Dobrý večer, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Vždy, když píši tuto závěrečnou analýzu na konci kalendářního roku, když už na dveře tluče ten nový natěšený, nemohu si nevzpomenout na film Hříšný tanec. Jste možná překvapeni, ale jde mi o jednu ze závěrečných scén, kdy starý hoteliér společně se starým černošským hudebníkem na pódiu před diváky tak nějak konstatují, že ono staré odchází a to mladé neotřelé se dere kupředu. Nemají z toho zas až tak dobrý pocit, jsou spíše nostalgičtí, na druhé straně ale chápou, že pokrok nelze zastavit.
Já jako historik stále tvrdím totéž. Pokrok opravdu zastavit nelze, ale z historie je třeba se setsakra poučit, abychom nedělali stejné chyby, které již udělaly generace před námi, a abychom se tak mohli vyvarovat, jak říkal Jára Cimrman, slepých uliček, a že jich on objevil mnoho. Uznávám, teď jsem to trochu odlehčil, ale i humor pomáhá pokroku, a pokud se nebudeme umět smát dobrému humoru, ale třeba i sami sobě, pak si zaděláme na pěkný průšvih.
Ale pojďme kapku hodnotit ten končící rok. Myslím, že se nemáme z hlediska Prostějova za co stydět. Nízká nezaměstnanost, plná průmyslová zóna a opět ocenění byznysu města. Ekonomické faktory jsou vždy ty rozhodující a čísla tentokrát hovoří tak jasně, že snad ani ona tradiční partička škarohlídů proti tomu nemůže nic namítat. Ano, ne všechno jde lehce, ale problémy jsou od toho, aby se řešily. A když se spojí chytré hlavy – a je jedno, ze které části politického spektra – dílo se podaří. Proto je dobré, že se více naslouchá a dobré nápady se posouvají vpřed. Myslím, že ubylo žabomyších válek, což mohu jako člen několika komisí města a kontrolního výboru vcelku dobře dokladovat. Atmosféra panuje pracovní a vyslyšen je se svým názorem každý, samozřejmě pokud není apriorně naježený proti něčemu či někomu, ale to již záleží na šéfech těchto orgánů, aby si to tak nějak kočírovali. Vzorem nám všem může být pan primátor, který má svatou trpělivost, ale v pravý čas umí, jak se říká, bouchnout do stolu a zvednout hlas. Na některé jedince je to potřeba, protože ti se asi nikdy nezmění a budou vždy torpédovat všechno dobré i pozitivní, co se přihodí. A jen řádně klepnutí přes prsty je zřejmě probere.
Co mě osobně mrzí, je nízká účast občanů na setkáních s představiteli města, někdy jsou dokonce tito v přesile... Což je smutné, obzvláště když se na sociálních sítích občanstvo vyjadřuje tak často, že by možná mediální odbor měl najmout dalšího člena, aby stihl monitorovat všechno to, co občanstvo na Facebooku ohledně Prostějova řeší. Já říkám, je to škoda, jelikož mnohdy se tam objevují myšlenky dobré, ale bohužel v následné diskusi zapadnou, nebo je autor raději stáhne, protože i na sítích jsou notoričtí škarohlídi, kteří dokáží rozmetat cokoliv dobré a kohokoliv normálně myslícího. Na oficiálním webu města se pak objevují ankety, které také řeší problémy. A účast? Komise zdravého města dala na tyto internetové stránky výsledek jednání fóra Zdravého města a možnost občanům vyjádřit se k deseti palčivým problémům města, které byly na fóru vygenerovány. Vyjádřilo se slovy NULA občanů. Upozorňuji, že na fóru dané problémy vygenerovali ne úředníci, ne primátor a náměstci, ale občané, kteří se fóra zúčastnili. Toto považuji za tristní...
Důležité je ale nenechat se otrávit. A tak pojďme dál. Je tu rok 2020. Upřímně řečeno, před lety jsem si takové číslo ani nedokázal představit. Žijeme dvacet let v jedenadvacátém století, pokrok jde dopředu a tak pojďme s ním.
Pojďme společně dál rozvíjet naše statutární město, nenechme si ho sebrat škarohlídy a udržujme si ho naše a krásné. Veselého Silvestra a mějte se všichni v novém roce fajn.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-