jsou pečlivější, poctivější a systematičtější v přístupu k učení. Proto mnohem lépe zvládnou nápor nových úkolů a rychleji se aklimatizují na nový systém výuky. Na druhou stranu ale mnohem hůře snášejí každý, byť jen drobný, neúspěch. Taková čtyřka z matematiky je u nich mnohem častěji důvodem k slzám. Chlapcům sice trvá déle, než si zvyknou na nový, náročnější režim, ale lépe zvládají začlenění do nového kolektivu. Nové místo si v něm najdou mnohem rychleji. A případné špatné známky v prvních dnech a týdnech skousnou spíš a snáz než děvčata.

Každý dělá rád to, co dělat chce

U odborných škol hraje zásadní roli, jakou školu si žák vybral. Pokud šlo na vysněný obor, pak je mnohem více motivované a do učení se v prvních týdnech pustí s chutí a elánem. Odborné předměty navíc bude studovat, stejně jako všichni ostatní spolužáci, od úplné nuly. Takže tu hned na začátku nehrozí, že v nich bude dohánět manko způsobené „slabší“ základkou.

Klíčové je už první pololetí

Podle odborníků by se dítě mělo aklimatizovat zhruba za tři až šest měsíců. Pokud žák ani po půlroce nové prostředí nezvládá, není od věci pobavit se o tom s pedagogy nebo s odborníky z pedagogicko-psychologické poradny. Jestliže se dítě ve škole trápí a je pro něj neadekvátní zátěží, která dramaticky a negativně ovlivňuje jeho život, pak je potřeba se zamyslet, zda by nebylo lepší zvážit přestup na jinou střední. I proto je třeba školu vybírat zodpovědně s ohledem na zájmy a schopnosti jednotlivých žáků.


Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments