Dobré ráno, dnes je pondělí 27.5.2019
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém

Nečekaně dramatickou koncovku nabídlo utkání basketbalistů BK Olomoucko, kteří nastoupili uplynulou sobotu proti Nymburku v olomoucké Čajkaréně. Před zaplněnými tribunami v utkání 3. kola nadstavbové skupiyn A1 ještě necelou minutu před koncem vedli. Nakonec však prohráli 94:98, když rozhodující body inkasovali od kapitána reprezentace Pumprly, odchovance prostějovského basketbalu...

Začátek ovládli hosté, protože se rychleji srovnali s nezvyklým prostředím. Domácí neproměnili prvních pět střeleckých pokusů a tuto sérii ukončil až Douglas za stavu 0:11 po necelých čtyřech minutách. Mistr však i nadále dominoval a v polovině 9. minuty už vedl o devatenáct bodů 9:28. Drtivý nápor Hanáci v koncovce částečně zastavili a i s přispěním trojky Váni snížili na 15:30.
Nymburk chtěl rychle definitivně rozhodnout a v elitní sestavě ve 13. minutě odskočil při stavu 39:17 na rozdíl dvaadvaceti bodů. Olomoucko však dokázalo odpovědět a postupně začalo ztrátu snižovat. Pomohl k tomu zlepšený výkon na obou polovinách. V útoku zlepšili úspěšnost střelby, několikrát zastavili ofenzivní výpad mistra a do konce druhé čtvrtiny snížili na 44:57.
Ve třetí periodě tým Olomoucka předvedl nejlepší desetiminutovku sezóny. Po dvou minutách stáhl ztrátu na deset bodů - 51:61. Zásluhou Dunansových nájezdů pak ukrojil ze svého manka další body a ve 27. minutě koš Palyzy znamenal výsledek 67:69. V poslední minutě čtvrtiny se ukázkovou trojkou prezentoval Pelko a vyrovnal na 76:76. Těsné vedení pak Nymburku přece jen zajistil střelou za dva body Bohačík.
Skvělé basketbalové představení v poslední části utkání gradovalo. Úřadující šampion odskočil na šest bodů, ani po tomto direkt se domácí nepoložili a rvali se o příznivý výsledek. Ve 37. minutě bylo vyrovnáno, po trestných hodech Palyzy a po koši Gogy dokoce Hanáci vedli 91:89. Koncovku ale mistr zvládl především zkušeností a s vypětím všech sil udržel neporazitelnost.
Statistiky z utkání, ostatní výsledky, průběžné tabulky a další program Kooperativa NBL najdete na straně 22

HLASY TRENÉRŮ
Predrag BENÁČEK – BK Olomoucko:
„Stejně jako v pohárovém utkání jsme nezvládli začátek. Tým nabral velkou ztrátu, to se proti takovému soupeři těžce otáčí. Nám se to téměř povedlo, přestože jsme ztráceli přes dvacet bodů. Hráči ukázali charakter. V závěru jsme dokonce sahali po velkém úspěchu. Nepovedlo se, jako bychom se lekli toho, že můžeme vyhrát. Některé situace prostě vyžadovaly jiné řešení.“
Oren AMIEL – ČEZ Basketball Nymburk:
„Po dobrém začátku jsme polevili. První poločas byl z naší strany dobrý. Průběh zápasu mě pak docela překvapil. Ofenzivní síla Olomoucka, o které jsme ale věděli, se ukázala. S výhrou jsme pochopitelně spokojení. Soupeř má můj respekt. Protivníka, jakým je Olomoucko, nikdy nepodceňujeme. Pro náš tým bylo utkání dobrým testem. Takové vyrovnané zápasy potřebujeme hrát.“

3. kolo nadstavby:
Opava - Děčín 70:58 (22:22, 33:45, 46:48)
Nejvíce bodů: Klečka 22, Bujnoch a Kvapil po 13, Gniadek 9 - Krakovič 16, Carlson 8, Grunt a Šiška po 7.
Svitavy - Pardubice 71:63 (18:17, 34:32, 52:49)
Nejvíce bodů: Slezák 19, Aiken 14, Marko 13, Puršl 11 - Švrdlík 20, Pavlovič 16, Kohout 8.
Olomoucko - Nymburk 94:98 (15:30, 44:57, 76:78)
Nejvíce bodů: Douglas 30, Dunans 16, Pelko 15, Palyza 14 - Benda 18, J. Bohačík 17, Hruban 13, P. Pumprla 12, Wright 11, Myers a Vyoral po 8.
Brno - Ústí nad Labem 72:81 (21:20, 34:39, 49:64)
Nejvíce bodů: Geiger 24, Nehyba 12, Stegbauer 11, Kereselidze a Farský po 7 - Martin 26, Pecka 15, Wisseh 14, P. Houška 11, Šmíd 7.