Příjemnou noc, dnes je středa 20.11.2019
svátek slaví Nikola,
zítra Albert
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Nové předměty, noví vyučující a často mnohem vyšší nároky. A také nový kolektiv, ve kterém si student musí vybojovat své místo. Přechod ze základní na střední školu není jednoduchý.
Odborníci odhadují, že se po přechodu na střední školu nebo gymnázium známky zhorší šesti žákům z deseti. Zcela běžné je zhoršení prospěchu o jeden až dva stupně, výjimkou ale nejsou i mnohem větší „sešupy”. Z premianta třídy je tak najednou průměrný student. Což často těžce nese nejen dítě samo, ale i jeho rodiče.
Zhoršený prospěch ale není jediným problémem, se kterým se musejí žáci, potažmo jejich rodiče potýkat. Pro mnohé studenty je větším problémem nepřijetí do nového kolektivu, špatná adaptace na nové prostředí.
Mezi další těžkosti patří dojíždění, dětem se změní denní režim, mají málo volného času. Mnohdy musí slevit ze svých koníčků, sportovních aktivit.Chlapci známky tolik neřeší

Přechod na víceletá gymnázia obecně lépe zvládají děvčata. Ta jsou pečlivější, poctivější a systematičtější v přístupu k učení. Proto mnohem lépe zvládnou nápor nových úkolů a rychleji se aklimatizují na nový systém výuky. Na druhou stranu ale mnohem hůře snášejí každý, byť jen drobný, neúspěch. Taková čtyřka z matematiky je u nich mnohem častěji důvodem k slzám. Chlapcům sice trvá déle, než si zvyknou na nový, náročnější režim, ale lépe zvládají začlenění do nového kolektivu. Nové místo si v něm najdou mnohem rychleji. A případné špatné známky v prvních dnech a týdnech skousnou spíš a snáz než děvčata.

Každý dělá rád to, co dělat chce

U odborných škol hraje zásadní roli, jakou školu si žák vybral. Pokud šlo na vysněný obor, pak je mnohem více motivované a do učení se v prvních týdnech pustí s chutí a elánem. Odborné předměty navíc bude studovat, stejně jako všichni ostatní spolužáci, od úplné nuly. Takže tu hned na začátku nehrozí, že v nich bude dohánět manko způsobené „slabší“ základkou.

Klíčové je už první pololetí

Podle odborníků by se dítě mělo aklimatizovat zhruba za tři až šest měsíců. Pokud žák ani po půlroce nové prostředí nezvládá, není od věci pobavit se o tom s pedagogy nebo s odborníky z pedagogicko-psychologické poradny. Jestliže se dítě ve škole trápí a je pro něj neadekvátní zátěží, která dramaticky a negativně ovlivňuje jeho život, pak je potřeba se zamyslet, zda by nebylo lepší zvážit přestup na jinou střední. I proto je třeba školu vybírat zodpovědně s ohledem na zájmy a schopnosti jednotlivých žáků.


Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments