Příjemnou noc, dnes je pátek 3.7.2020
svátek slaví Radomír,
zítra Prokop
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Víte, kdy se pije slivovice? Když je! V multifunkční budově v Čechách pod Kosířem uplynulou sobotu 23. listopadu určitě bylo co pít. Příchozí mohli vyzkoušet celkem třiatřicet vzorků pálenek, které se sešly na osmém ročníku zdejšího koštu. Ten se jako jeden z mála koná ještě před koncem roku a stejně jako v minulých letech ani tentokrát u toho nechyběl PROSTĚJOVSKÝ Večerník.Letos to s ovocem bylo opravdu špatné. Nasvědčuje tomu i účast na tradičním koštu v Čechách pod Kosířem. „Tady v Čechách nejprve na jaře přišel mráz, v létě pak povodně a nakonec kroupy. Někteří z pěstitelů nesklidili ani jablko,“ konstatoval organizátor František Střída. Dle něj se ze začátku na přehlídce sice scházelo více vzorků, jejich kvalita ovšem kolísala. „Nyní byste tu špatnou slivovici hledali marně,“ dodal Střída, podle něhož akce jede v zajetých kolejích.
Její účastníci soutěží o putovní placatku, na níž uplynulou sobotu bylo možné dohledat sedm štítků. Hned několikrát se na nich opakovalo jméno Karafiátových. „Zvítězili v prvních třech letech, pak na tři roky převzali žezlo zdejší pěstitelé a loni triumfovala opět Petra Karafiátová,“ zmínil Střída jméno dcery někdejšího pořadatele legendárního Mostkovického kaléšku Lubomíra Karafiáta. Ten na akci tohoto typu nemohl chybět ani letos.
Z triumfu se ale tentokrát neradoval. Novým šampionem se totiž stal domácí Jakub Zbořil se svojí v Žešově vypálenou meruňkou. Druhou příčku obsadil Vladimír Bartůsek z Prostějova, jemuž k tomu dopomohla švestka pálená v Kostelci na Hané. Z bronzového umístění i dalších dvou vítězství v jednotlivých kategorií se těšili opět zástupci Čech pod Kosířem. Třetí Milan Kiebel měl nejlepší višeň, která se zrodila v Bílovicích, stejně jako nejlepší jablko od Marie Augustínové a špendlíky Jana Dopity,jenž obsadili čtvrtou, resp. pátou pozici.
Byli jsme zvědaví, zda pravidelné porovnávání vzorků vyhecovalo místní pěstitele k tomu, aby se začali více zajímat o to, jakým způsobem vyrobit kvalitní pálenku. „Tak to určitě! Jenže se to nesmí přehánět. Kamarád třeba minulý rok poctivě hlídal cukr a pořád řešil kvasinky či enzymy. Nakonec vypálil slivovici, která sice celkem dobře chutnala, ale její vůně byla opravdu strašná,“ zmínil se Střída, podle něhož je nejlepší slivovice zhruba rok stará. „Během toho jednoho roku se zjemní, určitým způsobem vyvětrá a už pak není tak aromatická,“ upozornil organizátor, kterého se na Večerník zeptal, zda v obci budou s pořádáním koštu pokračovat. „Určitě! Pokud dožijem, tak budem,“ uzavřel.


Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-