Dobré odpoledne, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Jedno pondělí v knihovně, hned ve středu pak v kavárně Národního domu. Aleš Lebeda ze Smržic byl v Prostějově jednou z hlavních postav celospolečenských změn po sametové revoluci roku 1989. A tak není divu, že v rámci oslav třicátého výročí listopadových událostí 1989 byl tento muž během předminulého týdne na roztrhání, co se týká besed. Do kavárny Národního domu jej pozvala stejně jako dalšího aktéra „sametu“ a prvního polistopadového starostu Prostějova Miroslava Zikmunda zdejší Občanská demokratická strana. Aleš Lebeda hostům vyprávěl nejen o svém životě, ale hlavně právě o dnech, kdy se před třiceti lety „lámal chleba“...


Na úvod besedy v kavárně Národního domu promluvil i předseda oblastního sdružení ODS Petr Sokol. „Jsme snad jediná politická strana, která se tady v Prostějově k výročí listopadu 1989 takto veřejně hlásí. Ještě před deseti lety se sametová revoluce připomínala tak, aby se na ni nezapomnělo a byla trvalým odkazem pro nás všechny. Dnes, když si například otevřete speciální přílohu Večerníku a přečtete si v ní, co jsou nyní někteří lokální politici k 17. listopadu schopni prohlásit, tak si myslím, že se po třiceti letech dostáváme do situace, kdy vlastně začíná boj o to, jak to v roce 1989 vůbec bylo a podobně. A zda to bylo dobře, nebo špatně,“ kroutil hlavou Sokol. „A když jsem si přečetl rozhovor ve Večerníku s panem Šlamborem, tak jsem si musel dát skleničku studené vody! Pak jsem si zase otevřel celostátní noviny a od jednoho z lídrů opoziční parlamentní strany jsem se dozvěděl, že máme za sebou třicet let promarněných šancí... My z ODS jasně a zřetelně říkáme, že máme za sebou třicet let svobody a demokracie, o které se nám za komunistické totality ani nesnilo!“
Po předsedovi oblastního sdružení si už vzal slovo Aleš Lebeda. „Na pozvánce k besedě jsem si přečetl, že jsem byl klíčovou osobností listopadových událostí v Prostějově. Já osobně bych to tak neviděl, byl jsem jen jedním z těch, kteří se hned od pondělí 20. listopadu 1989 začali angažovat a od té doby jsem v těchto událostech figuroval a snažil jsem se přispívat podle svých možností a schopností. Nestavím se do role žádného vůdce nebo velkého lídra revoluce,“ sdělil Lebeda a následujících dvaceti minutách popsal návštěvníkům besedy svůj život, těžké dopady na jeho rodinu po okupaci v roce 1968, svůj vřelý vztah k sokolskému i skautskému hnutí a také to, že po odmítnutí vstupu do KSČ měl značné problémy dokončit studium, následně se také uplatnit v následujícím povolání na fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. „Komunismus ve střední Evropě se začal hroutit už po nástupu Gorbačova a jeho perestrojky. Řekl bych, že se už od roku 1985 začínalo tušit, že tento režim a vůbec celý socialistický systém nemůže dlouho vydržet. Navíc Gorbačov nechal naše komunisty, ať si s tím poradí sami, což bylo velice pozitivní pro další vývoj v naší zemi. Jejich moc tak postupně slábla, až nebyla žádná. Narůstaly demonstrace a Palachův týden v lednu 1989 byl i pro mě jakýmsi impulsem, abych věřil v pád totalitního režimu,“ svěřil se s tehdejšími pocity starými více než třicet let Aleš Lebeda. Jak dále vyprávěl, ještě před sametovou revolucí jej tehdejší režim pustil na stáž do Nizozemí. „Právě tam jsem poslouchal cizí stanice a bylo zřejmé, že socialismus má na kahánku. Když jsem se koncem února vrátil do republiky, volali mi estébáci z Havlíčkovy ulice v Prostějově, že se mám dostavit k pohovoru. Strávil jsem v malé místnosti u výslechu asi čtyři hodiny a estébácký vyšetřovatel Jaroslav Králík na mě svítil lampou. Ano, ten Králík, který ještě nedávno působil jako zastupitel jedné obce na Prostějovsku za ČSSD,“ zavzpomínal na krušné okamžiky po návratu ze zahraničí Aleš Lebeda. „Nezničil on mě, ale já jeho. Po čtyřech hodinách výslech ukončil s tím, že toho má dost. Prý se ale ještě potkáme. Už jsme se nepotkali, přišel listopad,“ dodal s úsměvem.
V následující hodině pak všemožně diskutoval s návštěvníky besedy o událostech, které Večerník již podrobně popsal ve speciální příloze věnované výročí 17. listopadu 1989. „Jen bych potvrdil, že úplně tou největší osobností byl v Prostějově jednoznačně Arnošt Kohut. To byl skutečně pravý revolucionář, za kterým jsme šli všichni,“ dodal ještě kromě jiného Aleš Lebeda a první polistopadový starosta Prostějova Miroslav Zikmund mu významně přikyvoval.


Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments