Dobré ráno, dnes je čtvrtek 20.2.2020
svátek slaví Oldřich,
zítra Lenka
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Velká společenská a hlavně kulturní událost. To je každoročně ples v Kralicích na Hané zvaný Hanácké bál. Pořádá ho místní folklorní soubor Klas, který je nejen v okolí doslova proslulý svým tancem, hrou na hudební nástroje a zpěvem. No a samozřejmě hanáčtinou. I proto je Hanácké bál klasicky rozdělený hned na dva termíny. První proběhl v sobotu v kralickém kulturním domě, druhý pak potěší milovníky plesů o týden později tamtéž.


Hanácké bál, to je tradičně oblíbený ples s bohatým programem. A letošek v tomhle směru nezaostal: folkloristé se postarali o několik pěkných vystoupení, hudebních a zejména tanečních, která ukázala bohatost nejen hanáckých krojů. Zatímco totiž v minulých letech byla taneční čísla čistě hanácká, tentokrát se místní členové souboru pustili i do slovenských lidových tanců. „Bylo to poprvé. Chtěli si to tanečníci od nás vyzkoušet. Měli kamaráda ze Slovenska, který jim s tím pomohl,“ uvedla choreografka a umělecká vedoucí souboru Vladimíra Šolcová. Kromě tohoto čísla byla vidět i mnohá další včetně úvodní polonézy. A půlnočního překvapení.
Ples samozřejmě nabídl také bohaté občerstvení. Tradičně nechyběly domácí zákusky, jednohubky nebo řízky. Víno? To k folkloru také patří a v Kralicích na Hané během soboty a nedělního rána teklo proudem. Bál se pak navíc může pochlubit několika zvláštnostmi. Například sklepními prostorami, kde se nachází bar a hraje zde muzika a zní zpěv. Místnost se přitom nazývá peklem. Rovněž je zajímavostí, že tombola se v Kralicích losuje postupně, po částech. Důvod? Velké množství cen, které jsou vskutku různorodé od láhve vína přes poukaz na odběr mléka až po nocleh v romantickém hotelu.
Bál o víkendu zaznamenal už 45. ročník. A řadí se tak k nejdelším zachovaným plesovým tradicím Prostějovska. Přesto však zaznamenal jednu ne úplně příjemnou změnu: úbytek návštěvníků. „Lidí přišlo méně. Částečně to způsobila chřipka, částečně to, že jsou teď jarní prázdniny. Někteří zájemci tak nakonec vraceli lístky,“ vyjádřila se Vladimíra Šolcová. I tak ale ples v Kralicích na Hané patří každoročně k těm nejzajímavějším. A letošek v tomhle směru výjimečný nebyl.

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments