Dobré dopoledne, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

S historií hradů a zámků bývá neodmyslitelně spojována nějaká strašidelná záhada, nevysvětlitelná událost, navíc se po cimbuří po nocích prochází bílá paní či duch hradního pána... Ne nadarmo se říká, že každý pořádný hrad musí mít své strašidlo. Kdo by také neměl rád tajemné příběhy, které nemají rozumné vysvětlení. Chcete se vypravit na zvláštní výlet po památkách, při kterém se budete tak trochu bát? Poznejte s námi nejpodivuhodnější záhady Moravy, jsou blíž, než si myslíte.

SOVINEC
Málokterý český hrad je opředen takovým množstvím záhad a tajemných historek jako Sovinec v Nízkém Jeseníku. Nejstrašidelnějším místem hradu je prý páté nádvoří, které má podivnou atmosféru a na kterém se zjevuje šedý skřítek. Byla tu několikrát spatřena bílá paní, ale i žena oděna v černém plášti, která zvěstuje špatné události. Přímo ve vnitřních prostorách se pak zjevuje ohnivý kůň, jak běží po schodech. Další ze záhad se vyprávění o Soví princezně, která má být pohřbena ve stříbrné rakvi pod skálou Kočičí hlava. Tajemstvím je opředeno i podzemí hradu. Pravděpodobně se tam skrývá nesmírně cenný poklad Řádu německých rytířů, sbírka francouzských archivních vín a tajné německé archivy. Dodnes někde na Sovinci leží neobjevený masový hrob švédských vojáků, kterých tu za třicetileté války zemřelo zhruba 800.

VELKÉ LOSINY
Malebnému zámku nedaleko od Šumperka už nikdo neodpáře smutnou pověst dějiště čarodějnických procesů. V 17. století se tam odehrávaly nepředstavitelné hrůzy v podobě krutého mučení a upalování údajných čarodějnic. Při výsleších byly obviněné ženy podrobeny krutému mučení, při které přiznávaly prakticky vše, co se po nich chtělo. V záznamech z procesů jsou tak podrobná líčení údajných sexuálních orgií i temných magických obřadů, kterých se tyto údajné čarodějnice dopouštěly při svých sletech. Zmučené duše prý bloudí stále po okolí. Několik místních obyvatel bydlících ve starých domech dodnes tvrdí, že jim v noci někdo chodí po bytech, ze sklepů se ozývá tajemné kvílení a jejich domácí zvířata se náhle začnou třást strachy.

SVOJANOV
Ve zdech Svojanova byla nalezena řada koster, které patřily zazděným lidem. Na zdech se objevují tajemné krvavé skvrny, zjevuje se duch malé dívenky i přízrak bílé paní. Většina přízraků zjevujících se na hradě jsou ženy, navíc je spojuje jméno Kateřina. Jedním z nich je i duch bývalé hradní paní Kateřiny Zárubové, jejíž tragický příběh se odehrál v dobách třicetileté války. Další Kateřinou, jejíž přízrak bloudí po chodbách hradu, je zaživa zazděná Kateřina Rabenhauptová z Lichtenburka, kterou tak potrestal její manžel Hertvík Žehušický z Nestajova za nevěru. Její kostra v hradbách byla objevena při přestavbě hradu v roce 1805. Na hradě však později došlo k další tragické události, ve které opět figurovalo jméno Kateřina. V roce 1800 totiž umírá dcera majitele hradu Jiřího Heisslera po pádu stavebního lešení, které se na ni zřítilo. Její krvavé otisky na stěnách se objevují dodnes. K hradním záhadám patří i portrét Slepé stařeny v jednom z pokojů. Ta měla na obraze původně oči otevřené, ale v roce 2009 se obraz změnil a stařena oči zavřela.

BOUZOV
Už po staletí si hrad střeží svá tajemství a mezi nimi i bílou paní. Můžete ji spatřit hned při vstupu do hradu na fotografii záhadné ženy, která by onou bílou paní mohla být. Svědectví o přízraku bílé paní byla celá řada, lidé ho většinou líčí jako neostrou ženskou postavu vznášející se kousek nad zemí. Záhadná bytost se údajně nezjevuje jen s úderem půlnoci, ale někteří ji prý zahlédli i za šera. V hradní jídelně stojí piano, na které se hrávalo při slavnostních hostinách, a občas se samo rozezní. Říká se, že to na něj hraje právě záhadná bílá paní. Potom se prý strašidlo projde hradními komnatami a otvírá masivní dveře. Občas údajně někdo zvuk klavíru zaslechl i v noci, kdy nebylo možné, že by uvnitř hradu někdo byl. Nejčasnějšími účastníky schůzek s tajemnem na hradě Bouzov jsou jeho zaměstnanci. Jejich poznatky jsou nejen zajímavé, ale i hrůzostrašné.

BUCHLOV
Mohutné zdi jednoho z nejstarších hradů u nás skrývají řadu záhad a byly také svědkem mnoha tajemných jevů. Strašidla z Buchlova se prý shromažďují v tzv. pokoji strašidel. Zjevuje se tu černá paní jménem Hildegarda, duch hradního pána přepočítávající peníze, černě oděné postavy a další. Traduje se, že jednomu z majitelů buchlovského hradu půjčili značný obnos peněz templáři. Vracet dluh se mu nechtělo, a tak pozval své věřitele na hrad k bohaté hostině, na níž je dal všechny povraždit. Mezi zajímavosti hradu patří poněkud zvláštní inventář, a to mumie jakéhosi egyptského vyššího úředníka. Tuto mumii starou dva tisíce let přivezl v roce 1828 z Alexandrie Josef Vratislav z Mitrovic jako svatební dar sestře. Právě u této mumie se údajně objevuje duch černé paní.

 

 

Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO A OKOLÍ&HRADY a ZÁMKY II jste mohli najít v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku z pondělí 25. května

 

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-