Dobré odpoledne, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Žádného z nás to neminulo či nemine, může to „být otrava“, ale nevyhneme se tomu. Řeč je o výběru střední školy. Pokud nepatříte k těm, kteří zbrkle vybírají dvanáct hodin před termínem podání přihlášek, ale rozhlížíte se minimálně od začátku devítky, pak jste šťastlivci a už to je první správný krok. Univerzální rada, jak si vybrat takovou střední, kterou bychom zbožňovali po celou dobu studií, bohužel neexistuje. Zkusme se ale podívat na jednotlivé kroky, které ke správnému výběru střední školy mohou mířit.Jak začít?
Způsobem prověřeným středoškoláky, tedy projít internet a získat tak informace o existenci všemožných oborů! Věděli jste třeba o fungování školy rybářské či ekologické?

Svoji volbu můžete probrat s výchovnými poradci
Vybírejte podle sebe (takzvaně podle svého srdce). Svoji volbu proberte s výchovnými poradci na základních školách. I ti dovedou dát vašemu výběru reálný rozměr. Dokáží vám nestranně poradit podle vašich školních výsledků (s klidem a dle nejlepšího uvážení vás pošlou na učňák, aniž by z vás chtěli mít za každou cenu špičkového chirurga. A věřte, mnohdy je to přesně to, co vám sedne).

Kde najít poradenská centra?
K mání jsou také informační poradenská centra, která jsou součástí odborných poradenských útvarů každého úřadu práce. Prostřednictvím osobních pohovorů i testů tady zjistíte, jaké povolání by pro vás mohlo být to pravé. Je to zdarma, takže alou na nejbližší úřad práce.

Nejdu na maturitní obor jenom proto, že je to moderní?
Mezi deváťáky (i jejich rodiči) je snaha „mít maturitu“, a to za každou cenu. Bohužel počet maturantů roste, vedle toho absolventů řemesel, učilišť ubývá. A proto zvažte, jestli nejdete na maturitní obor jen proto, že je to moderní? Nejste zaměřen/a spíše manuálně? Pokud raději než studiem knih trávíte čas tvořením rukama, pak je čas popřemýšlet třeba o učebním oboru. Určitě budete vybírat i podle toho, jak je škola daleko od vašeho domova. Pokud je na druhém konci republiky, spočtěte náklady na dopravu, internát a popřemýšlejte, jestli se nedá stejný obor studovat i blíž. Byla by škoda, kdybyste museli ze střední v polovině studia odejít třeba kvůli tomu, že se náklady na vaše vzdělávání vyšplhaly do astronomických výšin a rodiče to finančně prostě neutáhnou.


Vyhněte se zbytečnému zklamání
Možná jedinou noční můrou jsou pro vás přijímačky a strach z toho, že se někam nedostanete. Takovým obavám se dá předejít pečlivou obhlídkou vašich šancí na přijetí. Od školy se dozvíte, jestli přijímá bez zkoušek, jaký průměr vám k přijetí postačí. Můžete se tak vyhnout zbytečnému zklamání, kdy vás navzdory jedničkám a dvojkám odmítnou z prestižních gymnázií (protože holt berou jen do průměru 1,00). Pokud máte našetřeno, poohlédněte se i po soukromých školách. Tam může být často šance na přijetí mnohem vyšší. Ne každý má totiž desítky tisíc na školné. Do vybraných škol nejdříve nahlédněte prostřednictvím virtuálních prohlídek (obejít byste je stejně všechny nestihli a budete to mít hezky z teplíčka domova). Získáte tak nejen základní informace, ale celou školu si prozkoumáte, budete vědět, do čeho jdete, jak to tam asi vypadá či jak na vás prostory působí.

Využívejte také dnů otevřených dveří
Ale jistě také využívejte dnů otevřených dveří, navštivte školy osobně, popovídejte si s tamními učiteli, stávajícími studenty, ptejte se, rozhlížejte se. Obhlédněte vybavenost škol, zda tam nechybí počítačové učebny, internet, různé laboratoře, odborné učebny. Zajímejte se o možnosti výměnných pobytů se zahraničními školami, důležité jsou i styky s firmami a živnostníky, kteří mohou studentům i absolventům nabídnout praxi. Co říci na závěr? Snad jen šťastnou ruku při výběru té správné školy.

Speciální příloha BURZA ŠKOLA vyšla jako součást tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerniku v pondělí 4. listopadu


Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments