Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Velká společenská a hlavně kulturní událost. To je každoročně ples v Kralicích na Hané zvaný Hanácké bál. Pořádá ho místní folklorní soubor Klas, který je nejen v okolí doslova proslulý svým tancem, hrou na hudební nástroje a zpěvem. No a samozřejmě hanáčtinou. I proto je Hanácké bál klasicky rozdělený hned na dva termíny. První proběhl v sobotu v kralickém kulturním domě, druhý pak potěší milovníky plesů o týden později tamtéž.


Hanácké bál, to je tradičně oblíbený ples s bohatým programem. A letošek v tomhle směru nezaostal: folkloristé se postarali o několik pěkných vystoupení, hudebních a zejména tanečních, která ukázala bohatost nejen hanáckých krojů. Zatímco totiž v minulých letech byla taneční čísla čistě hanácká, tentokrát se místní členové souboru pustili i do slovenských lidových tanců. „Bylo to poprvé. Chtěli si to tanečníci od nás vyzkoušet. Měli kamaráda ze Slovenska, který jim s tím pomohl,“ uvedla choreografka a umělecká vedoucí souboru Vladimíra Šolcová. Kromě tohoto čísla byla vidět i mnohá další včetně úvodní polonézy. A půlnočního překvapení.
Ples samozřejmě nabídl také bohaté občerstvení. Tradičně nechyběly domácí zákusky, jednohubky nebo řízky. Víno? To k folkloru také patří a v Kralicích na Hané během soboty a nedělního rána teklo proudem. Bál se pak navíc může pochlubit několika zvláštnostmi. Například sklepními prostorami, kde se nachází bar a hraje zde muzika a zní zpěv. Místnost se přitom nazývá peklem. Rovněž je zajímavostí, že tombola se v Kralicích losuje postupně, po částech. Důvod? Velké množství cen, které jsou vskutku různorodé od láhve vína přes poukaz na odběr mléka až po nocleh v romantickém hotelu.
Bál o víkendu zaznamenal už 45. ročník. A řadí se tak k nejdelším zachovaným plesovým tradicím Prostějovska. Přesto však zaznamenal jednu ne úplně příjemnou změnu: úbytek návštěvníků. „Lidí přišlo méně. Částečně to způsobila chřipka, částečně to, že jsou teď jarní prázdniny. Někteří zájemci tak nakonec vraceli lístky,“ vyjádřila se Vladimíra Šolcová. I tak ale ples v Kralicích na Hané patří každoročně k těm nejzajímavějším. A letošek v tomhle směru výjimečný nebyl.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-