Dobré ráno, dnes je neděle 25.10.2020
svátek slaví Beáta,
zítra Erik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Poprvé se loni zapojil Prostějov do veřejného čtení jmen obětí holokaustu. Přes muzeem se sešla řada osobností, zájemců o historii i lidí cítících jako povinnost si nevinné oběti nacistické zvůle připomenout. Letos se měl konat celonárodní, a sice patnáctý ročník. Kvůli omezení shromažďování však hrozilo, že se akce neuskuteční. Tak se ale nestalo. Jen místo na náměstích a dalších veřejných místech proběhne čtení z domovů prostřednictvím internetu, mobilů a fotoaparátů. Akce se totiž uskuteční virtuálně.


„V souvislosti s karanténními opatřeními kvůli nemoci Covid-19 se připomínka nemůže konat ve veřejném prostoru. Jelikož je datum konání akce navázáno na historické datum, nelze připomínku přesunout na později. Proto jsme se rozhodli k odvážnému kroku a připomínku nevinných obětí rasového pronásledování za druhé světové války přesunout do virtuálního prostoru na internetu a sociálních sítích,“ uvedl Terezínský institut, který tradici založil a udržuje. Na 21. duben připadá výročí začátku povstání v roce 1943 ve varšavském židovském ghettu.
I letos by se měl zapojit také Prostějov. Zde akci pořádá spolek Hanácký Jeruzalém. „Je dobře, že se na tuto událost nezapomene. Myslím si, že je to důležité,“ uvedl předseda spolku Michal Šmucr. Zatím se ovšem neví přesně, kolik lidí se z Prostějova zapojí. „Celkový přehled jsme nedělali, ale věřím, že se zapojí většina z těch, kteří tak učinili loni. Určitě akce proběhne důstojně. A ani tím, že se tak stane virtuálně, na své symboličnosti nic neztratí,“ vyjádřil se dále Šmucr.
Pro Prostějov se jedná o obzvlášť důležitou akci, historie města je se židovskou komunitou pevně svázaná. Vinou zabíjení židů německým nacistickým režimem v koncentračních táborech však komunita ve městě čítající přes tisíc lidí prakticky zanikla. Připomenout si ji všichni mohou alespoň virtuálním čtením. Jádrem akce je čtení jmen, kterého se mohou předem přihlášení zúčastnit a již zítra, tj. v úterý 21. dubna mezi 14.00 a 17.00 hodin přečíst jména a osudy obětí holokaustu.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-