Příjemnou noc, dnes je sobota 22.9.2018
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Celkem dvaatřicet návrhů na úpravu pravidel zkoumala technická komise Mezinárodní basketbalové federace FIBA, čtrnáct z nich schválila a ty by měly pravděpodobně vstoupit v platnost od 1. října letošního roku.

Mezi hlavní novinky patří situace, kdy je někomu odpískána technická chyba. I nadále za ni bude tým soupeře házet jeden trestný hod, ovšem míč poté dostane do rukou ten tým, který jej měl v držení před odpískáním prohřešku. Důvodem změny je snaha netrestat jeden tým dvojitým trestem v případě, kdy byl v době odpískání technické chyby u míče.
Kvůli urychlení hry a zkrácení doby na střelbu došlo i k úpravě času na útok. A to v případě, že se faulu nebo jiného prohřešku dopustí tým, jenž je v držení míče. Pokud po jeho odpískání soupeř vhazuje na své obranné polovině, dostane celých 24 vteřin, pokud ale bude vhazovat na útočné půlce, bude to už jen vteřin 14.
Dále pokud v posledních dvou minutách čtvrté čtvrtiny nebo v prodloužení bude vhazovat po timeoutu tým, který si oddechový čas vybral, bude si moci trenér zvolit, zda vhazovat na útočné, nebo obranné polovině. Vybere-li si kouč vhazování na útočné půlce, a z limitu na útok zbývalo v době zastavení času 14 a více vteřin, bude nastaveno 14 vteřin. Pokud je to 13 a méně vteřin, zůstane tento zbývající čas zachován. Pokud se ovšem bude vhazovat z obranné poloviny, čas na útok bude plných 24 vteřin (případně se bude pokračovat ze zbývajícího času, kdy byla hra zastavena).
Jedna nenápadná změna, schválená v oddíle o driblingu, by měla potěšit zejména hráče, kteří se pokouší o velké basketbalové kousky. Z definice driblování byla totiž vypuštěna ta část, kdy se za něj považuje úmyslné nahození o desku. To podle dosavadních pravidel znemožňovalo jednu z největších parád, kdy si hráč z plného běhu nahodí míč o desku, vzápětí jej ve vzduchu zachytí a okamžitě zasmečuje, neboť by šlo o dvojitý dribling. Nebude-li však nahození považováno za dribling, mělo by být bráno jako střela, tím pádem by stejný hráč mohl míč opět zachytit a zadunkovat.
Další novinka se týká potyček a bitek během zápasů. Dosud byl při nich za opuštění lavičky kohokoli ze členů týmu potrestán jednou technickou chybou jen trenér. Nově se ale bude posuzovat i zapojení hráčů z lavičky do probíhající bitky, a každý, kdo se zapojí, obdrží diskvalifikující chybu se všemi náležitostmi, čímž se mají odlišit ti, kdo se do bitky zapojí, a ti, kdo jen opustí lavičku.
Novoty se týkají i tří situací, které by od října měly být předmětem přezkumu u videa. Jde o sekvenci posledních dvou minut utkání, kdy bude možné kontrolovat, zda byl správně posouzen technický koš, nebo nedovolený dotyk koše v době, kdy se míč nachází nad ním.
V jakýkoli moment zápasu pak může být video použito, pokud je střelec faulován při neúspěšném pokusu, aby se zjistilo, zda se mají házet dva nebo tři trestné hody, a dále aby se zjistilo, zda nedovolený zákrok naplnil kritéria pro běžný faul, nesportovní faul či diskvalifikační faul, nebo zda by trest měl být zpřísněn anebo naopak zmírněn.
Vhazování po všech nesportovních či diskvalifikačních faulech budou nově prováděna na útočné polovině týmu na míči s pouhými 14 vteřinami na útok, kdy je opět důvodem urychlení hry.
Zpřísněno má být i posuzování nepovoleného bránění vhazujícího hráče v posledních dvou minutách čtvrté čtvrtiny a v prodloužení, kdy bránící hráči budou obzvlášť bedlivě sledováni, aby žádná část jejich těla nespočívala nad postranní čarou, a nebránili tak nadměrně ve vhazování hráči soupeře. Za porušení by měl být hráč poprvé jen napomenut, ale za opakované provinění už by měl inkasovat technickou chybu.

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments