Dobré ráno, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš

Porážkou se s nadstavbovou skupinou A1 rozloučili basketbalisté BK Olomoucko. V Opavě ztratili utkání v poměru 64:72, když se ve středečním 14. kole museli obejít mimo jiné i bez zraněného Jureho Pelka a scházel jim tak klasický rozehrávač.

Hanáky nakopla hned první úspěšná trojka Douglase a od té chvíle byli ve vedení. Slezané se dlouho nemohli pořádně trefit do koše a v 5. minutě znamenala trojka Sehnala hostující vedení 14:4. Další nápor zastavil oddechový čas, po kterém pěti body v řadě zavelel do útoku opavský Šiřina. Jeho spoluhráči kapitána podpořili a dostali se až na rozdíl tří bodů na začátku 10. minuty. Poslední slovo měl ovšem Norwa a upravil na 18:14 pro Olomoucko po první čtvrtině.
Od začátku druhé periody Opava vysunula obranu až na polovinu soupeře a úspěšně napadala jeho rozehrávku. Rychle otočila výsledek a v 16. minutě dokonce vedla 31:26. V dalších dvou minutách ale naprosto selhala pod vlastním košem, inkasovala šest bodů v řadě a přišla o svůj náskok. Když navíc při posledním útoku poločasu neuhlídala Váňu, prohrávala po dvaceti minutách 36:40.
Hned po návratu z kabiny snížil na rozdíl jediného bodu střelou z dálky Šiřina, Olomoucko přesto drželo vedení až do 27. minuty, kdy další trojkou vyrovnal na 48:48 Kouřil. Právě jeho nasazení přineslo další výsledkový obrat. Po třetí čtvrtině měli Slezané na své straně vedení 55:51 a to ještě rozhodčí neuznali závěrečný koš Slavíka, který podle jejich názoru padl až po uplynutí vymezeného času.
Na začátku posledního herního úseku Hanákům navíc odešla střelba, čehož svěřenci Petra Czudka dokázali využít. Ve 35. minutě Klečka z trestných hodů natáhl náskok na dvouciferný rozdíl (64:53) a Opava již nějaké drama nepřipustila. (lv)

HLASY TRENÉRŮ
Petr CZUDEK – BK Opava:
„Ani jeden tým nehrál příliš dobře. Zpočátku jsme k utkání přistoupili příliš vlažně. První čtvrtina se mi vůbec nelíbila. Postupně přišlo zlepšení a po přestávce jsme už trefili i nějaké střely z dálky. Celkově to bylo divné střetnutí, jakoby nikdo nechtěl vyhrát. Vítězní pro nás z pohledu tabulky už nic neřešilo. Snad jen to, že se v prvním kole vyřazovací části vyhneme Olomoucku.“
Predrag BENÁČEK - BK Olomoucko:
„Soupeř byl hlavně ve druhém poločase lepší. Chybělo nám příliš moc hráčů, jednoho nahradíme, ale dva nebo tři už ne. To se ukázalo. Z mého pohledu to nebyl hezký zápas. Někteří hráči byli zbytečně nervózní, nevím, čím to bylo. Rozhodly naše ztráty, ve dvaadvaceti případech jsme soupeři prakticky sami přihráli míč a Opava nás za to pořádně potrestala.“

Ústí nad Labem - Svitavy 78:85 (20:30, 35:55, 55:65). Nejvíce bodů: Martin 19, Wisseh 17, Pecka 11 - Marko 22, Kovář 15, Aiken 13 * Děčín - Pardubice 80:69 (22:17, 38:40, 59:59). Nejvíce bodů: Autrey 21, Šiška 15, Pomikálek 11 - Kohout 13, Jackson 12, Švrdlík 11 * Opava - Olomoucko 72:64 (13:18, 36:40, 57:51). Nejvíce bodů: Kouřil 12, Šiřina 11, Klečka a Bujnoch po 10 - Váňa 16, Mikulič 12, M. Sehnal a Norwa po 8 * Brno - Nymburk 60:111 (15:23, 32:58, 42:81). Nejvíce bodů: Jokl 12, Kereselidze 10, Kozina 9 - M. Peterka 17, Kříž 16, Wright 13.
Nadstavbová skupina A2- 12. kolo:
Ostrava - USK Praha 72:96 (19:31, 38:55, 55:69). Nejvíce bodů: Barham 17, Š. Svoboda 15, Bažant a Nábělek po 12 - Appleby 27, Stevanovič 22, Vukosavljevič 20 * Hradec Králové - Kolín 82:81 (22:16, 46:39, 63:60). Nejvíce bodů: Marquardt 20, Štěpán 14, O. Peterka 12 - Walton a A. Thompson po 20, Purifoy 16.
Předkolo play-off, 1. kolo:
Brno - USK Praha 61:78 (16:27 34:47 47:65). Nejvíce bodů: Geiger 16, Stegbauer 11, Keely 10 - Vukosavljevič 23, Appleby 19, Tůma 15. Stav série: 0:1. * Ústí n/L - Kolín 84:75 (18:17 44:33 63:55). Nejvíce bodů: Šotnar 17, Pecka 15, Fait 11, Svejcar - Walton 19, Thompson 17, Purifoy 14. Stav série: 1:0.
KAM PŘÍŠTĚ
Předkolo Play-off, 2. kolo,
14. dubna, 18:00 hodin:
USK Praha - Brno, Kolín - Ústí nad Labem (15:00).
Předkolo Play-off, případné 3. kolo,
16. dubna, 18:00 hodin:
Brno - USK Praha, Ústí nad Labem - Kolín.

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.