Příjemnou noc, dnes je pondělí 24.2.2020
svátek slaví Matěj,
zítra Liliana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 

Zvuk zvonku a bušení do lavice. Obojí se v pátek ozývalo ze čtyř tříd na prostějovském reálném gymnáziu. A znamenalo to jediné: odehrává se zde 4. ročník Prostějovského debatního poháru. V něm se utkalo osm mužstev o to, kdo argumenty a podloženými názory dokáže udolat svého protivníka. A tím nakonec postoupit mezi úspěšnější z týmů. Ty se musely popasovat s ne zrovna jednoduše uchopitelnými tématy. Čekalo je totiž rozebrání otázek, jako zda by aktivistka Greta Thurnberg měla chodit do školy, zda je plán Evropské komise na dosažení uhlíkové neutrality málo ambiciózní nebo rozebrat aktuální české téma, a sice jestli by politici měli v případě trestního stíhání vůči své osobě automaticky opustit veřejné funkce.

V jednotlivých třídách se při debatním poháru nacházel kladný a záporný tým: jeden z nich tvrzení obhajoval, druhý se ho pak, taktéž za pomoci argumentů, snažil vyvracet. Vše mělo také časový limit. „V každém týmu jsou dva tazatelé a tři debatéři. U kladné strany první řečník má tři minuty na uvedení problému. Tazatel se zeptá na otázky, pak přichází poprvé zástupce záporné strany, který má dvě minuty. Měl by přinést dva protiargumenty za svou stranu a vyvrátit první tým,“ řekl k soutěži jeden ze spoluorganizátorů Dušan Tarkovský s tím, že na závěr každého souboje argumentů přichází shrnutí toho, co padlo.
Je tedy úkolem ubít soupeře argumenty? „Záleží na formátu. Tohle je formát, kdy je položená debatní otázka. Kladná strana si částečně otázku upraví, záporná musí rozhodčí přesvědčit o tom, že první tým nemá pravdu. A logicky to odůvodnit na základě zdrojů,“ řekl Tarkovský. A argumenty se lišily skutečně velmi: kvalitou i zdroji. Zaznívala tak nevěcná argumentace („všichni už to přece vědí“), stejně jako věcná, která čerpala z číselných či statistických údajů. Bylo však hlavně vidět, že strany jsou nachystané, témata si nastudovaly a mají tak k němu co říct.
Debatování se nakonec protáhlo i s vyhlášením zhruba do půl třetí odpoledne. Nejúspěšnější debatéři získali poháry a medaile a také možnost postupu mezi úspěšnější z týmů. Zejména ale účastníci ukázali, jak by se mohlo či spíše mělo přistupovat k problémům. Osočování, zesměšňování nebo urážky nejsou vždy cestou. Přesvědčit oponenta o své pravdě nebo představit nějakou myšlenku, jak sami studenti ukázali, jde i jinak.

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments