Příjemnou noc, dnes je pondělí 24.2.2020
svátek slaví Matěj,
zítra Liliana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Kdo uplynulou sobotu 1. února vyrazil na Zeliádu do Víceměřic, nemusí se bát ani chřipky ani koronaviru! Proč? Protože právě směs zelí, česneku a chilli dokázala před 18 lety lidi spolehlivě ochránit před koronavirem SARS, není tedy důvod, proč by to samé nezvládla s jeho aktuálně populárním „bratříčkem“ z Wu-chanu. Kromě zajištění stálého zdraví ovšem lidé ve Víceměřicích mohli na jazycích pocítit neuvěřitelně pestrou paletu chutí jednotlivých vzorků domácího zelí, okurků, příloh, marmelád, kompotů a mlsů. Při třináctém ročníku oblíbené akce se jich tu díky spolupráci se zahrádkáři ze širokého okolí sešlo rekordních 159 vzorků.

Marmeláda vytvořená kombinací jahod a zelených ořechů, sirup ze sedmikrásek, jablečný ocet, marmeláda z kiwi, kompot ostružin s jablky či ořechové škvarky. I takové nevšední kombinace nabídla Zeliáda ve Víceměřicích. „Díky spolupráci s paní Ambrožovou z okresního svazu zahrádkářů se nám podařilo navázat kontakt se zahrádkáři z Klenovic, Čehovic, Olšan či Čelčic. To je asi hlavní příčina toho, proč tu letos máme rekordní počet vzorků. Také degustátorů přišlo zřejmě nejvíce v historii naší akce,“ pochvaloval si Petr Buriánek z místních zahrádkářů, jejichž zhruba dvacetičlenný sehraný tým akci zajišťoval. „Řadu let nám s touto akcí hodně pomáhal náš předseda Ludvík Ševčík, který bohužel loni v červnu zemřel,“ připomněl Buriánek, který sám do soutěže přispěl hned 25 vzorky. Nakonec se při vyhlašování radovala pouze jeho žena Marie, když v nejnabitější kategorii zvítězila se svojí meruňkovou marmeládou. „Právě marmelád se nám sešlo hned 49, což je opravdu hodně. Zajímavé bylo, že je do soutěže dávali hlavně chlapi. Naopak příloh bylo letos ‚jen‘ 27. Kromě toho se sešlo 20 vzorků zelí, 26 kompotů, 28 okurek a 9 mlsů,“ vyjmenoval Buriánek.
Zeliáda přitom není jedinou akcí, kterou místní zahrádkáři pořádají. Tou další bude Gořalka roku připravovaná tradičně ve spolupráci s obecním úřadem a místními hasiči. Tradiční akce by se měla ve Víceměřicích konat v sobotu 14. března.

Vítězové Zeliády 2020
Zelí Marie Vránová Víceměřice
Okurky Jana Štéblová Víceměřice
Přílohy Jozef Horák Víceměřice
Marmelády Marie Buriánková Víceměřice
Kompoty Marie Čáslavská Prostějov
Mlsy Jana Štéblová Víceměřice


Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments