Dobré ráno, dnes je sobota 20.4.2019
svátek slaví Marcela,
zítra Alexandra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Celkem dvaatřicet návrhů na úpravu pravidel zkoumala technická komise Mezinárodní basketbalové federace FIBA, čtrnáct z nich schválila a ty by měly pravděpodobně vstoupit v platnost od 1. října letošního roku.

Mezi hlavní novinky patří situace, kdy je někomu odpískána technická chyba. I nadále za ni bude tým soupeře házet jeden trestný hod, ovšem míč poté dostane do rukou ten tým, který jej měl v držení před odpískáním prohřešku. Důvodem změny je snaha netrestat jeden tým dvojitým trestem v případě, kdy byl v době odpískání technické chyby u míče.
Kvůli urychlení hry a zkrácení doby na střelbu došlo i k úpravě času na útok. A to v případě, že se faulu nebo jiného prohřešku dopustí tým, jenž je v držení míče. Pokud po jeho odpískání soupeř vhazuje na své obranné polovině, dostane celých 24 vteřin, pokud ale bude vhazovat na útočné půlce, bude to už jen vteřin 14.
Dále pokud v posledních dvou minutách čtvrté čtvrtiny nebo v prodloužení bude vhazovat po timeoutu tým, který si oddechový čas vybral, bude si moci trenér zvolit, zda vhazovat na útočné, nebo obranné polovině. Vybere-li si kouč vhazování na útočné půlce, a z limitu na útok zbývalo v době zastavení času 14 a více vteřin, bude nastaveno 14 vteřin. Pokud je to 13 a méně vteřin, zůstane tento zbývající čas zachován. Pokud se ovšem bude vhazovat z obranné poloviny, čas na útok bude plných 24 vteřin (případně se bude pokračovat ze zbývajícího času, kdy byla hra zastavena).
Jedna nenápadná změna, schválená v oddíle o driblingu, by měla potěšit zejména hráče, kteří se pokouší o velké basketbalové kousky. Z definice driblování byla totiž vypuštěna ta část, kdy se za něj považuje úmyslné nahození o desku. To podle dosavadních pravidel znemožňovalo jednu z největších parád, kdy si hráč z plného běhu nahodí míč o desku, vzápětí jej ve vzduchu zachytí a okamžitě zasmečuje, neboť by šlo o dvojitý dribling. Nebude-li však nahození považováno za dribling, mělo by být bráno jako střela, tím pádem by stejný hráč mohl míč opět zachytit a zadunkovat.
Další novinka se týká potyček a bitek během zápasů. Dosud byl při nich za opuštění lavičky kohokoli ze členů týmu potrestán jednou technickou chybou jen trenér. Nově se ale bude posuzovat i zapojení hráčů z lavičky do probíhající bitky, a každý, kdo se zapojí, obdrží diskvalifikující chybu se všemi náležitostmi, čímž se mají odlišit ti, kdo se do bitky zapojí, a ti, kdo jen opustí lavičku.
Novoty se týkají i tří situací, které by od října měly být předmětem přezkumu u videa. Jde o sekvenci posledních dvou minut utkání, kdy bude možné kontrolovat, zda byl správně posouzen technický koš, nebo nedovolený dotyk koše v době, kdy se míč nachází nad ním.
V jakýkoli moment zápasu pak může být video použito, pokud je střelec faulován při neúspěšném pokusu, aby se zjistilo, zda se mají házet dva nebo tři trestné hody, a dále aby se zjistilo, zda nedovolený zákrok naplnil kritéria pro běžný faul, nesportovní faul či diskvalifikační faul, nebo zda by trest měl být zpřísněn anebo naopak zmírněn.
Vhazování po všech nesportovních či diskvalifikačních faulech budou nově prováděna na útočné polovině týmu na míči s pouhými 14 vteřinami na útok, kdy je opět důvodem urychlení hry.
Zpřísněno má být i posuzování nepovoleného bránění vhazujícího hráče v posledních dvou minutách čtvrté čtvrtiny a v prodloužení, kdy bránící hráči budou obzvlášť bedlivě sledováni, aby žádná část jejich těla nespočívala nad postranní čarou, a nebránili tak nadměrně ve vhazování hráči soupeře. Za porušení by měl být hráč poprvé jen napomenut, ale za opakované provinění už by měl inkasovat technickou chybu.

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments