Dobré odpoledne, dnes je středa 12.8.2020
svátek slaví Klára,
zítra Alena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Žádného z nás to neminulo či nemine, může to „být otrava“, ale nevyhneme se tomu. Řeč je o výběru střední školy. Pokud nepatříte k těm, kteří zbrkle vybírají dvanáct hodin před termínem podání přihlášek, ale rozhlížíte se minimálně od začátku devítky, pak jste šťastlivci a už to je první správný krok. Univerzální rada, jak si vybrat takovou střední, kterou bychom zbožňovali po celou dobu studií, bohužel neexistuje. Zkusme se ale podívat na jednotlivé kroky, které ke správnému výběru střední školy mohou mířit.Jak začít?
Způsobem prověřeným středoškoláky, tedy projít internet a získat tak informace o existenci všemožných oborů! Věděli jste třeba o fungování školy rybářské či ekologické?

Svoji volbu můžete probrat s výchovnými poradci
Vybírejte podle sebe (takzvaně podle svého srdce). Svoji volbu proberte s výchovnými poradci na základních školách. I ti dovedou dát vašemu výběru reálný rozměr. Dokáží vám nestranně poradit podle vašich školních výsledků (s klidem a dle nejlepšího uvážení vás pošlou na učňák, aniž by z vás chtěli mít za každou cenu špičkového chirurga. A věřte, mnohdy je to přesně to, co vám sedne).

Kde najít poradenská centra?
K mání jsou také informační poradenská centra, která jsou součástí odborných poradenských útvarů každého úřadu práce. Prostřednictvím osobních pohovorů i testů tady zjistíte, jaké povolání by pro vás mohlo být to pravé. Je to zdarma, takže alou na nejbližší úřad práce.

Nejdu na maturitní obor jenom proto, že je to moderní?
Mezi deváťáky (i jejich rodiči) je snaha „mít maturitu“, a to za každou cenu. Bohužel počet maturantů roste, vedle toho absolventů řemesel, učilišť ubývá. A proto zvažte, jestli nejdete na maturitní obor jen proto, že je to moderní? Nejste zaměřen/a spíše manuálně? Pokud raději než studiem knih trávíte čas tvořením rukama, pak je čas popřemýšlet třeba o učebním oboru. Určitě budete vybírat i podle toho, jak je škola daleko od vašeho domova. Pokud je na druhém konci republiky, spočtěte náklady na dopravu, internát a popřemýšlejte, jestli se nedá stejný obor studovat i blíž. Byla by škoda, kdybyste museli ze střední v polovině studia odejít třeba kvůli tomu, že se náklady na vaše vzdělávání vyšplhaly do astronomických výšin a rodiče to finančně prostě neutáhnou.


Vyhněte se zbytečnému zklamání
Možná jedinou noční můrou jsou pro vás přijímačky a strach z toho, že se někam nedostanete. Takovým obavám se dá předejít pečlivou obhlídkou vašich šancí na přijetí. Od školy se dozvíte, jestli přijímá bez zkoušek, jaký průměr vám k přijetí postačí. Můžete se tak vyhnout zbytečnému zklamání, kdy vás navzdory jedničkám a dvojkám odmítnou z prestižních gymnázií (protože holt berou jen do průměru 1,00). Pokud máte našetřeno, poohlédněte se i po soukromých školách. Tam může být často šance na přijetí mnohem vyšší. Ne každý má totiž desítky tisíc na školné. Do vybraných škol nejdříve nahlédněte prostřednictvím virtuálních prohlídek (obejít byste je stejně všechny nestihli a budete to mít hezky z teplíčka domova). Získáte tak nejen základní informace, ale celou školu si prozkoumáte, budete vědět, do čeho jdete, jak to tam asi vypadá či jak na vás prostory působí.

Využívejte také dnů otevřených dveří
Ale jistě také využívejte dnů otevřených dveří, navštivte školy osobně, popovídejte si s tamními učiteli, stávajícími studenty, ptejte se, rozhlížejte se. Obhlédněte vybavenost škol, zda tam nechybí počítačové učebny, internet, různé laboratoře, odborné učebny. Zajímejte se o možnosti výměnných pobytů se zahraničními školami, důležité jsou i styky s firmami a živnostníky, kteří mohou studentům i absolventům nabídnout praxi. Co říci na závěr? Snad jen šťastnou ruku při výběru té správné školy.

Speciální příloha BURZA ŠKOLA vyšla jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerniku v pondělí 4. listopadu


Total Comments

  • Babi leto
  • Gulas Fest
  • Olympic
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zbrzdila.

Zatímco koronavirové číslo z předminulého týdne kdekoho vystrašilo, uplynulý týden by mohl zklidnit i ty největší pesimisty. Přírůstek jedenácti nakažených je sice nemilý, nicméně z celkového pohledu se nejedná o žádný citelný nárůst a tím pádem je vyloučeno, že bychom zde aktuálně měli nějaké ohnisko.

Chování policistů.
Pokud je pravda to, co tvrdí zaměstnanci krasického aquaparku, je tak na pováženou, proč si platíme státní složky. Poté, co se v „Koupelkách“ rozhořel konflikt se skupinkou Romů, přijela hlídka Policie ČR, avšak místo vyřešení problémů se s výtečníky jen přátelsky pozdravila! A tak si tady žijeme…

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Irena BLAŽKOVÁ

Po Faltýnkovi, Oklešťkovi a R. Fialovi se stala čtvrtou zástupkyní Prostějovska v Parlamentu Poslanecké sněmovny ČR. Dlouholetá starostka Vranovic-Kelčic nahradila přerovského kolegu Petra Vránu.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2,8

Prostějovsko si i ke konci července drží nejnižší podíl nezaměstnaných osob v Olomouckém kraji, přičemž oproti předchozímu měsíci číslo lidí bez práce dokonce mírně pokleslo.

Total Comments

Výrok týdne

„OPRAVOVAT CHCEME UŽ NA JAŘE“

Primátor Statutárního města Prostějov František Jura přivítal rozhodnutí Nejvyššího soudu, které zamítlo dovolání společnosti Manthellan.

Total Comments

-