Dobré ráno, dnes je úterý 11.8.2020
svátek slaví Zuzana,
zítra Klára
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Poprvé se loni zapojil Prostějov do veřejného čtení jmen obětí holokaustu. Přes muzeem se sešla řada osobností, zájemců o historii i lidí cítících jako povinnost si nevinné oběti nacistické zvůle připomenout. Letos se měl konat celonárodní, a sice patnáctý ročník. Kvůli omezení shromažďování však hrozilo, že se akce neuskuteční. Tak se ale nestalo. Jen místo na náměstích a dalších veřejných místech proběhne čtení z domovů prostřednictvím internetu, mobilů a fotoaparátů. Akce se totiž uskuteční virtuálně.


„V souvislosti s karanténními opatřeními kvůli nemoci Covid-19 se připomínka nemůže konat ve veřejném prostoru. Jelikož je datum konání akce navázáno na historické datum, nelze připomínku přesunout na později. Proto jsme se rozhodli k odvážnému kroku a připomínku nevinných obětí rasového pronásledování za druhé světové války přesunout do virtuálního prostoru na internetu a sociálních sítích,“ uvedl Terezínský institut, který tradici založil a udržuje. Na 21. duben připadá výročí začátku povstání v roce 1943 ve varšavském židovském ghettu.
I letos by se měl zapojit také Prostějov. Zde akci pořádá spolek Hanácký Jeruzalém. „Je dobře, že se na tuto událost nezapomene. Myslím si, že je to důležité,“ uvedl předseda spolku Michal Šmucr. Zatím se ovšem neví přesně, kolik lidí se z Prostějova zapojí. „Celkový přehled jsme nedělali, ale věřím, že se zapojí většina z těch, kteří tak učinili loni. Určitě akce proběhne důstojně. A ani tím, že se tak stane virtuálně, na své symboličnosti nic neztratí,“ vyjádřil se dále Šmucr.
Pro Prostějov se jedná o obzvlášť důležitou akci, historie města je se židovskou komunitou pevně svázaná. Vinou zabíjení židů německým nacistickým režimem v koncentračních táborech však komunita ve městě čítající přes tisíc lidí prakticky zanikla. Připomenout si ji všichni mohou alespoň virtuálním čtením. Jádrem akce je čtení jmen, kterého se mohou předem přihlášení zúčastnit a již zítra, tj. v úterý 21. dubna mezi 14.00 a 17.00 hodin přečíst jména a osudy obětí holokaustu.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se díváte na tzv. boj s chudobou?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-